Ruski zakonodavci u petak su predložili strože kazne osuđenima za terorizam, veleizdaju i sabotažu, a tamošnji dužnosnici navode da je taj potez potaknut ratom u Ukrajini, izvijestile su ruske novinske agencije.
Maksimalna kazna za “teroristički čin”, definiran kao djelo koje je ugrozilo živote i bilo usmjereno na destabilizaciju Rusije, bila bi podignuta sa sadašnjih 15 na 20 godina.
Oni koji budu proglašeni krivima za sabotažu mogli bi otići u zatvor na 20 godina, u odnosu na sadašnjih 15, dok se za “međunarodni terorizam” predviđa doživotna kazna, u odnosu na aktualnih 12 godina.
Predložene izmjene opisao je Vasilij Piskarev, šef odbora za sigurnost i borbu protiv korupcije u donjem domu parlamenta, Državnoj dumi.
“Predlažemo uvođenje doživotne robije za veleizdaju”, rekao je Piskarev, prenose agencije ne navodeći detalje. Trenutna najveća kazna za izdaju je 20 godina.
Prethodno ovoga tjedna novinska agencija Tass citirala je Piskareva koji je rekao da su strože mjere potrebne za zaštitu od, kako je rekao, prijetnji bez presedana s kojima se Rusija suočila od Ukrajine i njezinih zapadnih sponzora.
Predsjednik Vladimir Putin i drugi visoki dužnosnici redovito optužuju Ukrajinu i Zapad da žele potkopati i raskomadati Rusiju. Vlasti obuzdavaju drugačija mišljenja od početka rata u veljači 2022.
Prošloga je mjeseca bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko potpisao zakon koji dopušta smrtnu kaznu za veleizdaju.
Bjelorusija, susjed i bliski saveznik Rusije, jedina je zemlja u Europi koja još uvijek primjenjuje smrtnu kaznu.
Komentari