Pilot-projekt Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost pod nazivom “Smanji otpad od hrane, kuhaj za svoje goste”, koji se provodi u suradnji s ministarstvima gospodarstva i održivog razvoja te turizma i sporta, predstavljen je u srijedu u pulskom hotelu “Park Plaza Histria”.
Zamjenica direktora Fonda Alenka Košiša Čičin-Šain istaknula je da hotelski sektor, kao jedan od najvažnijih dionika turizma, znatno utječe na okoliš i da je prelazak na zeleni način poslovanja neizbježan.
“Mi u Fondu se već godinama bavimo gospodarenjem otpadom. Hrvatska ima obveze koje mora postići sukladno EU i nacionalnom zakonodavstvu pa je tako do 2022. potrebno odvojeno prikupiti 40 posto mase proizvedenog bio otpada”, rekla je Košiša Čičin-Šain.
Istaknula je da je taj pilot-projekt usmjeren na smanjenje otpada od hrane te na pravilno odvojeno prikupljanje i zbrinjavanje otpada. Dodala je da će u provedbi projekta pomoći i uređaj za smanjenje ostataka hrane koji je pulskom hotelu privremeno doniralo korejsko trgovačko društvo.
Veleposlanik Republike Koreje Dong Chan Kim, koji je također bio na predstavljanju pilot-projekta, rekao je kako podupire sve projekte koje Hrvatska provodi, a odnose se na očuvanje prirode i njezinu zaštitu.
“Otpad od hrane predstavljao je veliki problem u Južnoj Koreji. Na dan se od hrane proizvodi 15.000 tona otpada, što čini oko 30 posto ukupnog otpada. Kombinacija mjera za smanjenje otpada od hrane koje je uvela korejska vlada povećala je stopu recikliranja s dva posto na 95 posto te je imala velik utjecaj na svijest potrošača, ali i na okoliš”, rekao je korejski veleposlanik.
Umjesto odlaganja na odlagalištima, dodao je, danas se otpad od hrane pretvara u kompost, stočnu hranu, biomasu i biogorivo.
Istaknuo je da je vrijednost korejskog tržišta uređaja za preradu takvog otpada u 2020. iznosila milijardu dolara, od čega se 10 posto odnosi na uređaje za kućnu, a 90 posto za komercijalnu uporabu, poput restorana i hotela, te se korejska tehnologija za obradu otpada od hrane danas izvozi u Europu, SAD i Aziju.
Pilot-projektom želi se utjecati i na svijest hotelskih gostiju te, uz podsjetnik o važnosti očuvanja okoliša, nenametljivo apelirati na korekciju njihovih prehrambenih navika kako na tanjure ne bi stavljali više hrane nego što su spremni pojesti jer je taj višak osuđen na bacanje.
“Radi se o globalnoj priči koja je puno šira od naših nacionalnih okvira te je već neko vrijeme uobičajeno da zahtjevniji i ekološki osvješteniji gosti prilikom rezervacije smještaja vode računa o tome hoće li odsjesti u hotelu koji je ekološki usmjeren. Sve više gostiju to prepoznaje i traži te je zaokret prema zelenom poslovanju nešto što će u budućnosti biti sve važnije za cjelokupnu valorizaciju naše turističke ponude“, rekla je voditeljica Službe za provedbu EU projekta i koordinatorica pilot-projekta Vesna Cetin Krnjević iz Fonda.
Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost pokrenuo je pilot-projekt “Smanji otpad od hrane, kuhaj za svoje goste“ u dva hotela u Hrvatskoj – u Puli i Osijeku radi provođenja radnih metoda u hotelskim kuhinjama zahvaljujući kojima bi se smanjio otpad od hrane.
Prije predstavljanja projekta održane su radionice za hotelske djelatnike na kojima su upoznati s primjerima hotela koji već posluju na načelu planskog upravljanja hranom, pravilnog čuvanja namirnica i procjenama realnih količina obroka
Komentari