Vili Beroš, koji je do petka rano ujutro ministar zdravlja i koji je samo večer prije ispregovarao prekid štrajka medicinskih radnika, noć je proveo u policijskom pritvoru.
Uobičajena je to stepenica za sve one kojima će sljedeća destinacija vrlo vjerojatno biti istražni zatvor u Remetincu.
Istražno ročište, nakon što su Beroš, Krešimir Rotim i Saša Pozder u petak navečer ispitani u USKOK-u, trebalo bi se održati tijekom subote na Županijskom sudu u Zagrebu, a Beroš se našao u dosta specifičnoj i nikada neviđenoj situaciji jer ga za identična kaznena djela sumnjiče i USKOK i Ured europskog javnog tužitelja (EPPO). Ročište za određivanje istražnog zatvora po zahtjevu USKOK-a bit će u 10, a po zahtjevu EPPO-a u 13, piše Večernji.
Beroš odbacio optužbe
Njegova odvjetnica Laura Valković kazala je novinarima da je Beroš sinoć odbacio optužbe.
TURUDIĆ NAPAO EPPO ‘Nismo ni znali da vode istragu. Beroš nije primio mito’
“Ne mogu vam ništa reći osim da je u potpunosti porekao počinjenje kaznenog djela“, rekla je Valković kratko okupljenim novinarima.
Koalicijski partneri stali uz Plenkovića
Uhićenje Vilija Beroša snažno je prodrmalo hrvatsku političku scenu, ocjenjuje Novi list.
Vlada, naravno, nije ugrožena, jer svi koalicijski partneri podržavaju premijera Andreja Plenkovića jednako čvrsto kao HDZ, ali idućih tjedana odvijat će se zaista važne, zanimljive, ali i proturječne stvari, koje će u drugi plan potisnuti i aktualnu kampanju za predsjedničke izbore.
Primjerice, lijevo-liberalna oporba pregovarat će s HDZ-om o popunjavanju Ustavnog suda, a paralelno će pokušati opozvati njegovog premijera.
Naime, jučerašnji sastanak dviju strana o Ustavnom sudu je, na inicijativu SDP-a, otkazan zbog Beroševog pritvaranja, ali konzultacije o tome će se jednostavno morati održati jer u slučaju neizbora barem četiri suca, Ustavni sud bi 6. prosinca prestao funkcionirati, a ta je institucija zadužena i za nadzor izbora za predsjednika Republike.
SDP prikupio potpise za smjenu Plenkovića
Dok je obavještavao Ivana Malenicu da se, zbog više sile, pregovori moraju odgoditi, SDP je prikupljao zastupničke potpise potrebne za zahtjev za izglasavanje nepovjerenja Plenkoviću, taj je posao odrađen i u utorak će biti upućeni u proceduru.
Iz ove bi pomalo apsurdne situacije određen politički profit mogle izvući oporbene stranke poput Mosta, koje ne sudjeluju u procesu izbora ustavnih sudaca, a koje bi mogle optužiti SDP i Možemo da, doduše, žele srušiti Vladu, ali da im to nikako ne smeta da istovremeno trguju s HDZ-om u vezi Ustavnog suda.
Inače, glavni događaj u Saboru jučer je trebao biti konačan početak razgovora o izboru ustavnih sudaca, ali odmah po objavi vijesti da se ministar zdravstva našao na udaru zakona bilo je jasno da ipak neće biti tako.
Novinar N1 televizije uhvatio je predsjednika Sabora Gordana Jandrokovića kada je dolazio na sjednicu i koji nije skrivao da je “neugodno iznenađen”, ali odmah je naglasio da ne očekuje nikakve probleme za Vladu i HDZ.
Inicijativa SDP-a nema puno šansi za uspjehom
Koalicijski sastanak koji je uskoro uslijedio potvrdio je da je Jandroković dobro procijenio – čelnici Domovinskog pokreta i HSLS-a su i u kasnijim izjavama izrazili maksimalnu potporu Vladi. Objektivno, suradnja s HDZ-om za te stranke nema alternativu.
Zato je inicijativa SDP-a za opoziv premijera Plenkovića osuđena na neuspjeh. Bilo je stoga, doznajemo, na sjednici Kluba SDP-a i mišljenja da zbog stabilne HDZ-ove većine u Saboru možda i ne treba predlagati glasovanje o nepovjerenju, ali prevladao je stav da je to jedina logična reakcija na uhićenje i drugog Plenkovićevog ministra u manje od tri godine.
“Novo je ovdje samo to da je Beroš prvi dužnosnik u posljednje vrijeme koji nije prvo dao ostavku pa onda postao predmet istrage. Mi smo posljednje četiri godine konstantno upozoravali na probleme, na afere samog ministra, tražili njegovo razrješenje, nažalost, nismo poslušani“, podsjetio je Saša Đujić, a prenosi Novi list.
Inače, nakon što SDP u utorak preda potpise, Vlada ima osam dana za očitovanje, a o Plenkoviću se u Saboru mora glasovati u roku 30 dana. Na premijeru je, znači, odluka hoće li se to obaviti što je prije moguće ili u finišu predsjedničke kampanje.
KRONOLOGIJA PADA Od ‘superjunaka’ do uhićenika. Tko je Vili Beroš i što sve ima?
Što se Ustavnog suda tiče, iz SDP-a su javili HDZ-u da ne mogu o tome voditi pregovore na sam dan uhićenja člana Vlade, ali da su spremni sjesti za stol već u utorak, ističe Novi list.
Komentari