U Zagrebu se otvara Muzej novog vala

Autor:

Saša Zinaja/NFOTO

Aleksandar Črček najavljuje početkom studenoga otvaranje muzeja koji je posvećen Azri, Prljavom kazalištu, Filmu, Parlamentu, Patroli i drugim zagrebačkim ‘novovalcima’

Novi val se pojavio u Hrvatskoj tijekom 1977. godine. U medijima i publicistici se kao i u Velikoj Britaniji i SAD-u prvotno rabio naziv punk. Smatra se da je trajao do kraja 1982. ili početka 1985.“ Tako o novom valu piše na Wikipediji koju mlade generacije najčešće koriste kada bi htjele doznati nešto više o nekom pojmu o kojem nisu učili u školi, ali se često spominje. TV serija ‘’Crno bijeli svijet’’ podsjetila je generacije iz tog vremena na njihovu mladost, a mlade zainteresirala za taj period. Kako za taj period tako i za grupe koju su nastale tada poput Prljavog kazališta, Azre, Haustora, Parlamenta, Patrole, Zvijezda itd. Klubovi poput Kulušića i Lapidarija bila su društvena mreža novog vala jer su se gotovo svi najvažniji koncerti događali u ta dva kluba i svi su znali da po novu dozu informacija i gradskih tračeva treba barem jednom tjedno navratiti u te ili neke druge zagrebačke klubove. Na novi val se kroz godine počelo gledati kao na period u kojem je pop kultura doživjela ogroman procvat, a kreativna sloboda bila na vrhuncu. I tako sve do danas, zbog čega mnogi ne mogu prežaliti to vrijeme, a neki drugi iz istog razloga otvaraju muzej. Aleksandar Črček je stoga u Zagrebu odlučio otvoriti ni više ni manje već Muzej novog vala.

„Ideja se ‘kuhala’ više godina. Na kraju sam s partnerom Tomislavom Barićem odlučio pokušati pa kaj bude“, ispričao je za Zagreb News Črček te pojasnio njegovu ideju muzeja novog vala. „Ključna stvar je da želimo Zagrebu predstaviti i ostaviti jaki podsjetnik na jedno od najkreativnijih razdoblja na polju glazbe, izdavaštva, dizajna, teatra itd. Potvrda toga jest i da su tadašnji protagonisti novog vala i danas uspješni i priznati umjetnici u Hrvatskoj i inozemstvu.’’

Namučili su se da bi pronašli prikladan prostor i tražili su ga mjesecima jer su tražili adekvatan prostor s dvorištem u centru ili širem centru grada koji su pronašli u Vlaškoj 67. Nakon toga su, kako su istaknuli, slijedili duga i mukotrpna obnova, adaptacija, skupljanje artefakata, sponzora, partnera itd. Riječ je o muzeju kojem je cilj vratiti nas u to razdoblje novog vala, ali ne samo glazbom, već i drugim podsjetnicima. „Pokrit ćemo izlošcima dizajn, izdavaštvo, multimediju, teatar i naravno glazbu. Fotke, slike, odjevni i osobni predmeti, glazbena izdanja… sve do čega smo uspjeli doći podijeljeno po segmentima. Uz to moći će se slušati glazba i pogledati videoradovi iz tog vremena“, ispričao je Črček i dodao da će Muzej novog vala imati stalni postav, ali i da će izložbe mijenjati periodično i to svakih par mjeseci, a planiraju i razna druga događanja, poput malih intimnih akustičnih koncerata. Kako je riječ o muzeju koji je svojevrsni živi organizam i u kojem će se stalno nešto događati, tako je i zamišljeno da i posjetitelji mogu svojim uspomenama i predmetima iz tog razdoblja obogatiti Muzej novog vala. „Tko god misli da ima nešto zanimljivo, neka se javi preko društvenih mreža pa  ćemo zajedno selektirati i nešto od toga svakako izložiti u muzeju“, istaknuo je Črček.

No da ne bi bilo zabune, Muzej novog vala svojom je idejom uglavnom okrenut novom valu u Zagrebu, iako im je u planu s vremena na vrijeme prikazati novi val u Rijeci, Ljubljani, Beogradu itd. Interijer Muzeja uredili su Davorin Antolić Antas, koji je osmislio uređenje prostora, uz suradnike Svena Stilinovića i Jinxa. Na postavi eksponata Črčeku su pomagali Goran Pavelić Pipo i Zoran Pezo, dok je logo muzeja dizajnirao Robert Rebernak. Točan datum otvaranja muzeja nije još poznat, ali je vrlo izvjesno da će službeno biti otvoren početkom studenoga.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.