Malo više od dvadeset godina otkako je Miroslav Radman osnovao Mediteranski institut za istraživanje života s ambicioznim ciljevima koji su uključivali revolucionarna znanstvena otkrića i regrutiranje svjetske znanstvene kreme, projekt se raspada zbog gubitka koji sada premašuje već 400.000 eura.
Kako neslužbeno doznaje Jutarnji list, oko 25 zaposlenika Instituta na dobrom je putu da ostane bez posla i izgledno je pokretanje stečajnog postupka. Istodobno se ubrzano radi na tome da se ipak očuva djelovanje Instituta, i to tako da ga se priključi Sveučilištu u Splitu, što je nekad davno, ali bez uspjeha, predlagao bivši ministar Dragan Primorac.
Prihod 910 tisuća eura
Iz MedILS-a se zasad nitko ne želi izjašnjavati o aktualnoj situaciji, tako da nema službene potvrdu odlaska Instituta u stečaj. No, dostupne brojke vrlo su jasne. Na poslovnim tražilicama je vidljivo da je račun Mediteranskog instituta za istraživanje života blokiran još od studenog 2023.
Prema posljednjem dostupnom financijskom izvještaju za 2022. godinu, MedILS je ostvario ukupni godišnji prihod u iznosu od 910.200 eura i ostvario gubitak u poslovanju u iznosu od 354.700 eura.
Te su godine imali 24 zaposlenika, što je šest manje nego u 2021. godini. Njihova prosječna neto plaća u 2022. iznosila je 1484 eura. Da je pokrenut stečaj, ne navodi se još ni u Sudskom registru ni na tražilici stečajeva na Trgovačkom sudu u Splitu, gdje su registrirani, no izvori Jutarnjeg tvrde da će se stečaj otvoriti ovih dana.
U međuvremenu se spašava što se spasiti može. O inicijativi pripajanja splitskom sveučilištu za Jutranji je govorio i rektor Dragan Ljutić. On smatra da bi to bilo najbolje rješenje, no velika su zapreka upravo dugovi koji se gomilaju. Također je otkrio da ideja o pripajanju postoji već dulje vrijeme, no osnivač Radman za to nije bio zainteresiran.
Hrvati su vazali i kmetovi, kad nema gazde uništavaju sami sebe
Teret dugova
“Ideju da se priključi Sveučilištu u Splitu bilo bi najbolje rješenje za sve, i za Institut, i za Sveučilište, i za hrvatsku znanost, i za mlade znanstvenike. Prije za to u MedILS-u nije bilo interesa, sad ga ima, no sada imamo situaciju koja nam nije nimalo jednostavna.
Sve nam otežavaju nagomilani gubici MedILS-a. Mi kao Sveučilište jesmo jaka institucija koja bi mogla unaprijediti rad Instituta, no ne možemo preuzeti teret tolikog duga. Naravno da to ne možemo financirati i tražimo rješenje za provedbu tog postupka tako da se ispune sve pravne procedure“, rekao je za Jutarnji list rektor Ljutić.
Nakon što je i samo preispitalo sve pravne procedure, za pripajanje Instituta i protiv toga, Sveučilište u Splitu poslalo je cijeli slučaj Ministarstvu znanosti i obrazovanja.
Ideja je pripajanje MedILS-a Sveučilištu, a da se prije toga riješe financije kako bi se dobio “clean start“. Kako se doznaje od Ljutića, Ministarstvo je u tu svrhu angažiralo i Državno odvjetništvo RH.
“Neovisno o financijskom poslovanju MedILS-a, nesporno je da je njegov rad cijenjen i da je tu puno znanstvenika i radova našlo svoj put. Mislim da je opstanak Instituta od javnog značaja i bila bi šteta da se ta prilika propusti”, kaže Ljutić.
Ideja je da se zadrži rad MedILS-a u Vili Dalmaciji, za koju je Grad Split dao 40-godišnju koncesiju za stvaranje znanstvenog centra izvrsnosti.
Prema ugovoru o osnivanju, MedILS mora ispunjavati dva uvjeta: da se bavi znanstvenim radom i s njim povezanim djelatnostima i da, kad je o plaćanjima riječ, ne smije dugovati za osnovne troškove.
MedILS i Sveučilište surađuju otprije, a službeno su to i utvrdili u studenom 2020. godine, kada su potpisali sporazum kojim se definiraju načela dugoročne suradnje na područjima zajedničkog interesa.
Ljutić je prilikom potpisivanja istaknuo da je prostora za suradnju mnogo i da će sporazum doprinijeti razvoju znanosti u okvirima dviju institucija potpisnica, ali i šire. Danas ističe kako je jako važno da MedILS dosegne što bolju iskorištenost kapaciteta, što bi zajamčilo i bolju financijsku održivost, ali i znanstvenu produktivnost, piše Jutarnji list.
Komentari