Kraj listopada i početak studenog vrijeme je u kojem obilazimo groblja i prisjećamo se naših pokojnika. Palimo svijeće i nosimo cvijeće na posljednja počivališta onih koji više nisu s nama, odajući im poštovanje koje su kroz život zaslužili.
Groblja su u ovo doba godine posebno lijepa. Odišu spokojem i dubokim mirom, pozivajući nas da na trenutak zastanemo u našim užurbanim životima i podsjetimo se koliko smo maleni naspram vječnosti.
Svetkovina Svih svetih
Na blagdan Svih svetih 1. studenoga Crkva obilježava spomen na kanonizirane svece, ali i sve one ljude koji su kroz povijest svojim kreposnim životom zaslužili svetost, ostvarili ideal kršćanskog života, no nikada nisu proglašeni svetima. Naglašava se kako je blagdan Svih svetih oda životu, a ne smrti i poziv svima da živimo po uzoru na one najbolje među nama.
“Svetkovina Svih Svetih intenzivan je trenutak vjere, molitve i razmišljanja o posljednjim stvarima života. Danas Bogu zahvaljujemo na neizmjernom broju svetih svih vremena. To su oni jednostavni muškarci i žene koje svijet često smatra posljednjima, ali za Boga su oni prvi”, rekao je papa Franjo povodom blagdana Svih svetih prije nekoliko godina.
Blagdan Svih svetih u Hrvatskoj je neradni dan zbog čega mnogi upravo tada posjećuju groblja iako bi prema katoličkoj tradiciji to trebalo činiti na Dušni dan koji se obilježava se 2. studenoga.
Dušni dan
Na Dušni dan prisjećamo se svojih pokojnika i molimo za njihove duše, ali i za sve duše u čistilištu.
To je ujedno i dan kada se posjećuju groblja, no nećete pogriješiti učinite li to koji dan prije ili kasnije. Mnogi na groblja odlaze dan ranije, na Sve svete jer je ova svetkovina u Hrvatskoj državni blagdan i neradni dan.
Tradicija obilaženja groblja novijeg je datuma, datira s početka 20. stoljeća. Postojao je i običaj nošenja hrane na grobove, ali je s vremenom nestao.
Dušni dan ili Dan svih vjernih mrtvih prvi put je obilježen u Clunyju 988. godine na inicijativu benediktinskog opata sv. Odilona, odakle se proširio Europom i svijetom. Službeno je potvrđen od Vatikana 1311. godine.
U narodu se Dušni dan često naziva i Dan mrtvih, ali Crkva napominje da ovaj naziv nije u skladu s katoličkim vjerovanjem u vječni život.
Iskoristite priliku i ovih dana prošetajte grobljem u svom mjestu, a ako imate vremena otputujte na izlet u Varaždin u kojem se nalazi jedno od najljepših groblja u Europi.
Komentari