U Parku prirode Papuk viđen zaštićeni orao krstaš (Aquila heliaca)

Autor:

Virovitica, 19.02.2017 - U Parku prirode Papuk po prvi put je viðen i snimljen orao krstaš (Aquila heliaca) iz porodice jastrebova, èiji je broj jedinki vrlo smanjen i pod prijetnjom je izumiranja, a rijeè je o orlu imena 'Auki58' kojem je lani u lipnju na sjeveru Maðarske ugraðen GPS lokator, potvrdio je u nedjelju v.d. ravnatelja Parka prirode Papuk Alen Jurenac.
foto HINA/ ds

U Parku prirode Papuk ove je zime po prvi put viđen i snimljen orao krstaš (Aquila heliaca) iz porodice jastrebova, čiji je broj jedinki vrlo smanjen i pod prijetnjom je izumiranja, a riječ je o orlu imena ‘Auki58’ kojem je lani u lipnju na sjeveru Mađarske ugrađen GPS lokator, potvrdio je u nedjelju v.d. ravnatelja Parka prirode Papuk Alen Jurenac.

„Fotografija je snimljena u zapadnom dijelu Papuka u lovištu  ‘Javornik’.  Prema satelitskim snimkama utvrdili smo njegov pravac kretanje od Papuka do granice s Bosnom pa nazad do Lonjskog polja. Nemamo podataka o starosti jedinke, a sudeći po fotografiji bio je sam pa u ovom trenutku ne možemo govoriti o mogućnosti gnježnjenja na Papuku“, istaknuo je v.d. ravnatelja Parka prirode Papuk Jurenac.

Prema ‘Crvenoj knjizi ptica Hrvatske’  posljednji poznati par orla krstaša gnijezdio se krajem 20. stoljeća kod Iloka, na obroncima Fruške gore.

Brojnost mu opada i na području Fruške gore u Srbiji gdje su početkom ovog stoljeća bila poznata još samo tri para. Jedan od njih gnijezdio se kod Molovina u neposrednoj blizini Iloka 2001. godine, pa je dio njegova životnog teritorija zahvaćao i Hrvatsku.

Orao krstaš ili kraljevski orao duljine je do 83 centimetara i raspona krila do 205 centimetara. Nekada je smatran simbolom Austro-ugarske monarhije, ali to nije pomoglo da izbjegne sudbinu gotovo potpunog nestanka u Europi.

Danas ga zahvaljujući intenzivnim programima zaštite ima nešto više u Slovačkoj i Mađarskoj (120 do 130 parova) te u Bugarskoj i Makedoniji (80 do 100 parova).  Procjenjuje se da u cijeloj Europi obitava od 850 do1400 parova, a najveća populacija se nalazi u Rusiji, od 600 do 900 parova.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)