Europska agencija za lijekove trebala bi u petak popodne objaviti svoju preporuku na temelju koje Komisija može odobriti uporabu cjepiva AstraZenece. U međuvremenu je u Njemačkoj povjerenstvo za odobravanje cjepiva objavilo da ne preporučuje to cjepivo za starije od 65 godina. AstraZeneca je na to reagirala priopćenjem u kojem navodi da zadnja ispitivanja potvrđuju učinkovitost cjepiva i kod osoba starijih od 65 godina.
I dok traje ova sapunica između AstraZenece i Europske unije, u priču se ‘umiješala’ – Rusija.
Na službenom Twitter profilu cjepiva Sputnik V, ponudili su EU 100 milijuna doza cjepiva kojima bi se moglo cijepiti 50 milijuna stanovnika zemalja članica.
After completion of the main part of mass vaccination in Russia, RDIF can provide EU with 100 mln doses of #SputnikV vaccine for 50 mln people in Q2 2021 (subject to EMA approval). Sputnik V is registered in 15 countries and documents have been submitted for EMA rolling review. pic.twitter.com/27Ncwns24n
— Sputnik V (@sputnikvaccine) January 29, 2021
Sputnik V rusko je cjepivo koje je registrirano u kolovozu 2020. godine kao prvo cjepivo protiv COVID-19 na svijetu. Nakon što su masovno cijepili svoje stanovništvo, Rusi su cjepivo prodali u 15 zemalja svijeta. U Europi, registrirale su ga Mađarska i Srbija.
Što se EU tiče, Rusi su predali papire za registraciju cjepiva Sputnik V, no odluka o njegovom eventualnom korištenju još uvijek nije donesena, prenosi Zimo.
Komentari