U šesnaest gradova u Hrvatskoj obilježen Dan multiple skleroze

Autor:

Zadar, 27.05.2022. - Povodom Svjetskog dana oboljelih od multiple skleroze, društvo oboljelih od multiple skleroze Zadarske županije danas je održalo 4. Zadarski MS đir, šetnju od Foruma do Pozdrava Suncu. Na Forumu su se okupili brojni prijatelji i podupiratelji udruge i osoba s multiplom sklerozom. foto HINA/ Zvonko KUCELIN/ ml

HINA/ Zvonko KUCELIN/ ml

Kampanjom „Ja sam više od MS-a!“ u šesnaest gradova u Hrvatskoj obilježen je Svjetski dan multiple skleroze, priopćeno je u petak iz Savez društava.

Svjetski dan multiple skleroze povod je za akcije osvještavanja javnost o toj nepredvidljivoj i neizlječivoj bolesti autoimunoj bolest koja uništava obloge živaca i koju je važno što ranije dijagnosticirati i početi liječiti, ali i resursima i podršci koje imaju i pružaju udruge oboljelih.

Procjenjuje se da u Hrvatskoj boluje oko 7000 osoba, od kojih je više od 3200 oboljelih okupljeno u udrugama članicama Saveza.

Jedanaest udruga snimilo je promotivne video uratke u kojima je naglasak na podršci bolesnicima, a koji su dostupni na Facebooku, Instagramu, YouTube-u i web stranicama udruga oboljelih od multiple skleroze i Saveza.

Krajem svibnja u 16 gradova organizirana su različita događanja s ciljem da upozore na probleme oboljelih, te upoznaju javnost s podrškom koju pružaju udruge oboljelih.

Vodeća stručnjakinja za multiplu sklerozu u Hrvatskoj, Vanja Bašić Kes, liječnica iz KBC-a Sestre Milosrdnice poručila je u povodu Svjetskog dana MS-a da je cilj dizanje svijesti o važnosti ranog prepoznavanja bolesti, rane dijagnostike, ranog početka liječenja te u slučaju visokoaktivnog oblika bolesti ili progresije dati visokoučinkovite lijekove kojih je u Hrvatskoj dostupno više vrsta.

U Hrvatskoj su dostupne sve terapijske opcije, kao bilo gdje u svijetu, a zahvaljujući novim preporukama bolest se može započeti liječiti odmah na početku, kazala je i dodala da je tendencija stvaranje što više centara u kojem će pristup dijagnostici i liječenju multiple skleroze biti multidisciplinaran.

Osim terapije lijekovima, važna je neurorehabilitacija u toplicama stacionarnog tipa na što bolesnici imaju pravo jednom godišnje.

Važan segment predstavlja i rad udruga koje uvelike pomažu u prihvaćanju spoznaje da bolesnici boluju od kronične bolesti, te im pružaju i brojne usluge u vidu socijalne pomoći, edukacije, različitih oblika rehabilitacije i najvažnije podrška koja je našim bolesnicima potrebna, kazala je.

Savez društava multiple skleroze Hrvatske kontinuirano pruža podršku osobama s multiplom sklerozom i članovima obitelji kroz besplatan SOS MS telefon 0800 77 89 svakim radnim danom od 8-16 sati, a dva puta mjesečno na SOS MS telefonu gostuju i vodeći neurolozi za MS u Hrvatskoj.

Također, kroz Virtualni MS savjetnik oboljeli mogu dobiti odgovore različitih stručnjaka, te se stalno otvaraju teme vezane uz multiplu sklerozu kroz podcaste.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.