U Pompejima otkriveni očuvani ostaci muškaraca stradalih u erupciji Vezuva

Autor:

epa08832488 A handout photo made available by Parco Archeologico of Pompeii shows  two bodies, master and slave: they are the almost intact bodies of two men, a forty-year-old wrapped in a warm wool cloak and his young slave already bent by the fatigues of life, in Pompeii, Italy, 21 November 2020. "A truly exceptional discovery - underlines enthusiastic director Massimo Osanna, who has also headed the general management since September 2020 of public museums - because for the first time after more than 150 years from the first use of the technique it was possible not only to create perfectly successful casts of the victims, but also to investigate and document with new technologies the things they had with them in the moment in which they were hit and killed by the boiling vapors of the eruption ".  EPA/Luigi Spina /Parco Archeologico / HANDOUT  HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

EPA/Luigi Spina

Arheolozi su otkrili iznimno dobro očuvane posmrtne ostatke dvojice muškaraca smrtno stradalih u vulkanskoj erupciji Vezuva koja je 79. godine nove ere uništila drevni rimski grad Pompeje, objavilo je u subotu talijansko ministarstvo kulture.

Posmrtni ostaci pronađeni su u mjestu Civita Giuliana, 700 metara sjeverozapadno od središta drevnih Pompeja, u podzemnoj prostoriji velike vile na kojoj traju arheološka iskopavanja. Jedan od njih je vjerojatno bio višega društvenog statusa ii imao je između 30 i 40 godina. Ispod vrata su arheolozi pronašli ostatke vunenog ogrtača.

Drugi muškarac, vjerojatno u dobi od 18 do 23 godine, bio je odjeven u tuniku i imao je nekoliko nagnječenih kralježaka, što ukazuje na to da je bio rob koji je obavljao teške poslove.

Zubi i kosti muškaraca dobro su očuvani, a šupljine kostiju stručnjaci su najprije ispunili gipsom koji se stvrdnuo, a zatim su ih iskopali da se ne bi polomile.

“Ove dvije žrtve vjerojatno su pokušale potražiti sklonište oko 9 sati ujutro kad ih je odnio piroklastični val”, rekao je Massimo Osanna, direktor arheološkog nalazišta. “Umrli su od posljedica termičkog šoka, na što ukazuju njihove stisnute noge i ruke.”

Ministar kulture Dario Franceschini je rekao da ovo otkriće ističe status Pompeja kao “nevjerojatnog mjesta za istraživanje i proučavanje”.

U Pompejima je u trenutku erupcije vulkana 79. godine nove ere živjelo oko 13.000 stanovnika. Ostaci grada otkriveni su tek u 16. stoljeću, a organizirana iskapanja započela su oko 1750. No u novije vrijeme pozornost je usmjerena na nastojanje da se zaustavi propadanje i urušavanje vrijednih ruševina.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.