U SDP-u začuđeni što se Grbin još nije odrekao Marasa kao potencijalnog kandidata za gradonačelnika

Autor:

07.05.2019., Zagreb - Sabor je 12. sjednicu nastavio raspravom o subvencioniranju stambenih kredita. Gordan Maras, Pedja Grbin.
Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Patrik Macek/PIXSELL

Iz vrha SDPa za Nacional su potvrdili da traju razgovori s predstavnicima zeleno-lijeve koalicije okupljene oko platforme Možemo!, GLAS-om Anke Mrak Taritaš i nezavisnim Renatom Petekom, ali da konkretnog dogovora o zajedničkom nastupu još nema

SDP je u pregovorima s nekoliko oporbenih stranaka u Zagrebu oko zajedničkog izlaska na izbore. Pregovori traju već neko vrijeme, ali sporo napreduju i teško je reći kada će se postići neki konkretan dogovor“, izjavio je za Nacional izvor iz samog vrha SDP-a koji je napomenuo da razgovori traju s predstavnicima zeleno-lijeve koalicije okupljene oko platforme Možemo!, GLAS-om Anke Mrak Taritaš i nezavisnim Renatom Petekom. Iako je do lokalnih izbora ostalo nešto više od pola godine, u SDP-u su svjesni da polako ističe rok do kojeg bi stranka morala predstaviti kandidata za gradonačelnika, a dio članova SDP-a već smatra da je novi predsjednik SDP-a Peđa Grbin pao na prvom pravom ispitu jer se još uvijek ne zna koji je pravi plan za pobjedu protiv Milana Bandića na izborima koji bi se trebali održati u svibnju iduće godine.

Izvor iz vrha SDP-a za Nacional je ispričao da se u posljednjih nekoliko tjedana intenzivno pregovara sa svim SDP-u bliskim strankama iz zagrebačke oporbe, ali da ti pregovori napreduju puno sporije nego što bi oni to željeli te da je lako moguće da se zagrebačka ljevica i lijevi centar ne dogovore oko zajedničkog nastupa na izborima. To bi bila dobra vijest za aktualnog gradonačelnika Milana Bandića kojem bi put do pobjede bio znatno olakšan ako oporba razjedinjena krene u izbornu bitku protiv dugogodišnjeg vladara glavnog grada Hrvatske. Ovakav razvoj situacije izazvao je prvo veće nezadovoljstvo unutar SDP-a otkako je Peđa Grbin početkom listopada postao novi predsjednik stranke. Naime, dio članova stranke mu zamjera da nije imao jasan plan za izbore u Zagrebu odmah nakon što je postao predsjednik SDP-a, dok mu drugi zamjeraju što nema dovoljno hrabrosti da šefu zagrebačke organizacije SDP-a Gordanu Marasu objasni da nema šanse pobijediti na izborima za zagrebačkog gradonačelnika.

 

U vrhu SDP-a smatraju da je možda čak i važnije da se postigne dogovor oko jake zajedničke oporbene liste jer će bez većine u Skupštini novom gradonačelniku biti teško vladati

 

Međutim, osobe iz samog vrha stranke bliske Grbinu tvrde da nema razloga za žurbu i da će do dogovora zasigurno doći, a čak ako i ne bude dogovora s platformom Možemo! oko zajedničkog nastupa na izborima, to neće značiti i manje šanse oporbi da pobijedi Bandića. U vrhu SDP-a su uvjereni da će postići dogovor s GLAS-om Anke Mrak Taritaš, a vjeruju i da će nezavisni zastupnik Renato Petek pristati da na izbore izađe na zajedničkoj listi s SDP-om. Ostaje samo pitanje hoće li Petek insistirati na vlastitoj kandidaturi za gradonačelnika ili će se do svibanjskih izbora predomisliti te odustati od kandidature. Najveći problem je i onaj koji i najviše zanima birače u Zagrebu, a to je hoće li do izbora doći do dogovora između SDP-a i platforme Možemo! oko podrške SDP-a kandidaturi Tomislava Tomaševića za gradonačelnika Zagreba.

