Paul Rusesabagina, čovjek koji je bio inspiracija za hollywoodski film o genocidu u Ruandi 1994. godine, uhićen je u ponedjeljak pod optužbom za terorizam.
Rusesabagina (66) je danas u lisičinama izveden pred novinare, nakon što je uhićen temeljem međunarodne tjeralice. Iako vlasti nisu navele gdje je uhićen (a živi u egzilu) niti dale detaljnije informacije o optužbama s kojima se suočava, Rusesabaginovo ime predstavljeno je nedavno u slučaju terorizma u Ruandi.
Do suda su došli navodi da je pobunjenička skupina Nacionalnog oslobodilačkog fronta (FLN) dobila novčanu pomoć od predsjednika Zambije Edgara Lungua, i to zbog bliskog prijateljstva koji ovaj njeguje s Rusesabaginom. Glasnogovornik zambijskog predsjednika u razgovoru s medjima negirao je ove optužbe.
“Rusesabagina je osumnjičen da je utemeljio ili je lider ili sponzor ili član nasilne oružane ekstremne skupine … koja djeluje u regiji i u inozemstvu”, rekao je novinarima glasnogovornik istražne policije Thierry Murangirad. Odgovarat će po nekoliko točaka optužbi za “terorizam, financiranje terorizma, palež, otmicu i ubojstvo”, dodao je.
Nije ovo prvi put da se Rusesabagina suočava s optužbama. Godine 2011. optužen je da je umiješan u slučaj terorizma, ali optužnica nikad nije podignuta. Tada su sa suda izjavili da je istraga pokazala da je Rusesabagina financirao terorističke aktivnosti čelnice oporbe Victoiree Ingabire.
Rusesabagina je doživio svjetsku slavu nakon što je 2004. godine izašao film redatelja Terryja Georgea s Don Cheadleom u glavnoj ulozi. Cheadle glumi Rusesabaginu, domaćina jednog luksuznog hotela u glavnom gradu Ruande Kigaliju, koji tijekom proljeća 1994. godine u političkom kaosu koji izbija u toj zemlji, pruža utočište tisućama izbjelica manjinskog naroda Tutsi, nad kojima državni režim s Hutima na čelu izvršava genocid. Navodi se kako je, zahvaljujući iskorištavanju dobrih veza s Hutima, osigurao siguran bijeg za oko 1200 osoba.
U genocidu je ubijeno oko 800 tisuća Tutsija i umjerenih pripadnika Hutua. Rusesabagina je primio nekoliko nagrada za ljudska prava za svoje napore u spašavanju života, a među njima se ističe ona iz SAD-a – Predsjednička medalja za slobodu koju je dobio 2005. godine.
Skupina preživjelih iz genocida ranije je optužila Rusesabaginu da je pretjerao s isticanjem vlastite uloge u bijegu od masakra koji je trajao 100 dana. Predsjednik Ruande Paul Kagame optužio ga je da eksploatira genocid radi komercijalnog probitka.
Film Terryja Georgea nominiran je za tri Oscara.
Komentari