Ukrajina ovisi o moralu, a Rusija o plaćenicima. To bi moglo odlučiti rat

Autor:

epa10188668 Ukrainian servicemen ride in the trunk of a car in the recently recaptured city of Izyum, Kharkiv region, northeastern Ukraine, 16 September 2022, amid Russia's invasion. The Ukrainian army pushed Russian troops from occupied territory in the northeast of the country in a counterattack. Kharkiv and surrounding areas have been the target of heavy shelling since February 2022, when Russian troops entered Ukraine starting a conflict that has provoked destruction and a humanitarian crisis.  EPA/ANASTASIA VLASOVA

EPA/ANASTASIA VLASOVA

Video počinje scenom na plaži Dunkirk iz filma ‘Pokajanje’, dirljivom izvedbom pjesme ‘Dear Lord and Father of Humankind’ koju izvode vojnici. Kadar zatim prelazi na nekoliko stotina ukrajinskih vojnika, koji pjevaju državnu himnu zemlje na otvorenom, uoči prošlotjedne uspješne ofenzive u Harkivu.

Život možda pokušava oponašati umjetnost, ali u ovom slučaju nema jasnije demonstracije ukrajinskog nacionalnog morala dok se rat približava kraju sedmog mjeseca, piše u subotu Guardian. Neisprovocirani ruski napad na njihovu zemlju pokrenuo je domoljubnu mobilizaciju koja na bojnom polju ima transformacijski učinak.

Što se tiče ruskih vojnika, tu vidimo oštar kontrast. Suočeni s munjevitim ukrajinskim napadom koji je odsjekao strateški grad Izjum prije tjedan dana, neki su pobjegli u žurbi, iza sebe ostavljajući tenkove i drugo streljivo. Užurbano se povlačeći s bojišta, pljačkali su generatore, telefone i računala.

Moral je najvažniji faktor

“Moral je najvažniji faktor za kopnene snage”, kaže Jack Watling, stručnjak za kopneno ratovanje pri vojnom thinktanku Royal United Services Institute. “Nije riječ samo o tome kako se vojnici osjećaju o svojim izgledima u odnosu na neprijatelja, već i o iskustvima koja su nedavno proživjeli i kako predviđaju budućnost”, dodao je.

S jedne strane stoji ukrajinska vojska, koja vjeruje da se bori za nacionalno oslobođenje. Nakon što je odbacila Ruse od Kijeva i potisnula ih u Harkiv, Ukrajina sve više vjeruje da će jednog dana dobiti rat, potpomognuta zapadnim obavještajnim službama, financiranjem i iznad svega teškim naoružanjem i streljivom.

Moral se ne može odvojiti od šireg vojnog i političkog konteksta, navodi Guardian, ali je važna komponenta za oba. U izvješćima iz posjeta ranjenim ukrajinskim vojnicima često se ističe da se mnogi žele, ako je ikako moguće, vratiti na bojišnicu. Poručuju da je borba protiv Rusije nužna, unatoč onome što im se dogodilo.

S druge strane – ruski osvajači, kombinacija elitnih vojnika, novaka i lako naoružanih, a ponekad i regrutiranih separatista koji se često nerado bore izvan svojih pokrajina Donjecka i Luganska. Mnogi od njih iscrpljeni su od neprestane borbe, bez rotacije, koja traje više od šest i pol mjeseci.

Rusi imaju slab moral, nema zajedništva

I dok je Ukrajina u tišini obučavala veliki broj vojnika od svoje početne mobilizacije i popunila ih oružjem koje je dostavio zapad, Rusija je učinila daleko manje i, kako kaže SAD, sada kupuje oružje od Sjeverne Koreje. Zima je pred vratima i bit će kritično koliko je svaka strana dobro pripremljena.

Watling ističe da Rusi imaju slab moral, nema zajedništva u njihovim redovima, a od početka je uočljiv i nedostatak povjerenja u svoje zapovjedništvo. “Većini vojnika nije rečeno da počinje rat i mnoge stvari koje su im rekli o Ukrajincima bile su pogrešne”, dodao je i istaknuo da su se ponavljali primjeri nevoljkosti nekih ruskih vojnika da se bore i poteškoće s kojima se Moskva suočava pri novačenju.

Rusija ne bi bila prva velika sila koju je u novijoj povijesti ponizio manji, ali odlučniji protivnik. Guardian podsjeća na Talibane, koji su se prošle godine vratili na vlasti u Afganistanu jer SAD više nisu imale ‘apetita’ voditi dug i mukotrpan rat protiv nekoga tko nije bio spreman na popuštanje. Rat se može svesti na to koja je strana voljna podnijeti najviše žrtava, ako se ne može postići brza pobjeda.

Kad je rat u Ukrajini počeo, mnogi američki dužnosnici pribojavali su se da bi Kijev mogao pasti u samo nekoliko dana, a neki su očekivali da će, u najmanju ruku, grad biti okružen. Iznenadili su se, ipak, s načinom na koji su se izvršavale naredbe te učinkovitošću Ukrajinaca u obrani.

Kontrast između motiviranih vojnika i plaćenika

U petak je objavljeno da je u nedavno oslobođenom Izjumu pronađena masovna grobnica s više od 450 tijela. To će, procjenjuje se, vjerojatno biti početak sumornih otkrića o stvarnosti ruske okupacije – i zauzvrat će djelovati kao motivator za Ukrajince. Mnoge dužnosnike koji su posjetili Ukrajinu vodilo se na mjesta masovnih grobnica pronađenih u Buči kako bi ih ‘trgnuli’ i pridobili za veću pomoć Ukrajini.

Proteklog tjedna objavljen je video na kojem se vidi kako se šef plaćenika Jevgenij Prigožin obraća velikoj grupi zatvorenika, govoreći im da ako u Wagner grupi odsluže šest mjeseci – bit će pušteni iz zatvora. Prigožin u videu govori da je rat u Ukrajini ‘težak, puno teži od onog u Čečeniji’ te da je njihova pomoć potrebna.

I dok ukrajinski vojnici obuku prolaze u zemljama poput Velike Britanije, Rusija nove regrute pronalazi – u zatvorima. Takav kontrast između motiviranih vojnika i plaćenika vjerojatno će se pojačati u sljedećoj godini i bit će ključan čimbenik ako rat potraje, pod uvjetom da se potpora zapada Ukrajini nastavi, zaključuje Guardian.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.