Ubojstvo bivšeg premijera Shinza Abea šokiralo je Japan, koji ima jednu od najnižih stopa kriminala s oružjem u svijetu zbog iznimno strogih zakona o kontroli oružja.
U 2018. godini Japan je prijavio samo devet smrtnih slučajeva od vatrenog oružja, u usporedbi s 39.740 te godine u Sjedinjenim Državama.
Prema japanskim zakonima o vatrenom oružju, jedino oružje dopušteno za prodaju su sačmarice i zračne puške – pištolji su zabranjeni. Ali, njihovo dobivanje dug je i kompliciran proces koji zahtijeva naporan napor — i puno strpljenja.
Kako bi kupili oružje u Japanu, potencijalni kupci moraju pohađati cjelodnevni tečaj, položiti pismeni test i test na streljani s preciznošću od najmanje 95 posto, piše CNN.
Također moraju proći procjenu mentalnog zdravlja i testove na droge, kao i rigoroznu provjeru prošlosti — uključujući pregled njihove kaznene evidencije, osobnih dugova, upletenosti u organizirani kriminal i odnosa s obitelji i prijateljima.
Godine 2019. procjenjuje se da su japanski civili držali samo 310.400 komada oružja, u zemlji od 125 milijuna ljudi.
Godine 2007., gradonačelnik Nagasakija u južnom Japanu, Iccho Ito, umro je nakon što ga je navodni gangster upucao najmanje dva puta u leđa. Od tada je Japan dodatno pooštrio svoj zakon o kontroli oružja, namećući teže kazne za zločine s oružjem koje su počinili članovi organiziranih kriminalnih skupina.
Što se tiče današnje pucnjave kod Osake, tamošnji su mediji izvijestili da se prilikom uhićenja 41-godišnjeg napadača činilo da je pištolj kojim je upucan Abe bio – kućne izrade.
Komentari