Ekvador se u utorak suočio s nizom nasilnih incidenata, uključujući napad naoružanih kriminalaca na TV postaju u eteru, dok je predsjednik Daniel Noboa imenovao 22 bande terorističkim organizacijama i vojnim metama.
Policija je uhitila 13 naoružanih napadača koji su zauzeli televiziju TC tijekom prijenosa uživo, dok je drugdje oteto najmanje sedam policajaca, a diljem zemlje dogodilo se nekoliko eksplozija.
Noboa, koji je preuzeo dužnost u studenom obećavajući da će zaustaviti nasilje povezano s trgovinom drogom, proglasio je u ponedjeljak 60-dnevno izvanredno stanje kao odgovor na zatvorsko nasilje – uključujući uzimanje čuvara za taoce od strane zatvorenika – i navodni bijeg vođe bande Los Choneros Adolfa Maciasa tijekom vikenda.
U revidiranom dekretu u utorak, Noboa je priznao “unutarnji oružani sukob” i imenovao dvadesetak kriminalnih organizacija terorističkim skupinama, uključujući Los Choneros.
Vlada je rekla da je nasilje reakcija na Noboin plan da izgradi novi zatvor visoke sigurnosti i prebaci zatvorene vođe bandi.
“Današnji događaji pokazuju da radnje i odluke koje je poduzela nacionalna vlada ozbiljno utječu na kriminalne strukture, a kao odgovor su stvorili val nasilja kako bi zastrašili stanovništvo”, rekao je admiral Jaime Vela, šef zajedničkog zapovjedništva oružanih snaga, nakon sigurnosnog sastanka s Noboom i drugim dužnosnicima.
Sve skupine spomenute u Noboinom dekretu sada su vojne mete, dodao je Vela.
Premještaji vođa bandi u zatvore i ranije su dovodili do nasilja, a posljednjih godina ubijene su stotine zatvorenika.
Nemiri u Ekvadoru naveli su vladu Perua da proglasi izvanredno stanje duž svoje granice s Ekvadorom, dok su Brazil, Kolumbija i Čile izrazili svoju potporu ekvadorskoj vladi.
Zauzimanje TC-ovog studija u Guayaquilu emitirano je uživo oko 20 minuta, dok su se ljudi odjeveni u crno koji su nosili fantomke i razno oružje natjerali zaposlenike da legnu na pod. U prijenosu uživo čuli su se pucnji i povici, a neki od napadača pokazivali su prema kameri. Moglo se čuti kako netko viče “nema policije”.
Prostori TC-a, koji emitira na nacionalnoj razini, nalaze se u istoj zgradi gdje i druga javna televizija, Gamavision, te nekoliko radijskih postaja. Napadači su ušli kroz recepciju Gamavisiona, napali tamošnje osoblje i ostavili dinamit za sobom, rekao je Reutersu koordinator vijesti i izvjestitelj TC-a Leonardo Flores Moreno ranije u utorak, dok je operacija ponovnog preuzimanja mjesta još bila u tijeku.
Bili smo na sastanku i na vrijeme smo upozoreni tako da smo se uspjeli sakriti, rekao je Flores.
Policija je rekla da je njihova operacija rezultirala zapljenom eksploziva i oružja, a policijske objave na društvenim mrežama prikazuju mladiće s rukama vezanim na leđima kako kleče na podu.
“Svi taoci su oslobođeni… počinitelji će se suočiti s pravdom i biti osuđeni za teroristička djela”, rekla je policija na X-u.
Kanal se vratio u eter za svoje večernje vijesti, a voditelji su rekli da je ured državnog odvjetnika na licu mjesta i prikuplja dokaze. Dva zaposlenika su ozlijeđena, javio je kanal.
U južnom gradu Machali, Quitu i pokrajini Los Rios sedam policajaca je oteto u tri odvojena incidenta, rekla je policija ranije. Tri policajca uhićena u Machali puštena su kasno u utorak, rekla je policija, a deset osoba je uhićeno.
Policija je potvrdila eksplozije u Esmeraldasu i Los Riosu, dok su uredi gradonačelnika u Cuenci i Quitu potvrdili druge, a ured državnog odvjetnika rekao je da istražuje jednu u Guayaquilu. Lokalni mediji izvijestili su o dodatnim eksplozijama u Loji i Machali.
Vlasti nisu navele uzrok ni za jednu od eksplozija i nitko nije preuzeo odgovornost.
Agencija za zatvore SNAI priopćila je ranije u utorak da je skupina zatvorenika pobjegla iz kaznionice u Riobambi, uključujući optuženog člana bande Fabricia Colona Pica, koji je navodno bio uključen u zavjeru za napad na državnog odvjetnika. Sedamnaest od 39 bjegunaca ponovno je uhvaćeno, priopćilo je tužiteljstvo.
Jedanaest zatvorskih čuvara koji su uzeti kao taoci u posljednja dva dana pušteno je na slobodu, dodao je SNAI, ali 139 čuvara i drugog osoblja još uvijek je zatočeno.
Lokalne vlasti u Guayaquilu rekle su da je bilo incidenata “preuzimanja” u pet bolnica u najvećem gradu zemlje, ali da su policija i vojnici uspostavili red. Nije bilo jasno o čemu se radilo o incidentima.
Neki Ekvadorci već dovode u pitanje Noboine napore da kontrolira nasilje. Noboa ove godine planira održati referendum usmjeren na sigurnosne napore.
Nasilne smrti na nacionalnoj razini porasle su na 8.008 u 2023., priopćila je vlada, što je gotovo dvostruko više od brojke iz 2022. od preko 4.500.
Peru proglasio izvanredno stanje na sjevernoj granici
Peruanska vlada proglasila je u utorak izvanredno stanje duž svoje sjeverne granice s Ekvadorom dok se razbuktava val nasilja za koji su uglavnom krive kriminalne skupine u susjednoj državi.
Premijer Alberto Otarola objavio je to, ističući da će proglašenje izvanrednog stanja rasporediti neodređeni broj vojnih postrojba kao potporu redarstvenim snagama.
Peruanski ministri obrane i unutarnjih poslova također će otputovati na granicu kako bi koordinirali operacije, rekao je premijer.
Ekvadorski predsjednik Daniel Noboa izdao je dekret ranije u utorak klasificirajući 22 bande kao terorističke organizacije, ubrzo nakon što su naoružani napadači zauzeli TV studio u prijenosu uživo, u najnovijem primjeru eskalacije bezakonja u zemlji.
Ranije istog dana, peruanski je ministar unutarnjih poslova naredio je “odmah” raspoređivanje redarstva na granici u pokušaju jačanja sigurnosti.
Veleposlanstva u Ekvadoru prestaju s radom
Kinesko veleposlanstvo i generalni konzulati u Ekvadoru bit će privremeno zatvoreni od 10. siječnja do daljnjega, navodi se u priopćenju objavljenom u srijedu.
Suočen s eskalacijom nasilja posljednjih dana, ekvadorski predsjednik Daniel Noboa potpisao je izvršni dekret, proglašavajući južnoameričku zemlju u stanju “unutarnjeg oružanog sukoba”, identificirajući nekoliko skupina organiziranog kriminala kao terorističke organizacije i nedržavne zaraćene strane.
Predsjednik je naredio oružanim snagama da djeluju u okviru međunarodnog humanitarnog prava.
Komentari