Ukrajinka Marta Chumalo, Iranka Narges Mohammadi i Turkinja Eren Keskin dobitnice nagrade Olof Palme

Autor:

epa10396059 Protesters hold a cardboard in Persian (Farsi) reading in English: ‘don’t tell mama’ which is a quote from one of the executed Iranian protesters in front of the Brandenburg Gate during a rally to commemorate the victims of the Iranian regime in Berlin, Germany, 08 January 2023. Protesters gathered to commemorate the third anniversary of the downing of the Ukraine International Airlines Flight PS752 by Iranian armed forces on 08 January 2020 near Tehran, killing all 176 people aboard. As well as demanding a stop to the ongoing executions in Iran.  EPA/CLEMENS BILAN

EPA/CLEMENS BILAN

Tri žene iz Ukrajine, Irana i Turske dobitnice su Nagrade Olof Palme za 2023. za svoj rad na promicanju ljudskih prava i sloboda u svojim domovinama.

Ukrajinka Marta Chumalo, Iranka Narges Mohammadi i Turkinja Eren Keskin nagrađene su za “svoje napore u borbi za slobodu žena, u vrijeme kada su ljudska prava ugrožena ratom, nasiljem i opresijom”, priopćio je Fond Olofa Palmea.

Psihologinja Chumalo nagrađena je jer je bila među osnivačima nevladine organizacije “Women’s Perspectives” koja se bori za prava žena i protiv nasilja nad njima.

Iranska novinarka Narges Mohammadi “bila je središnja osoba u borbi za prava žena i slobodu izražavanja u Iranu”, navodi zaklada. Zbog toga je od 1998. bila više puta pritvorena. Puštena je na slobodu u listopadu 2020. da bi u studenom 2021. bila ponovno uhićena izvan Teherana kada je sudjelovala na svečanom odavanju počasti čovjeku ubijenom u prosvjedima 2019.

Turska odvjetnica za ljudska prava Eren Keskin nagrađena je jer se više desetljeća bori za žrtve diskriminacije u svojoj zemlji uključujući “etničke manjine, LGBTQI+ i izbjeglice”. Zaklada ističe da je bila meta prijetnji smrću i kaznenog progona i da je bila zatvorena zbog svojih uvjerenja.

Nagrada će im biti dodijeljena 1. veljače u Stockholmu.

Memorijalni fond Olofa Palmea, koji nosi ime bivšeg švedskog premijera ubijenog u veljači 1986., odaje priznanje svake godine ljudima koji se bore za mir i razoružanje, protiv rasizma i ksenofobije. Nagrada iznosi 100.000 američkih dolara.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.