Rijeka priprema uvođenje zdravstvenog odgoja i obrazovanja kao izvannastavne aktivnosti u osnovne škole, taj će program od iduće školske godine eksperimentalno biti uveden u manji broj škola, a u sljedećoj fazi bit će ponuđen svim gradskim školama, najavljeno je u četvrtak.
U riječkoj Gradskoj upravi predstavljena je prva faza uvođenja zdravstvenog odgoja, po uzoru na već uvedeni građanski odgoj. Program je namijenjen višim razredima osnovnih škola, 70 sati na godinu, kroz dva obrazovna ciklusa – prvi za učenike 5. i 6. razreda, a drugi za učenike 7. i 8. razreda.
Rijeka tim programom postaje prva jedinica lokalne samouprave u Hrvatskoj koja želi raditi na razvoju zdravstvene pismenosti kod djece i mladih kroz cjelovit pristup učenju o svim aspektima zdravlja.
Gradonačelnik Marko Filipović rekao je kako se nada da će, kao i kod građanskog odgoja, drugi slijediti Rijeku jer bi, kad već takva aktivnost nije pokrenuta na nacionalnoj razini, to trebao biti prioritet gradova i ostalih osnivača škola.
“Radi se na tome da zdravstvenim odgojem bude obuhvaćeno što više djece jer je dobrobit djece u prvom planu, a sve se temelji na znanstvenim istraživanjima”, dodao je.
Osnovana je stručna radna skupina, u kojoj su medicinski stručnjaci, psiholozi i pedagozi, a kao prvi korak napravljen je presjek međunarodnih i domaćih istraživanja te je provedeno istraživanje među učenicima sedmih razreda.
Većina učenika zainteresirana za zdravstveni odgoj
Istraživanja su potvrdila potrebu uvođenja cjelovitog zdravstvenog odgoja i obrazovanja, koje treba uključiti razvijanje znanja, vještina i sposobnosti, koja su djeci i mladima potrebni za mentalno, emocionalno, društveno i fizičko blagostanje.
Nena Rončević s Odsjeka za pedagogiju Filozofskog fakulteta u Rijeci izvijestila je da je istraživanje među učenicima sedmih razreda pokazalo da su djeca zainteresirana za zdravstveni odgoj, 63 posto ih je poduprlo predloženi program.
“Puno vremena provode na društvenim mrežama i u korištenju digitalnih tehnologija – 75 posto više od sata na dan, oko 25 posto više od četiri sata na dan, a oko 80 posto procjenjuje da je to veliki problem. Gotovo 50 posto ih procjenjuje da je elektroničko nasilje (cyberbullying) važna tema”, rekla je.
Učenje i poučavanje bit će organizirano u četiri tematska područja: Zdravi stilovi života, pravilna prehrana i tjelesna aktivnost, Mentalno zdravlje – emocionalna i socijalna dobrobit djece i mladih, Seksualno i reproduktivno zdravlje te rodna ravnopravnost i Prevencija ovisnosti i rizičnih ponašanja.
U kurikulumu su prijedlozi metoda i strategija učenja te vrednovanja učenika, koje se temelji isključivo na formativnom vrednovanju, a ne na brojčanom ocjenjivanju.
Propisuju se kompetencije za provoditelje, njihovu će edukaciju financirati i organizirati Rijeka, bit će izrađeni priručnici na hrvatskom i prevedeni na talijanski jezik, a Rijeka će ustupiti materijale zainteresiranim lokalnim jedinicama i školama.
Udruga Roda: “Zdravlje proglašavati ideološkim pitanjem uvredljivo je, netočno i opasno”
Komentari