Visoki izvor iz SDP-a kaže kako su pregovori oko moguće podrške SDP-a Tomislavu Tomaševiću u tijeku, ali tvrdi da je sve više onih koji smatraju da ta podrška nije ključan faktor na ovim izborima. Naime, u SDP-u se vodi bitka unutar same stranke oko načina na koji bi stranka trebala nastupiti na tim izborima kada je u pitanju kandidat za gradonačelnika. Bilo je najavljeno da će stranka kandidata za gradonačelnika objaviti do sredine prosinca, ali čini se kako će se taj rok teško ispoštovati. Upravo činjenica da se unutar same stranke ne može postići dogovor oko kandidata, kritičari novog predsjednika Grbina ističu kao dokaz da je novi predsjednik nepripremljen došao na čelo stranke te tvrde da je on već morao donijeti odluku o SDP-ovu kandidatu za gradonačelnika Zagreba. Jedan saborski zastupnik SDP-a koji se slaže s ovim mišljenjem za Nacional je izjavio:

„Mislim da je 90 posto članova stranke, uključujući i Grbina, svjesno da Maras nema šanse na izborima i zato mi je čudno da se uopće razmatra ta ideja. S druge strane, Peđa je odmah nakon preuzimanja stranke trebao reći tko će biti naš kandidat. Znam da je ta odluka teška prije svega zbog manjka kvalitetnog kadra, ali ako je želio predstaviti sebe kao snažnog lidera, onda je ime kandidata za zagrebačkog gradonačelnika trebala biti jedna od njegovih prvih odluka.“

Lider platforme Možemo! Tomislav Tomašević trenutno je najozbiljniji protukandidat milanu bandiću, a u SDP-u još uvijek nisu odlučili hoće li podržati njegovu kandidaturu. PHOTO: Patrik Macek/PIXSELL

 

Isti sugovornik tvrdi da Grbinovo insistiranje da se neće miješati u odluke Gradske organizacije oko izbora kandidata jednostavno nema smisla jer se on direktno već i umiješao kada je raspustio tri ogranka u Zagrebu, one u Črnomercu, Maksimiru i Sesvetama. Naime, Predsjedništvo SDP-a je raspustilo predsjedništva mjesnih organizacija tri zagrebačka kvarta, a dio raspuštenih članova je takvu odluku protumačio kao izravno miješanje čelništva stranke u rad ogranaka jer oni nisu podržali ideju o Marasu kao kandidatu za gradonačelnika. Tako je Danijel Mlađenović, koji je do prije nekoliko dana vodio organizaciju na Črnomercu, izjavio da obrazloženje smjene da „ne ispunjavaju programsko-političke ciljeve“ ne stoji, jer je njegova organizacija jedna od aktivnijih te da je u pozadini to što se zamjerio predsjedniku zagrebačkog SDP-a Gordanu Marasu jer je otvoreno rekao da on nema šanse pobijediti na izborima za gradonačelnika. Mlađenović je i izjavio da vjeruje kako se čeka da prođu lokalni izbori, na kojima se predviđa loš rezultat te da će se nakon njih pokušati rušiti Grbina.

No, sugovornik iz vrha SDP-a tvrdi da Mlađenovićeve optužbe nisu istinite i da o njima najbolje svjedoči činjenica da je samo par dana nakon istupa u medijima u kojima je najavljivao žalbe na odluke Predsjedništva SDP-a, napustio stranku te više nije član SDP-a. I dok se situacije oko raspuštanja nekoliko ogranaka u Zagrebu polako smiruje, problem za Grbina ostaje pitanje Marasa i njegove kandidature za gradonačelnika. Grbin je u kampanji uoči predsjedničkih izbora u SDP-u govorio da je spreman na sva rješenja kako bi se napokon pobijedio Bandić te je istaknuo da će SDP sigurno imati kandidata za gradonačelnika, ali da taj kandidat ne mora nužno biti član stranke. Međutim, trenutno u SDP-u vlada takvo raspoloženje da većina u samom vrhu stranke smatra da bi SDP morao imati kandidata iz vlastitih redova jer bi suprotna odluka pokazala slabost još uvijek najveće oporbene stranke.

Jedan saborski zastupnik, inače blizak Grbinu, čak smatra da kandidatura Gordana Marasa nije najgore rješenje za stranku kao što se to čini na prvi pogled. On također smatra da Maras ima male šanse za pobjedu na izborima, pa čak i za ulazak u drugi krug, ali napominje da takav rasplet ne bi bio loš za oporbene stranke:

„Ako se Maras kandidira postoje dvije mogućnosti, prva je da ne uđe u drugi krug i da u drugi krug uđu Bandić i Tomašević. U tom slučaju SDP će podržati Tomaševića i to Grbinu nitko neće zamjeriti. Ako Maras slučajno i uđe u drugi krug, to bi već bio veliki uspjeh i njegova kandidatura bi se pokazala kao dobar potez, pogotovo jer po nekim anketama koje smo napravili unutar stranke čak i Maras u drugom krugu ima šanse protiv Bandića.“

