Predsjednik Vrhovnog suda Radovan Dobronić i predsjednik Županijskog suda u Osijeku Zvonko Vrban pokrenuli su koordiniranu akciju kako bi srezali utjecaj Vladimira Šeksa, neformalnog glavnog kadrovika HDZ-a u hrvatskom pravosuđu
Predsjednik Vrhovnog suda Radovan Dobronić i predsjednik Županijskog suda u Osijeku Zvonko Vrban tijekom proteklog tjedna pokrenuli su koordiniranu akciju kako bi srezali ili barem smanjili utjecaj Vladimira Šeksa, neformalnog glavnog kadrovika u hrvatskom pravosuđu, i to na primjeru njegove kćeri i donedavne predsjednice Općinskog suda u Osijeku Zrinke Šeks-Poštić.
Kako Nacional doznaje, uoči ovotjedne sjednice Državnog sudbenog vijeća (DSV) na kojoj se odlučivalo o imenu novog predsjednika tog osječkog suda, i Dobronić i Vrban uputili su krajnje negativno mišljenje o dosadašnjem radu Šeksove kćeri i tako doveli DSV na čistac: ili će to tijelo nju ipak imenovati za predsjednicu suda i tako potpuno ignorirati stavove predsjednika neposredno višeg suda, kao i predsjednika najviše sudske institucije u državi, ili će poništiti natječaj na kojemu je Zrinka Šeks-Poštić jedina kandidatkinja te potom raspisati novi. Međutim, DSV je odlučio ignorirati mišljenje najvišeg sudskog autoriteta u državi te je Šeksova kći, kao jedina kandidatkinja, ipak izabrana na funkciju.
Ovo je samo jedan od Dobronićevih i Vrbanovih manevara kojima su pokušali osujetiti Šeksov plan da svoju kćer ponovno instalira na mjesto predsjednice Općinskog suda u Osijeku, oko čega je proteklih tjedana trajalo njegovo intenzivno lobiranje u DSV-u i Ministarstvu pravosuđa. Njih dvojica, a osobito Dobronić, pomno su tempirali slanje svojih negativnih mišljenja kako bi spriječili da Zrinka Šeks-Poštić dobije novi mandat prije nego što joj istekne postojeći, što se dogodilo prošlog tjedna.
Tek tada je predsjednik Vrhovnog suda uputio svoj dopis Državnom sudbenom vijeću, dok je Vrban istovremeno imenovao njenog dosadašnjeg zamjenika Davora Vukušića za vršitelja dužnosti predsjednika Općinskog suda u Osijeku, čime su ponovno poslali snažnu poruku da Šeksova kći nije prikladna za tu funkciju. S druge strane, DSV je demonstrirao da zasad nije sklon uvažiti ove signale nego je, dapače, pobudio sumnju da je svejedno spreman ići na ruku Vladimiru Šeksu i njegovoj kćeri. To se prije svega očitovalo u iznimno brzoj reakciji ovog tijela: čim je DSV proteklog tjedna zaprimio Dobronićevo mišljenje, promptno je zakazao svoju sjednicu za prvi mogući datum, ovog četvrtka, 5. listopada. I na toj sjednici donio odluku u korist Šeksove kćeri.
‘’Ispoštovali su minimalan zakonski rok i sjednicu sazvali za prvi mogući termin, sedam dana nakon zaprimanja posljednjeg dokumenta. Dojam je da bi to učinili i prije, da je bilo moguće. Bit će vrlo zanimljivo provjeriti je li Šeksovo lobiranje imalo učinka usprkos dramatično intoniranim mišljenjima Radovana Dobronića i Zvonka Vrbana. Oba dokumenta, a osobito onaj Vrbanov, pisana su toliko oštro da u dijelovima izgledaju kao prijedlog za pokretanje kaznenog progona protiv Zrinke Šeks-Poštić’’, rekao je za Nacional, uoči imenovanja Zrinke Šeks-Poštić, visoki pravosudni izvor izvrsno upućen u ovu temu.
U svom mišljenju predsjednik Županijskog suda u Osijeku najprije je upozorio da je dosadašnja predsjednica Općinskog suda, premda ove dvije institucije djeluju u istoj zgradi, s njime prekinula svaku komunikaciju usprkos činjenici da je po zakonu dužna o svim bitnim pitanjima izvijestiti viši sud, pa to nije činila čak ni za vrijeme epidemije koronavirusa ili nedavnog štrajka sudskih službenika. ‘’Sudom je upravljala koristeći eksterne kvazipolitičke utjecaje svog oca Vladimira Šeksa, što je postalo općepoznata činjenica koja je negativno utjecala na percepciju javnosti o neovisnosti pravosuđa’’, jedna je od vrlo jasnih i oštrih rečenica u Vrbanovu dopisu. On opisuje tijek jedina dva sastanka koja je imao sa Zrinkom Šeks-Poštić, a koja su bila krajnje neugodna – na jedan od njih, primjerice, dovela je nepozvanu osobu i predstavila je kao ‘’svoga zapisničara’’ budući da, kako je rekla predsjednica Općinskog suda, ona ‘’ne vjeruje nikome na Županijskom sudu’’.
