Drveni predmet pronađen u rimskoj tvrđavi na Hadrijanovom zidu za koji se isprva mislilo da je alat za šivanje možda je bio seksualna igračka iz 2. stoljeća. Stručnjaci kažu da bi predmet, pronađen u jarku u Vindolandi, mogao biti najraniji primjerak drvenog falusa pronađen bilo gdje na području nekadašnjeg Rimskog carstva.
Ipak, stručnjaci ističu da nije isključeno da se radi o simbolu sreće ili alatu za mljevenje. Prvo se mislilo da je to alat za krpanje i pronađen je s desecima cipela. Pribor i drugi mali alati – zajedno s dijelovima kože – također su pronađeni s njim na nalazištu, blizu Hexhama u Northumberlandu.
Međutim, stručnjaci sa Sveučilišta Newcastle i Sveučilišnog koledža Dublin kažu kako sada vjeruju da je predmet, od oko oko 16 centimetara možda imao intimniju upotrebu. Kada su ga analizirali, otkrili su da su oba kraja bila primjetno glatkija, što ukazuje na ponovnu upotrebu tijekom vremena, prenosi BBC.
Dr. Rob Collins, viši predavač arheologije na Sveučilištu Newcastle, rekao je: “Znamo da su stari Rimljani i Grci koristili seksualna pomagala – ovaj predmet iz Vindolande mogao bi biti primjer jednog”.
Falusni simboli i predmeti bili su uobičajeni u Rimskom Carstvu jer se vjerovalo da pružaju zaštitu od loše sreće. Mnogi su prikazani u umjetnosti, urezani u lončariju ili male verzije – izrađene od kosti ili metala – koje su se često nosile kao privjesci.
Arheolozi kažu da je još jedna mogućnost da je predmet korišten kao tučak za mljevenje sastojaka za kozmetiku ili lijekove, a moglo se smatrati da njegov oblik dodaje percipirana magična svojstva. Ili je, pak, mogao biti urezan u kip i zatim protrljan za sreću, napisali su u časopisu Antiquity.
Barbara Birley, kustosica u Vindolanda Trustu, gdje je predmet sada izložen, rekla je: “Drveni falus možda je trenutno jedinstven po svom preživljavanju iz tog vremena, ali je malo vjerojatno da je bio jedini takve vrste korišten u mjestu, uz granicu, ili doista u rimskoj Britaniji.”
Komentari