U Latinskoj Americi ruše se rekordi zaraženih, blizu 5 milijuna

Autor:

epa08575610 A doctor checks on a patient with COVID-19 at El Cruce de Florencio Varela Hospital in Buenos Aires, Argentina, 30 July 2020.  EPA/JUAN IGNACIO RONCORONI

EPA/JUAN IGNACIO RONCORONI

 

Argentina je premašila 200.000 slučajeva covida-19 u nedjelju, Kolumbija bilježi dnevni rekord,  a u Latinskoj Americi ruše se crni rekordi s kojima se najteže pogođena regija u svijetu približava brojci od 5 milijuna zaraženih ljudi.

Regija koja je u subotu dosegla 200.000 smrtnih slučajeva bori se da zaustavi širenje novog koronavirusa, a zaraza se ubrzano širi u mnogim zemljama premda vlade nastoje ublažiti karantenu i oživjeti gospodarski rast.

Latinska Amerika, koja ima oko 8% svjetske populacije, ima blizu 30% zaraženih i umrlih u svijetu, a zaraza se još uvijek brzo širi i pogađa regionalne vođe poput brazilskog Jaira Bolsonara i bolivijske Jeanine Anez.

Kolumbija je prošli tjedan prešla 300.000 slučajeva i 10.000 smrtnih slučajeva. Argentina, koja je rano uspjela usporiti širenje virusa, nedavno je zabilježila porast broja zaraženih.

Pet južnoameričkih zemalja sada je među 10 zemalja u svijetu s najviše zaraženih, prenosi agencija Reuters.

Brazil, najteže pogođena zemlja u regiji i druga najteže pogođena u svijetu, ima više od 2,73 milijuna zaraženih i više od 94. 000 umrlih.

Golema južnoamerička država, koja je prošli tjedan zabilježila najveći broj zaraženih u jednome danu, objavila je niže brojke od 25.800 zaraženih u nedjelju, te se čini da šira regija neće prijeći 5 milijuna zaraženih do ponedjeljka.

Meksiko je zabilježio više od 9000 novozaraženih u subotu te je sada zemlja treća po smrtnosti od virusa u svijetu.

Peru, koji je nedavno premašio 400.000 slučajeva, bilježi opasan porast broja zaraženih nakon ublažavanja mjera karantene u pokušaju oživljavanja gospodarstva. Prijavio je 7448 slučajeva u subotu, najveću brojku od kraja svibnja.

Širom regije ionako slabi zdravstveni sustavi napeti su ili prenatrpani, gospodarski rast pada na oko 9% a zemlje još dublje tonu u siromaštvo i nezaposlenost.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.