Hrvatski sabor danas raspravlja o opozivu premijera Andreja Plenkovića na prijedlog 33 oporbena zastupnika koji kako razloge za opoziv navode korupcijske afere, neprovođenje zdravstvene reforme te pravodobne obnove nakon potresa. Početak rasprave o prijedlogu za pokretanjem pitanja povjerenja počeo je u 15 sati.
Prijedlog za pokretanje pitanja povjerenja dolazi na saborsku raspravu prvi put otkako je Plenković u listopadu 2016. preuzeo premijersku dužnost. Oporba je proteklih godina bezuspješno pokušavala opozivati cijelu Vladu i niz ministara, ali nikada premijera. Pitanje povjerenja Plenkoviću inicirao je Domovinski pokret koji je, u suradnji s ostalom oporbom, prikupio potrebne potpise da se taj prijedlog nađe u saborskoj proceduri, piše N1.
Oporba navodi da su brojni razlozi za opoziv – od afere Janaf, preko milijardu kuna izvučenih iz Ine i zatvaranja sisačke Rafinerije, izostale obnove i zdravstvene reforme do afere ‘software’ i ‘sms’ u kojoj je, smatraju kompromitiran zbog poruka bliskih suradnika prema direktorima javnih tvrtki.
Vlada odbija sve navode iz oporbenog prijedloga kao neutemeljene te ističe da nema osnove za izglasavanje nepovjerenja premijeru.
Svoje izlaganje počeo je premijer Andrej Plenković. U trenutku kad je došao za govornicu velika većina zastupnika odmah je podignula tablice, javljajući se za repliku.
– Traženje glasanja o povjerenju premijeru je demokratska praksa. Ovdje smo danas iz poštovanja prema visokom predstavničkom domu da pokušamo odgovoriti na ono što oporba stavlja na teret odgovornosti meni i Vladi, rekao je na početku premijer, a prenosi HRT.
– Osjećamo li se odgovornima? Da. Osjećamo li se kao izdajnici, što vi tvrdite u svom lošem uratku? Ne. Da li vam je dosadašnja rasprava bila zamorna i dosadna? Da, itekako. Večer je, sad će biti još napornije i još dosadnije za gledatelje. Ali, demokracija je i to, rekao je premijer.
Podsjetio je da su povjerenje dobili na demokratskim izborima, uvjerljivo, u skladu s procedurom formirali većinu. Prije 7 godina ste izgubili sa 7 razlike, prije 2 godine – s 25 razlike što se tiče lijeve oporbe. Što se tiče krajnje desne oporbe koja je inicijator ovog polupismenog uratka – kad su shvatili da ne mogu postati dio većine, nesvjesni svog poraza – nastavili su s ucjenjivanjem i u izbornoj noći. Iz te večeri i iz ova dva poraza slijedi ova erupcija nezadovoljstva i na momente mržnje prema Vladi, HDZ-u i djelomice meni, rekao je Plenković.
Dodao je kako su u Vladi ponosni na rezultate i napredak u svim područjima. Spomenuo je Pelješki most, pomoć socijalno ugroženima, braniteljima, umirovljenicima, ribarima, poljoprivrednicima, bolnicama, općinama, gradovima i svim građanima u godini najveće krize.
– Pritom smo kao jedina zemlja postali članica šengenskog prostora i europodručja. I to zahvaljujući našem radu i trudu, reformama i ozbiljnom državničkom radu s našim partnerima. I to će ostati – na dobrobit svih nas, dodao je premijer.
– U sigurnosnom kontekstu ova će Vlada ostaviti Hrvatskoj sposobnost HRZ-a. U ovo vrijeme dogodine nad Hrvatskom će letjeti Rafali. Ulaganja u vojsku, policiju i branitelje su kontinuirana. Ostat će svima nama i tunel Učka, mostovi na Savi (Svilaj i Gradiška. Ostat će toliko postignuća da mi ni sto minuta neće biti dovoljno da ponovim na što smo sve ponosni, a svjesni da netko od vas nije zadovoljan jer nije dobio povjerenje na izborima, naglasio je.
Zastupnik Nino Raspudić pozvao je kolege da sagledaju argumente koje je Vlada ponudila kao odgovor na prijedlog opoziva premijera: “Čak i kad se ne bismo ni sa čim slagali, očitovanje Vlade na taj prijedlog je toliko ispod svake razine da bi samo ono bilo dostatno da se traži smjena Vlade”.
Zatim se Hrvoje Zekanović obratio Penavi i oporbi kako bi branio Plenkovića: “Vas je okupila ideja rusofilije. Kad ćete početi prozivati Vašeg koalicijskog partnera u sjeni Peđu Grbina za kriminal, a imate hrabrosti prozivati gospodina Šarića, kolegu branitelja? Sjećate li se vaše suzice u očima kad Vas Plenković nije uzeo za koalicijskog partnera? I naposljetku, s kim koalirate u Šibensko-kninskoj županiji – to su SDP i SDSS, a zgražate se što netko koalira s njima”.