Milan Bbandić na izborima u svibnju iduće godine pokušat će osvojiti još jedan mandat na čelu grada Zagreba. PHOTO: Patrik Macek/PIXSELL

 

Isti sugovornik je upozorio na dvije, kako kaže, vrlo važne činjenice koje se premalo ističu u javnosti. Prva je da HDZ, po svemu sudeći, ponovno neće imati jakog kandidata za gradonačelnika, što bitno olakšava poziciju oporbi za ulazak u drugi krug:

„Po zadnjim informacijama HDZ najavljuje kandidaturu Mislava Hermana. Uz dužno poštovanje, on je još lošiji kandidat od Marasa. Ako Herman doista i bude kandidat, on teško može konkurirati za drugi krug. To znači da bi lijevi centar gotovo sigurno imao jednog kandidata u drugom krugu. Baš zato mislim da bi kandidatura Marasu bila pametan potez Peđe Grbina. No želim napomenuti da je puno važnije od dogovora za gradonačelnika da SDP postigne dogovor oko jake zajedničke oporbene liste. Koliko god da je bitno pobijediti na izborima za gradonačelnika, ta pobjeda je gotovo pa i besmislena ako oporba neće imati većinu u Gradskoj skupštini. Zamislite kako bi Tomašević vladao uz Bandićevu i HDZ-ovu većinu u Skupštini. Baš zato mislim da bi lijevi centar trebao imati najviše dvije liste na izborima, jednu okupljenu oko SDP-a, a drugu oko platforme Možemo!. Pregovori oko tih lista puno su važniji od pregovora za kandidata za gradonačelnika jer se Bandića možemo riješiti jedino uz potpunu pobjedu i preuzimanje većine u Skupštini i zato je dogovor oko lista ključan za okončanje Bandićeve vladavine.’’

 

 

Uspjeh oporbe u Zagrebu vjerojatno bi značio i pozitivnu ocjenu za cijele izbore kada je u pitanju SDP, dok bi ostanak Bandića na vlasti značio i neuspjeh SDP-a, a to Grbinovi protivnici unutar stranke iščekuju

 

Anketa koju spominje Nacionalov sugovornik iz vrha SDP-a koju je stranka naručila, pokazuje da čelnik platforme Možemo! Tomislav Tomašević dobiva podršku čak 27 posto Zagrepčana, potom slijedi aktualni gradonačelnik Bandić s 14 posto, dok je Maras na trećem mjestu. No također, anketa kaže i da ne samo Tomašević, nego i Maras, dobivaju Bandića u drugom krugu, dok su potencijalni kandidati HDZ-a na tek 10 posto ili manje.

Uz te podatke postaje jasno da bi izbori u Zagrebu mogli obilježiti početak mandata Peđe Grbina na čelu SDP-a. Uspjeh današnje oporbe u Zagrebu vjerojatno bi značio i pozitivnu ocjenu za cijele izbore kada je u pitanju SDP, dok bi ostanak Bandića na vlasti ili pobjeda HDZ-a značili i neuspjeh SDP-a, a to Grbinovi protivnici unutar stranke iščekuju. A ako SDP ne uspije, makar kao dio šire koalicije, dobiti vlast u Zagrebu, napad na Grbina pripremaju ne samo svi oponenti iz zagrebačkog SDP-a, nego na razini Hrvatske i Rajko Ostojić sa svojom ekipom. Bivši potpredsjednik stranke je nakon unutarstranačkih izbora jasno rekao da se iz Sabora miče dok ne prođu lokalni izbori, a onda će vidjeti što dalje, u političkom kontekstu.

Zbog toga su pregovori sa strankama ljevice i lijevog centra u Zagrebu toliko važni za novog predsjednika SDP-a i vjerojatno zato i toliko traju. Samom Grbinu, ali i većini u SDP-u je jasno da Maras teško može postati gradonačelnik Zagreba, ali se njegova kandidatura može iskoristiti kako bi došlo do šireg dogovora zagrebačke oporbe oko zajedničkog nastupa na izborima, što bi u konačnici znatno olakšalo put do pobjede na izborima u Zagrebu i ostvarenje zajedničkog cilja stranaka lijevog centra – odlazak Bandića s političke scene u Zagrebu.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.