‘U SDP-u nema ni papirića, sve predano u arhiv’

Autor:

Zagreb, 28.06.2017 - Hrvatski sabor nastavio je 4. sjednicu raspravom o Strategiji nacionalne sigurnosti i zakonu o Domovinskoj sigurnosti. Na fotografiji Nenad Staziæ.
foto HINA/ Denis CERIÆ /dc

U SDP-u nema nepredane arhivske građe, Socijaldemokratska partija Hrvatske svu je dostavila državnom arhivu, poručio je u srijedu SDP-ov Nenad Stazić, nakon što je Zlatko Hasanbegović (Nezavisni za Hrvatsku) ‘otkrio’ da je u prikupljenim popisima arhivskog gradiva i ono SDP-ovo.

“Gle čuda, to je i SDP, iako su do jučer tvrdili da nemaju ništa”, primjetio je Hasanbegović u saborskoj raspravi o izvješću o prikupljenim popisima arhivskog gradiva, dostavljenog temeljem ‘Mostovih’ izmjena Zakona o arhivskom gradivu.

Stazić tvrdi da je 1990. u SDP-u forimirana komisija koja je predala ukupnu arhivsku građu koju je ta stranka imala. Ta je dokumentacija, opisao je, zauzimala cijeli kat u Kockici, bila je u kutijama koje komisija nije pregledavala, nego je s arhivom dogovorila preuzimanje.

Često se čuje da ima nekakve nepredane građe. Nema u SDP-u ni papirića, sve je predano u državni arhiv, naveo je Stazić.

Izvješće o prikupljenim popisima arhivskog gradiva, objasnio je državni tajnik u Ministarstvu kulture Ivica Poljičak, obveza je proizišla iz lanjskih izmjena Zakona o arhivskom gradivu, gdje je jedan od ciljeva bio učiniti arhivsko gradivo dostupnim, posebno ono u razdoblju 1945. do 22. prosinca 1990. godine.

U izvješće je uključeno svih 18 nadležnih arhiva, tako da se može pratiti kome je sve upućeno, tko je sve dostavio i o kojem se arhivskom gradivu radi, rekao je Poljičak.

To je izvješće pokušaj izigravanja zakonske obveze, umjesto cjelovitih popisa arhivske građe od 1940. do prosinca 1990. koja se nalazi izvan arhiva, dobilo smo okljaštrene fragmente iz kojih nije moguće saznati je li uistinu riječ o ukupnom gradivu izvan arhiva ili tek o pomno probranim i nevažnim dijelovima popisanim tek da se zadovolji zakonska obveza, uzvraća Hasanbegović.

Ističe da u izvješću nema podataka jesu li sva tijela ili imatelji na koje se zakon odnosi, poslali popise ili nisu, budući da su navedeni samo oni koji su ih dostavili.

Nikola Grmoja (Most) tvrdi da je izvješće jedina provedbena aktivnost Ministarstva kulture i hrvatskih državnih arhiva učinjena na vrijeme i u skladu sa zakonom. Ministarstvo proziva da do danas nije donijelo potrebne podzakonske propise naložene zakonom te da se i dalje primjenjuje cjenik usluga u arhivima donijet “posve nezakonito”.

“Izvješće polazi od toga da je njegova namjena pokazati da je Mostov zakon iz svibnja 2017. neprimjenjiv i da ga treba bez daljnjeg ispunjavanja obveza staviti izvan snage, zaključuje Grmoja.

Miroslav Tuđman (HDZ) apostrofira kako je izvan nadležnosti preko 37.000 dužnih metara gradiva, da za njegovu pohranu treba najmanje 5500 četvornih metara. Od 18 arhiva samo pet mogu preuzeti gradivo, jer imaju potreban prostor, navodi zastupnik i dodaje da je u arhivima danas pohranjeno preko 114.000 četvornih metara građe, a izvan arhiva je ima jedan i pol puta više. To je realnost s kojom se trebamo suočiti, poručio je zastupnik.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.