Ukrajina Međunarodnom sudu podnijela tužbu protiv Rusije koja ju optužuje za genocid

Autor:

epa09781644 Russian President Vladimir Putin chairs a meeting with Russian businessmen at the Kremlin in Moscow, Russia, 24 February 2022. In the early hours of 24 February, President Putin announced his decision to launch a special military operation on Ukraine. Against this background, the Russian Ruble weakened against the US dollar and the euro to a six-year low, the Russian stock market fell by 11 percent, trading on the Moscow and St. Petersburg stock exchanges were suspended. The prices of oil and precious metals are rising on world markets.  EPA/ALEKSEY NIKOLSKYI/SPUTNIK/KREMLIN / POOL

EPA/ALEKSEY NIKOLSKYI/SPUTNIK/

Ukrajina je podnijela tužbu protiv Rusije najvišem sudu UN-a, odbacujući tvrdnju Moskve da je izvršila invaziju na svog susjeda kako bi spriječila genocid i tražeći od sudaca da nalože hitno zaustavljanje ruskih vojnih operacija.

Ruski predsjednik Vladimir Putin ustvrdio je da je Ukrajina počinila genocid u regiji Donbas u istočnoj Ukrajini i rekao da je invazija stoga opravdana kako bi se genocid zaustavio.

U podnesku Međunarodnom sudu pravde (ICJ) u Den Haagu u kojem je odbacila optužbe za genocid, Ukrajina je zatražila od sudaca da nalože takozvane “privremene mjere” za zaštitu Ukrajine. ICJ je u nedjelju potvrdio da je primio zahtjev.

ICJ je sud Ujedinjenih naroda za rješavanje sporova između država, a Kijev kaže da se dvije strane spore oko značenja Konvencije o genocidu iz 1948., ugovora koji su obje potpisale. Kijev je od suda zatražio da presudi o neslaganju oko “postojanja djela genocida” i ruske tvrdnje da ima zakonsko ovlaštenje za poduzimanje vojne akcije protiv Ukrajine.

Predmeti pred najvišim sudom UN-a općenito traju godinama, ali rasprave o privremenim mjerama u prošlosti su se održavale u roku od nekoliko tjedana od podnošenja zahtjeva.

Ukrajina je zatražila od sudaca da nalože Rusiji da “odmah obustavi vojne operacije započete 24. veljače 2022. koje kao svoju navedenu svrhu i cilj imaju sprečavanje i kažnjavanje navodnog genocida u Luhanskoj i Doneckoj oblasti Ukrajine”.

Ukrajina je ranije nastojala uključiti još jedan sud u Haagu, Međunarodni kazneni sud (ICC), koji se bavi optužbama za ratne zločine protiv pojedinaca.

Nakon ruske aneksije Krima u ožujku 2014. i naknadnih borbi u istočnoj Ukrajini između proruskih pobunjenika i ukrajinskih vladinih snaga, Kijev je prihvatio nadležnost ICC-a za zločine protiv čovječnosti i ratne zločine počinjene na njegovu teritoriju od veljače 2014. godine.

U prosincu 2020. Ured tužitelja objavio je da ima razloga vjerovati da su ratni zločini i drugi zločini počinjeni tijekom sukoba.

Službeni zahtjev za otvaranje potpune istrage nije podnesen sucima, ali tužitelj ICC-a Karim Khan u petak je izrazio zabrinutost zbog ruske invazije i rekao da bi sud mogao istražiti navodne zločine koji proizlaze iz trenutne situacije.

OZNAKE: genocid, Ukrajina, ICJ, Rusija

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.