UGP o ‘najbržem prstu’: “Dosta nam jer netransparentnosti!”

Autor:

Predavanja u sklopu Regionalnih dana EU fondova u Umagu 26.10.2018., Umag - Regionalni dani EU fondova u Umagu, predavanja. Photo: Dusko Marusic/PIXSELL

Dusko Marusic/PIXSELL

Udruga Glas poduzetnika u srijedu je u priopćenju reagirala na princip “najbrži prst” koji je u posljednje vrijeme sve češće osnova za prijavu na natječaje. Ističu da se ova problematika proteže već neko vrijeme te upozoravaju da ta opasna praksa dovodi do stvaranja nelojalne konkurencije i ubijanja zdrave.

Iz UGP poručuju da smatraju da je nužno osmisliti model prema kojemu bi se omogućilo poduzetnicima da se na natječaje ne prijavljuju po principu tko je najbrži, nego tko je najbolji. Upravo zbog navedenog modela, ističu, mnogi nekvalitetnim projektima dodjeljuju se novčana sredstva, a oni poduzetnici koji imaju pripremljene i kvalitetno osmišljene projekte ostanu bez sredstava za njihovo provođenje.

Najnoviji primjer dolazi iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost koji je objavio natječaj kojim se sufinancira cijeli niz aktivnosti u području obnovljive energije koje su definirane Tehničkim uvjetima Natječaja.

‘Natječaj nije nimalo transparentan’

UGP ističe da, iako je ovakav natječaj dobrodošao i za očekivati je da će pristići mnogo više prijava nego što je predviđenih sredstava, postavlja se nekoliko pitanja: “Za početak, s obzirom da Poziv traje do isteka kalendarske godine ili do iskorištenja sredstava, ovisno o tome koji uvjet prije nastupi, i ovaj, vrlo složen i značajan natječaj odvija se po načelu „najbrži prst“ što smatramo potpuno neprimjerenim za ovakvu vrstu poziva. Nalazimo daleko prikladnijim načinom vrednovanje projekata nakon završetka prikupljanja prijava i dodjeljivanje sredstava onim projektima koji ostvaruju najbolje omjere proizvodnje/uštede energije za predloženu cijenu projekta”, poručuju.

Također, upozoravaju da ovaj natječaj nije nimalo transparentan u pogledu zaprimanja prijava. U točki VI. natječaja stoji da se prijava podnosi pisanim putem, dostavom obvezne dokumentacije putem pošte ili osobno dostavom putem prijamnog ureda Fonda. UGP kaže da je ovakav način slanja prijava poprilično nejasan zbog toga što se ne zna točan redoslijed zaprimanja. Naime, nije jasno gleda li se kod slanja poštom vrijeme slanja pošte u poštanskom uredu ili vrijeme zaprimanja pošte u prijavnom uredu Fonda. “Smatramo da će ovakav način zaprimanje prijava povećati mogućnost manipulacije”, poručuju.

Postoji velika vjerojatnost da će ovo postati još jedna afera’

Također, napominju i da je bilo potrebno odrediti jednu ciljanu skupinu kojoj će navedena alokacija biti dodijeljena. “Zbog čega su sve kategorije obuhvaćene jednim natječajem umjesto da se ipak pokuša razdijeliti natječaj po kategorijama ne bi li se svim sudionicima omogućilo podjednako sudjelovanje? Tako su, na primjer, u istom „košu“ stambene zgrade i ozbiljni poduzetnici čiji će projekti dosezati pune ukupne troškove predviđenih potpora. Takvih je poduzetnika relativno malo, a stambenih zgrada koje bi se potencijalno mogle prijaviti je relativno puno”, naglašavaju u priopćenju.

“U normalnim okolnostima, a izuzimajući činjenicu da je isti nenajavljeno objavljen kao i prvotni plan da prijave idu odmah dan nakon objave, natječaj za korištenje obnovljivih izvora energije FZOEU-a bio bi za svaku pohvalu, i to prvenstveno zbog činjenice da je već prošlo više od godinu dana od zadnjeg natječaja za poduzetnike u području energetske učinkovitosti. Međutim, mi koji već godinama pratimo pozive za EU i druga sredstva možemo jasno zaključiti da postoji velika vjerojatnost da će ovo postati još jedna afera pri dodjeli sredstava, koja će dodatno poljuljati povjerenje u transparentnost sufinanciranja projekata od strane ministarstava i agencija. Razlozi za to su višestruki, od nejasnih pokazatelja što se s navedenim projektima želi postići, preširoke strukture mogućih prijavitelja pa sve do načina slanja prijava”, rekao je Kristian Korunić iz Odbora za EU fondove UGP-a.

Dodao je da najviše frustrira da svaki dan s jedne strane čitate o digitalizaciji sustava i milijardama iz NPOO-a usmjerenima na reforme sustava putem istih, a sve s ciljem povećanje transparentnosti i smanjenja korupcije, a onda s druge strane vas realnost ošamari na taj način da shvatite da je i dalje najvažnije imati kvalitetnu tintu u pečatu, šator u kojem ćete noćiti čekajući otvaranje prijamnog ureda u agenciji ili biti dobar sa službenicom na poštanskom šalteru da vam prijava dobije nultu sekundu.

‘Vrijeme da se stane na kraj manipulacijama i neučinkovitosti’

Osim primjera s Fondom, UGP je istaknuo i nekorektno stanje s predmetima za koncesijska odobrenja na javnom i pomorskom dobru, a po kojem trenutno zakon na snazi omogućuje da pojedinci dobiju koncesiju također po principu “najbrži prst”.

“Molimo Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture da žurno djeluje na lokalne samouprave da izdaju riješenja o koncesijskim odobrenjima za nosioce tih prava i da nam odobre rješenja na više godina, kako je u zakonu i dozvoljeno. S obzirom na to da svaku godinu imamo problem kod lokalnih samouprava da nam svaku godinu izdaju rješenja krajem svibnja ili početkom lipnja, na takav način se nikako ne možemo pripremiti za turističku sezonu. Zbog ovog načina izdavanja koncesijskih odobrenja, mi poduzetnici, a i država smo u gubitku”, rekao je Milan Kužet iz Pododbora za nositelje koncesijskih odobrenja iz Odbora za turizam i ugostiteljstvo UGP-a.

Iz Udruge na kraju napominju da pozdravljaju svaki natječaj, kao i svaki koji je namijenjen poduzetništvu, ali smatraju da je vrijeme da se stane na kraj manipulacijama i neučinkovitosti, a pogotovo u vrijeme kada bismo se trebali okrenuti digitalizaciji i ići u smjeru poticanja transparentnosti.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.