Udruga Franak: “Vlada ne želi popraviti stanje u pravosuđu, pokušava sudsku vlast staviti pod kontrolu izvršne vlasti!”

Autor:

01.04.21023., Zagreb - U parku Zrinjevac organiziran prosvjed Udruge franak pod nazivom "Vrijeme je!". Goran Aleksic Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL

Sanjin Strukic/PIXSELL

Udruga Franak u petak je u priopćenju komentirala štrajk sudskih službenika. Navode da je štrajk uzrokovao kolaps sudske vlasti, u pravom smislu te riječi, a Vlada RH, dodaoju, ne pokazuje razumijevanje problematike u kojoj se pravosuđe nalazi te ignorira nastojanja predsjednika Vrhovnog suda Radovana Dobronića koji opetovano ukazuje na ozbiljnost situacije.

“Stoga se nameće zaključak da izvršnoj vlasti odgovara paralizirano i neučinkovito pravosuđe, kao i to da se sudski procesi otežano provode, što je zasigurno u interesu nemalog broja korumpiranih bivših i sadašnjih Vladinih dužnosnika te političkih pripadnika stranke na vlasti. Budući da veliki broj tužbi vezanih uz slučaj Franak čeka na početak rješavanja, ne možemo se oteti dojmu da i nama izvršna vlast želi otežati sudske postupke, i onemogućiti obeštećenja. Naime, protek vremena je u interesu banaka te su im dosad pomagali i pojedini suci, i profesori prava, a sada je sve očiglednije da ovaj zadnji primjer nepoštovanja sudstva od strane vladajućih ide na ruku samo bankarima”, istaknuli su u priopćenju.

Prisjetili su se agentice Vlade RH Mesarek ‘koja je potpisala lažno svjedočenje na Sudu EU i koje je upravo Vlada RH izglasala na svojoj sjednici, s ciljem dovođenja Suda EU u zabludu lažnim tvrdnjama da su se potrošači konverzijom odrekli svojih prava na obeštećenje, što je notorna budalaština koju banke guraju u svojim podnescima’.

“Sjetimo se da od pravomoćnosti kolektivne sudske presude u slučaju franak Vlada RH kontinuirano ignorira pravomoćno presuđeno nezakonito i nepošteno poslovanje osuđenih banaka, potvrđeno i na EU sudu za ljudska prava u Strasbourgu. Vlada RH nikada nije htjela primiti predstavnike Udruge Franak i saslušati okolnosti u kojima smo se našli zbog činjenice da dio pravosudnog sustava svjesno opstruira rješavanje naših predmeta, zbog čega je nastupanjem zastare u lipnju 2023. veliki dio oštećenih građana ostao uskraćen za svoja prava.

Nažalost, Vlada RH je problematizirala i izbor predsjednika Vrhovnog suda zbog sukoba s predsjednikom RH Zoranom Milanovićem te sada ovu situaciju štrajka pravosudnog osoblja koristi kao vid odmazde prema sucu Radovanu Dobroniću te prema njemu iskazuje neviđeno nepoštovanje čime mu otežava rad, što se izravno reflektira i na naše predmete s obzirom na to da upravo Vrhovni sud još uvijek čeka s odlučivanjem o pravu potrošača s konvertiranim kreditima na obeštećenje. Ako uzmemo u obzir da DSV trenutno bira još 4 suca Vrhovnog suda (natječaji su u tijeku), opravdano smo zabrinuti da bi i taj izbor mogao nepovoljno utjecati na rasplet našeg slučaja, ako politika umiješa svoje prste.

I sve to događa se u trenutku kada je Europska komisija ocijenila kako hrvatsko pravosuđe spada na dno europske pravosudne ljestvice. Hrvatska ima najlošije pravosuđe u Europskoj uniji, a to ne znači samo najlošiju sudsku vlast, nego na tu nezavidnu ljestvicu spadaju i DORH, i sudovi, i Ministarstvo pravosuđa. Svi su oni zajedno, ali prije svega zahvaljujući izvršnoj vlasti, na dnu EU pravosudnog sustava po efikasnosti u provedbi zakona i po pravičnosti”, dodaju u priopćenju.

Ističu da bi valjalo izračunati koliko novca je završilo u proračunu na temelju naplaćenih sudskih pristojba i naplaćenog PDV-a na sve sudske troškove unazad godinu dana. Svi ti troškovi, kažu, su narasli, zahvaljujući tomu proračun se dodatno puni sudskim novcem, i zacijelo sudski sustav radom zarađuje svoje plaće, ‘pa nema razloga da Vlada RH ne omogući službenicima ono što oni traže. Za to postoji uporište u njihovu radu, ali i u njihovoj ‘zaradi’ kroz proračun’.

“Zaključujemo da izvršna vlast ne želi brzo rješavanje sudskih postupaka, nego želi njihovo odugovlačenje, između ostalog, i kao pomoć bankama koje su opljačkale nekoliko milijardi eura od potrošača primjenom nepošteno ugovorenih odredaba u kreditima.
Retorika Vlade u vezi s pravosudnim radnicima necivilizirana je i neprimjerena demokratski uređenom sustavu s trodiobom vlasti, te je takvo ignoriranje stanja u pravosuđu nedopustivo u bilo kojoj drugoj članici EU. Mi ćemo i dalje ustrajati u svojim nastojanjima, pojašnjavati svima okolnosti koje su već općepoznate, jer potrošačko pravo oštećenika jest da se uspostavi početna pravna i činjenična situacija bez ništetnih ugovornih odredbi, a Vrhovni sud to ne smije zanemariti”, kažu iz Udruge Franak.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.