U subotu Dan MSU – na programu predstave, koncerti, izložbe i radionice

Autor:

19.01.2014., Zagreb -Svecana dodjela nagrade Ponos Hrvatske u Muzeju suvremene umjetnosti. Udruga Ponos Hrvatske od 2005. trudi se promovirati humanost, hrabrost, postenje i dobrotu kroz price dobitnika koji svojom plemenitoscu pokazuju da je, unatoc crnim i mracnim vijestima, uvijek moguce odabrati drugaciji zivotni put. Zgrada MSU-a uoci dodjele. 
Photo: Borna Filic/PIXSELL

Borna Filic/PIXSELL

U ponešto promijenjenim okonostima koje uključuju dodatne sanitarne i preventivne mjere uvjetovane pandemijom Covida-19, i ove se godine, 12. prosinca, obilježava Dan Muzeja suvremene umjetosti.

Dan MSU donosi mnoštvo atraktivnih sadržaja za posjetitelje najrazličitijih interesa i dobnih skupina – od kazališnih i plesnih predstava, koncerata, radionica do kreativnih darivanja.

Iako ‘službenih’ otvorenja izložbi zbog pandemije nema već neko vrijeme, za ovogodišnji Dan MSU najavljuju se tri nove izložbe – Strip i vizualna kultura u Hrvatskoj, Duje Jurić: „Mreža oprostorene slike“ i Ines Krasić: „Ekspedicija“.

U srijedu 9. prosinca u 18 sati na Facebook stranici MSU-a održati će se konferencija ‘Bijenali suvremene umjetnosti – iskustva i mogućnosti’. Uvodna konferencija 1. Zagreb bijenala suvremene umjetnosti okupit će ugledne i iskusne stručnjake koji su doprinijeli uspostavljanju bijenala i sličnih manifestacija u svijetu, sudjelovali u njihovoj organizaciji ili su svojim kustoskim odlukama stvarali nove sadržaje i strategije za takve manifestacije. Na Konferenciji će biti riječi i o tome, kako u ovoj novonastaloj situaciji promišljati buduće međunarodne manifestacije s ciljem promocije suvremene umjetnosti. Sudionici konferencije su kustosi: Margarita Dorovska, Zorana Đaković Minniti, Katerina Gregos, Hanru Hou, Evelyne Jouanno, Beral Madra, Snježana Pintarić, Thierry Raspail, Rainald Schumacher, Hajnalka Somogy, Nevenka Šivavec i Syrago Tsiara. Koordinatorica programa je Radmila Iva Janković.

Od 20 sati u srijedu na rasporedu je oncert FiloSofia iz Jazz ciklusa. Članovi Jazz orkestra HRT-a udružit će se sa sastavom FiloSofía, glazbenicima koji izvode vlastitu, autorsku latinoameričku glazbu. Teme njihovih skladbi su svakodnevica modernog čovjeka te govore o realnosti društva u kojem živimo. Iako poštuje tradiciju latinoameričke, prije svega afrokaripske glazbe, FiloSofía u salsu uvodi i neke svježe inovacije, poput fusiona s balkanskom glazbom. Jedna od mnogih posebnosti ansambla su pjevači-plesači. Naime, glavni vokal i prateći vokal čine plesni par koji se brine o tome da izvedbe budu i vizualno atraktivno iskustvo, stoga je FiloSofía u vrlo kratko vrijeme zadobila poštovanje međunarodne glazbene kritike i publike.

U subotu i nedjelju na rasporedu je plesna predstava ‘Antisezona 20: Kolektivno i individua kao koreografsko polje’. Oba dana na programu je premijera „Koga briga“ višestruko nagrađivane plesne umjetnice i autorice Ane Kreitmeyer. Predstava nastaje u suradnji s Petrom Chelfi, Anom Jelušić, Ivanom Pavlović, Martinom Tomić, Ninom Gojić, Zrinkom Užbinec, Nikom Pećarinom i Igorom Pauškom. Na repertoaru je i gostujuća predstava ovog bloka je „ROB3RTA“, treći u nizu autorskih solo radova Roberte Milevoj. Online program donosi predstavu „Đavolji odvjetnik“ Martine Tomić i Divert inkluzivnog plesnog kolektiva, a koja je svoje preoblikovanje u online izvedbu doživjela u sklopu Antisezone online + live, tromjesečnog niza program realiziranih kao odgovor na lockdown.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.