Radi se tek o uvodnom dijelu Vrbanova mišljenja, jer on potom opširno nabraja konkretne razloge zašto Šeksova kći ne smije ponovno postati predsjednicom ovog važnog suda, pa tako između ostalog tvrdi da je ona zloupotrijebila svoju funkciju kako bi pogodovala ‘’prijateljima i rođacima’’. Jednog suca koji je već bio višestruko kažnjavan zbog neurednog obavljanja dužnosti i koji se nalazio na dvogodišnjem roku kušnje, nakon što je otkriveno da ponovno neuredno obavlja svoj posao ona je, tvrdi se, pokrila – i to na način da je utvrdila da je ispunio 50,02 posto svoje norme i ispunio sudačku dužnost budući da je imao ‘’otežan rad zbog bolesti’’ te da ‘’nije bilo dovoljno predmeta u referadi’’. Ona je, tvrdi se, neosnovano prihvatila prigovor navedenog suca jer je samovoljno tumačila medicinsku dokumentaciju koju je dostavio, dok je sudski vještak utvrdio da je sudac itekako sposoban za obnašanje svoje dužnosti u punom radnom vremenu. Nadalje, pokazalo se da upravo taj sudac ima 225 neriješenih predmeta, više od svih svojih kolega s Općinskog suda. Šeksova kći spasila ga je od opoziva i razrješenja sa sudačke dužnosti.
Drugi vrlo sporan aspekt rada dosadašnje predsjednice Općinskog suda Zrinke Šeks-Poštić tiče se jednog predmeta pokrenutog protiv glavnog urednika Glasa Slavonije Bojana Divjaka, inače njenog bratića – odnosno sina sestre Vladimira Šeksa.
Dobronić i Vrban uputili su krajnje negativno mišljenje o radu Šeksove kćeri i tako doveli DSV na čistac: ili će ih ignorirati i nju ipak imenovati za predsjednicu suda, ili će poništiti natječaj
Nacional je u više navrata pisao o tom slučaju: radilo se o tužbi tvrtke Eurokamen i predmetu koji, premda se radilo o hitnom postupku, mjesecima nije dobio svoj broj, nije zakazano nijedno ročište, a tužba čak nije dostavljena drugoj stranci kako bi ona na nju odgovorila. Pune dvije godine nije poduzeta apsolutno nijedna sudska radnja.
Vrban je, nakon što je zaprimio pritužbu odvjetnika, u svoj ured pozvao uredujuću sutkinju Doricu Krnić Miloš i upozorio je na zakonito djelovanje, a potom ga je ona sa Zrinkom Šeks-Poštić prijavila Ministarstvu pravosuđa i predsjedniku Vrhovnog suda da se ‘’nedopustivo ponaša i izravno obraća pojedinim sucima Općinskog suda u Osijeku, zahtijevajući od njih na koji način trebaju presuditi u nekim konkretnim sudskim postupcima’’.
Taj slučaj pokušao se iskoristiti kao poluga pritiska da Zvonko Vrban ne dobije novi mandat predsjednika Županijskog suda, što je mjesto za koje je aspiracije neslužbeno iskazala upravo Šeksova kći, no akcija nije uspjela. Prijave protiv Vrbana, naime, doista jesu uzrokovale brojne poteškoće jer je Državno sudbeno vijeće tjednima oklijevalo donijeti bilo kakvu odluku dok ne dobije službenu potvrdu da su optužbe odbačene, a s druge strane, kolegij u Državnom odvjetništvu raspravljao je o ovom slučaju i donio zaključak da neće objavljivati bilo kakvu odluku upravo kako ‘’ne bi utjecao na izbor budućeg predsjednika Županijskog suda u Osijeku’’.
Državno sudbeno vijeće je demonstriralo da zasad nije sklono uvažiti ove signale nego je, dapače, pobudilo sumnju da je svejedno spremno ići na ruku Vladimiru Šeksu i njegovoj kćeri
Nastala je pat pozicija koju je razriješio predsjednik vrhovnog suda Radovan Dobronić, kada je službeno zaključio da nema uvjeta za pokretanje bilo kakvog stegovnog postupka protiv Vrbana.
‘’Ovdje se radi o Vrbanovu mišljenju o radu Zrinke Šeks-Poštić, a Dobronićevo se zapravo naslanja na njega. Bit će izuzetno intrigantno promatrati hoće li DSV ignorirati ovako ozbiljne optužbe. Signali su kristalno jasni, a predsjednik Vrhovnog suda do te mjere se protivi njenom imenovanju da je sa slanjem svog mišljenja čekao formalni istek njenog mandata i tako zapravo spriječio i da ona bude imenovana za vršiteljicu dužnosti predsjednice suda. Sada je Vrban na tu poziciju svega na pet dana postavio njenog zamjenika i tako je Zrinka Šeks-Poštić i formalno otišla sa svoje dosadašnje dužnosti. Manevarski prostor je otvoren’’, objašnjava jedan od sugovornika Nacionala.
Neslužbeno se može doznati da je predsjednik Županijskog suda u Osijeku Zvonko Vrban bio izložen snažnim pritiscima predsjednika DSV-a i suca Vrhovnog suda Darka Milkovića kako bi upravo Šeksovu kćer postavio na mjesto vršiteljice dužnosti predsjednice suda, čak i usprkos vlastitom izrazito negativnom mišljenju o njenu radu, čime bi zapravo sam sebe prikazao kao nestabilnu osobu.
A to bi, tvrdi se, Šeksu otvorilo put za Vrbanovu skoru smjenu i postavljanje svog kadra na čelo izuzetno važnog osječkog suda, na kojemu se vode brojni eksponirani veliki sudski procesi, pa i oni protiv Zdravka Mamića i njegove kriminalne organizacije. Zasad se, čini se, upravo u njegovu rodnom Osijeku dio pravosuđa uspješno odupire HDZ-ovu neformalnom gubernatoru Vladimiru Šeksu – no hoće li ova borba biti do kraja uspješna, odlučit će Državno sudbeno vijeće ovog tjedna. Ironično, upravo na slučaju Šeksove kćeri.
Komentari