Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je u utorak da se signali s mirovnih pregovora s Rusijom mogu nazvati pozitivnim, ali je dodao da oni nisu ugušili eksplozije ruskih granata.
U kasnovečernjem obraćanju Zelenskij je također izrazio oprez glede obećanja Rusije da će drastično smanjiti vojne operacije u nekim područjima i rekao da Ukrajina neće popuštati svoje obrambene napore.
Rusija i Ukrajina vodile su u ponedjeljak mirovne pregovore u Istanbulu. Zelenskij je rekao da Kijev ne vidi razloga vjerovati riječima nekih ruskih predstavnika.
“Možemo reći da su signali koje dobivamo iz razgovora pozitivni, ali ne prigušuju eksplozije ruskih granata”, rekao je, dodajući da Ukrajina može vjerovati samo konkretnom rezultatu razgovora. Ranije tijekom dana Rusija je obećala smanjiti vojne operacije oko glavnog grada Kijeva i na sjeveru Ukrajine.
Zelenskij je rekao da unatoč tom obećanju “situacija nije postala lakša … ruska vojska još uvijek ima značajan potencijal za nastavak napada na našu državu. Stoga ne smanjujemo naše obrambene napore.”
Zelenskij je ponovio da bi bilo kakav mirovni sporazum morao uključiti odlazak ruskih snaga s ukrajinskog teritorija, te da ne može biti kompromisa o suverenitetu i teritorijalnom integritetu Ukrajine.
Također je pozvao na strože sankcije Rusiji i odbacio ideju o ukidanju sadašnjih kaznenih mjera dok se rat ne završi i pravda ne izvrši.
Ukrajinci objavili popis zahtjeva ako pristanu na neutralnost
Ukrajinci već neko vrijeme ne negiraju da su spremni pristati na neutralnost. Večeras su objavili što žele zauzvrat, odnosno koje garancije od Zapada traže.
Šef ukrajinske delegacije David Arakhamia je rekao da Ukrajina želi međunarodni sporazum koji bi potpisale zemlje “sigurnosni jamci”, a koji uključuje:
- Odredbu da će u roku od tri dana od početka rata, agresije ili vojne operacije, zemlje jamci biti zakonski obvezne pružiti vojnu pomoć Ukrajini
- To bi bilo u obliku naoružanja i “zatvaranja neba” – to jest uvođenja zone zabrane letova, što je Zapad do sada odbijao učiniti u ratu u Ukrajini
- Jamci bi bili stalne članice Vijeća sigurnosti UN-a: Sjedinjene Države, UK, Francuska, Kina i Ruska Federacija, ali “o tome treba razgovarati odvojeno”. Ukrajina također želi među jamcima vidjeti Tursku, Njemačku, Kanadu, Italiju, Poljsku i Izrael
- Sigurnosna jamstva se neće primjenjivati na “privremeno” okupirane teritorije Donjecka i Luganska
- Od svih država jamca očekuje se da se ne protive pristupanju Ukrajine Europskoj uniji i da joj pomognu u tom procesu
Mihailo Podoljak, savjetnik šefa Ureda predsjednika Ukrajine, naglasio je da će svi prijedlozi ukrajinskog izaslanstva trebati potporu Ukrajinaca na referendumu.
“To je ključna stvar. Moramo dobiti podršku društva da bi se ovaj sporazum konsolidirao”, rekao je.
Rusija još nije odgovorila na zahtjeve Ukrajine za neutralnim statusom.
Komentari