Grmoja ističe da su svi oni za koje je oporba tražila opoziv otišli. Obraćajući se Penavi, kaže: “Vladajući se ne brane od onoga što ste Vi iznijeli. Jer obrane nema. Sve je istina. Mogu vas pokušati omalovažiti. Mogu reći da je ovo 23. poraz po redu. Ali svi oni za koje je oporba tražila opoziv, otišli su. Otići će i mecena i pokrovitelj korupcije u Hrvatskoj. Dolazi to vrijeme. Mi nećemo ostvariti sada pobjedu jer većine nemamo, zato što smo oporba, ali smo upozorili na ono što rade. Bili bismo zadnje ništarije kad ne bismo prozvali ovakvog premijera čiji najbliži suradnici namještaju poslove u dopisivanju, trguju utjecajem, a u njegovom uredu se predstavlja sporni softver zbog kojeg se progoni Gabrijelu Žalac”.
Uključila se i zastupnica Vidović Krišto s optužbama prema Jandrokoviću: “Potpuno je jasno da Vlada ne može korupcijanaški djelovati ako je Sabor funkcionalan i nadzire Vladu. U RH je Sabor blokiran. U Hrvatskoj svjedočimo raspodjeli imovine hrvatskih građana – tako je i HEP pod kontrolom Plenkovića, ali zato je Hrvatska pošta i korupcija u istoj pod kontrolom predsjednika Sabora Jandrokovića. Isto tako, potkupljivanje medija vrši Jandroković putem agencije Real grupa u vlasništvu Krešimira Prosolija”.
Jandroković odgovara: “To što radite je kleveta. Ja sam u neugodnoj situaciji da me prozivate, ali ostajete načelni” i poziva je na argumentiranje. “Izvolite sjesti, ajde”, rekao je i dao joj dvije opomene. “Ovdje ima nekih koji kleveću i lažu. Kad se nekoga optuži za korupciju onda treba podastrijeti dokaze. Prijavite me DORH-u. Nije korektno da me optužujete sa saborskim imunitetom. Dokažite da sam nešto učinio pa ćemo vidjeti što dalje. Vi ste lažljivica i klevetnica”.
“Vi ste nepogoda za hrvatsku državu”, odgovorila je Krišto.
HDZ-ovac Željko Reiner se uključio u raspravu: “Koliko god neargumentirana, jadna i slaba bila ova rasprava, ona pokazuje da su maske pale. Slično i kao kad se glasovalo o obuci ukrajinskih časnika, odnosno podršci Ukrajini. Vi kao navodno desni Domovinski pokret surađujete sa SDP-om kao prst i nokat, navodno svjesni nacionalni Most surađuje sa Možemo, ali i Domovinskim pokretom. I svi zajedno surađujete s lijevom Radničkom frontom i svi ste sretni i očito isto mislite – nemojte se izdavati građanima za nešto drugo nego što jeste”.
Odgovorio mu je Mostovac Nikola Grmoja: “Ja bih se čudio opoziciji koja neće surađivati na rušenju korumpirane Vlade, ali zašto vi akademiče Reiner i kolega Bošnjaković, se nalazite u kasnim satima s lijevom opozicijom i pregovarate kako omogućiti referendum – Vi ste ti koji pregovarate s lijevima oko loših stvari – a mi ćemo uvijek surađivati sa svima oko dobrih stvari, a to je borba protiv korupcije”.
Reiner odgovara na prozivke: “Kolega Grmoja očito ima neka snoviđenja jer ne znam kad sam se susretao s Bošnjakovićem i lijevim strankama”, što dodatno potvrđuje i Bošnjaković.
Saborska zastupnica Marija Selak Raspudić podržava prijedlog za opoziv i kaže: “Poplašio se Andrej Plenković. Nije se još sakrio u bruxellesku rupu, ali se pokušava medijski sakriti iza neradne nedjelje. Rasprava o njoj trebala bi prikriti raspravu o njegovom opozivu. Nikad u povijesti demokratske RH nismo imali tako autoritarnog cenzora koji je odnarođen od problema s kojima se suočava hrvatski narod. Kada vidimo ovdje raspored članove Vlade koji su se usudili doći čuvati leđa premijeru, a nisu svi ovdje, i kad vidimo da se na začelju nalazi njihov nekadašnji izborni maneken – mislite li možda da je ovo redoslijed kojim će ispadati iz ove iste Vlade?”, pita se Selak Raspudić.
Komentari