“Uvijek ćemo imati Portugal”, naziv je nedavno izdane knjige koja je u utorak navečer u dvorani Gradske knjižnice i čitaonice u Puli imala prvu promociju, a cijelu priču na više od 150 stranica ispričao je kroz razgovore s tadašnjim rukometnim reprezentativcima i trenerima ispričao nekadašnji novinar Sanjin Španović.
Naime, više od dvadeset godina siječanj je u Hrvatskoj tradicionalno rezerviran za rukomet, a sve je zapravo počelo 2003. godine kada su hrvatski rukometaši senzacionalno postali prvaci svijeta. Toliko su tada zaludili cijelu državu da ih je samo na Trgu bana Jelačića dočekalo sto tisuća ljudi, a potom i u svim rodnim mjestima zajedno još najmanje toliko.
“Ovakav scenarij kakav se tada događao u Portugalu ne bi se usudili napisati ni u Hollywoodu. Da su Amerikanci u bilo kojem sportu imali takav put od ponora do svjetskog trona odavno bi o tome snimili nekoliko blockbustera, Netflix bi imao cijelu dokumentarnu seriju,” rekao je Španović na promociji knjige dodavši kako je kroz razgovore s dvadeset igrača i trenera iz te generacije pokušao ispričati kako je to sve izgledalo na tom svjetskom prvenstvo prije 21 godinu i otkriti brojne nepoznate stvari s tog nevjerojatnog pohoda koji je potom potvrđen zlatnom olimpijskom medaljom u Ateni.
Usponi i padovi
Upravo nakon toga, dodao je Španović, nastao je kult hrvatskog rukometa tijekom siječnja koji traje i dan danas, a samu knjigu, kako je rekao “želio je pisati kao napeti roman, a ne sportski almanah” te vjeruje da je u tome uspio.
Inače, “Uvijek ćemo imati Portugal” bavi se putem hrvatskih rukometaša od zadnjeg mjesta u Europi 2002. godine preko šokantnog poraza od Argentine na početku prvenstva, zaostatka u poluvremenu u idućoj utakmici protiv Saudijske Arabije do magičnog niza od osam pobjeda i osvajanja naslova prvaka svijeta pobjedom u finalu protiv Njemačke.
Ovo je druga knjiga Sanjina Španovića, a s prvijencem “Zeko – biografija Velimira Zajeca”, koja je također izdana u nakladi Studio Moderne, postavio je visoku ljestvicu očekivanja od čitatelja pruživši sjajno štivo o Dinamovoj legendi.
Poseban gost na promociji u Puli bio je nekadašnji doktor hrvatske rukometne reprezentacije iz doba osvajanja najsjajnijih svjetskih odličja, svjetski priznati pulski somatoped Stanislav Peharec koji je s rukometašima je prošao mnoge uspomene i padove, te je stoga bio dobar sugovornik o knjizi koja se upravo bavi najvećim usponom rukometaša iz ponora 2002. do svjetskog trona 2003. u Portugalu.
Komentari