U Tehničkom muzeju Nikola Tesla otvara se izložba posvećena Nadi Dimić

Autor:

Spomenik palim borcima i žrtvama fašizma u Buzetu 03.03.2019., Buzet - Spomenik palim borcima i zrtvama fasizma u Buzetu.rPhoto: Dusko Marusic /PIXSELL

Dusko Marusic /PIXSELL

Tehnički muzej Nikola Tesla od 13. svibnja do 30. lipnja predstavlja izložbu posvećenu Nadi Dimić, kao i tvornici koja je nosila ime te danas već zaboravljene narodne heroine. 

Izložba se sastoji od dvije cjeline: “Sanja Iveković: Nada Dimić File 2023” i “Nada Dimić – rekonstrukcija industrijskog nasljeđa”.

U prvoj od njih prvi su put objedinjeni radovi Sanje Iveković iz istoimenog započetog 1998. godine, kada je Nada Dimić (1923.-1942.)  već bila izbrisana iz javnog prostora Zagreba.

Predstavit će se, među ostalim, ciklus “Gen XX” (1997 – 2001), koji reafirmira antifašističku baštinu usmjeravajući pažnju na žene, sudionice antifašističke borbe, te dokumentacije performansa “Repetitio est mater” (Galerija Otok, Dubrovnik, 1998) s kojim je započela svoj projekt i umjetničke intervencije Nada Dimić “S.O.S.” (2000).

Tu su i instalacija koja uključuje maketu tvornice, tvorničke predmete i “Timeline”, rad u nastajanju, koji je od posljednjeg izlaganja 2016. dopunjen recentnim dokumentarnim materijalom.

Iz Tehničkog muzeja kažu da izmještanje tih radova iz uobičajenog konteksta umjetničkih muzeja i galerija u Tehnički muzej čija je povijest usko povezana s industrijom, a i danas ima važnu ulogu u očuvanju industrijskog nasljeđa, daje dodatnu dimenziju njihovu čitanju i apostrofira razmjere i posljedice društvenih, ekonomskih i političkih promjena u Hrvatskoj nakon 1990-ih.

“Povezivanje narodne heroine i tvornice ukazuje na dva djelomično usporedna, a svakako komplementarna procesa koja su obilježila devedesete u Hrvatskoj – brisanje antifašističkog nasljeđa i gašenje industrije, socijalističkog nositelja gospodarskog i društvenog napretka”, ističu.

Druga, manja cjelina, pokušaj je rekonstrukcije povijesti i rada istoimene tvornice na temelju sačuvanih pisanih izvora (tvornički bilteni iz 1960-ih, arhivski materijali vezani uz tvornicu, novinski članci).

U njoj su predstavljeni skromni fizički ostaci  rasuti po javnim ustanovama i privatnim kolekcijama koji svjedoče o jednoj od najuspješnijih tvornica trikotaže i pozamanterije u bivšoj Jugoslaviji koja je do privatizacije 1993. nosila ime Nade Dimić, a 1998. bila pred zatvaranjem.

Posjetitelji će moći vidjeti tvorničke biltene (NSK), izbor fotografija snimljenih u tvorničkim pogonima 1950-ih i početkom 1960-ih (HDA), bistu Nade Dimić pohranjenu u Muzeju Grada Zagreba i reklamne kataloge iz privatnih kolekcija.

Izlaganjem „ostataka ostataka“ te tvornice upozorava na još uvijek zapostavljeno industrijsko nasljeđe socijalizma i ukazuje na njegovu poziciju disonantnog nasljeđa koje izaziva oprečne reakcije društva, što pridonosi njegovu propadanju, te problematizira mogućnosti istraživanja i muzealizacije baštine čiji su fizički ostaci u potpunosti ili većim dijelom izgubljeni, ističe se u najavi.

Ulaz na izložbu u Tehničkom muzeju, kojoj je kustosica Kosjenka Laszlo Klemar, je besplatan.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.