UDRUGA FRANAK ‘Trgovački sud odbio dosuditi 28.000 eura za preplaćene kamate, to je protivno odlukama Vrhovnog suda’

Autor:

Udruga Franak

Davor Puklavec/PIXSELL

Vijeće Visokog trgovačkog suda (VTS) donijelo je 9. travnja presudu u slučaju preplaćenih kamata koja je suprotna stabilnoj i ujednačenoj sudskoj praksi koju je još 2020. ujednačio Vrhovni sud svojim pravnim shvaćanjem o zastarama potraživanja na temelju ništetnih ugovora, priopćili su u utorak iz Udruge Franak.

Vijeće VTS-a u konkretnom su slučaju činili suci Kamelija Parać kao predsjednica vijeća, zatim Jelena Čuveljak kao sudac izvjestitelj i Mirna Maržić kao članica Vijeća, ističe se u priopćenju.

Potvrdili ništetnost promjenjive kamatne stope, ali tužitelju uskratili odštetu

Iako je VTS-ovo vijeće potvrdilo ništetnost ugovorne odredbe o promjenjivoj kamatnoj stopi iz presude Trgovačkog suda u Rijeci, ukinulo je i odbilo dio presude kojim je tužitelju (pravnoj osobi) Trgovački sud u Rijeci upravo na temelju utvrđene ništetnosti dosudio 28.000 eura preplaćenih kamata uz pripadajuće zatezne kamate, pojašnjavaju u Udruzi Franak.

VTS-ovo vijeće zaključilo je u obrazloženju svoje presude da je potraživanje tužitelja u zastari, što je notorna laž suprotna spomenutom pravnom shvaćanju Vrhovnog suda. Time je pravnu osobu, a u korist banke, zajedno s pripadajućim zateznim kamatama, VTS oštetio za oko 28.000 eura preplaćenih kamata i oko 28.000 eura pripadajućih zateznih kamata, što je ukupno oko 56.000 eura! Radilo se o klasičnom primjeru prevare koju su provodile sve banke i koja je trajala sve do 2013. godine“, navodi Udruga Franak u priopćenju.

‘Presuda nije u skladu s pravnim shvaćanjem Vrhovnog suda’

Dodaje kako je banka u članku 3. Ugovora o kreditu s pravnom osobom (tužiteljem) ugovorila maržu i promjenjivi parametar, dok je u članku 6. ugovorila da će kamatnu stopu mijenjati svojevoljno svojim odlukama, što je onda i činila na štetu tužitelja. Spomenuti članak 6. onda je zbog neodredivosti ugovorne odredbe ništetan (što je čak i sporno VTS-ovo vijeće potvrdilo), dok i dalje opstaje zakonita odredba iz članka 3. ugovora, ističu u Udruzi Franak.

“Takvu sramotnu presudu, suprotnu pravnom shvaćanju Vrhovnog suda RH o zastarama potraživanja na temelju ništetnih ugovornih odredaba, VTS-ovo vijeće protumačilo je na način da pravno shvaćanje Vrhovnog suda u stvari ne valja i nije primjenjivo te da svatko tko na temelju ništetnih odredaba ima pravo na naplatu, tu naplatu mora zatražiti u roku od pet godina nakon što je ništetno dugovanje naplaćeno. Postavlja se temeljno pitanje tom ‘buntovnom Superhik’ vijeću sudaca: zašto neargumentirano i svojevoljno odbijate primijeniti nedvojbeno izraženo pravno shvaćanje Vrhovnog suda RH o zastarama potraživanja na temelju ništetnih ugovora, koje je potpuno usklađeno s pravom Unije?”, pita se Udruga Franak u priopćenju.

Kažu da će Vrhovni sud ukinuti spornu presudu

Naime, dodaje spomenuta udruga u priopćenju, prema pravnom shvaćanju Vrhovnog suda tek utvrđenjem ništetnosti ugovora, odnosno djelomične ništetnosti ugovora, počinje teći zastara za potraživanja na koja oštećenik ima pravo upravo na temelju sudski utvrđene ništetnosti. U Udruzi Franak podsjećaju i na slične slučajeve u kojima su sudovi drukčije presudili.

UDRUGA FRANAK Banke duguju potrošačima samo za naplaćene ulazne naknade oko 600 milijuna eura!

Vrhovni sud će, bez ikakve sumnje, na temelju revizije tužitelja ukinuti sramotnu i bizarnu VTS-ovu presudu Pž-2637/2023. Mi očekujemo da u međuvremenu više nikada niti jednom sucu u Hrvatskoj neće pasti na pamet obezvrjeđivati institut ništetnosti odbijanjem dosude vraćanja onoga što je neka nepoštena banka ili bilo tko drugi na temelju ništetnih odredaba stekao odnosno ukrao!“, zaključuje se u priopćenju Udruge Franak.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Avatar photo
Ivana

prije 2 tjedna

Koliko lovice su primile ove "sudkinje"?