‘Katalonsko društvo je oko pitanja odcjepljenja podijeljeno, s tim da većina glasova ide protiv samostalnosti, ali zbog načina preračunavanja glasova u mandate koji propisuje izborni zakon, većinu mandata dobivaju stranke za neovisnost’, rekao je u razgovoru za Nacional španjolski veleposlanik u Hrvatskoj Eduardo Aznar
Veleposlanik Kraljevine Španjolske u Republici Hrvatskoj Eduardo Aznar već tri godine obnaša svoju dužnost u Zagrebu i dobro poznaje hrvatsku političku situaciju. Po obrazovanju pravnik, s magisterijem Istočnoazijskih studija sa Sveučilišta na Tajvanu, iza sebe ima dugogodišnju diplomatsku karijeru koja je započela još 1985. Otada pa do danas obnašao je niz dužnosti u španjolskom Ministarstvu vanjskih poslova, kao i nizu veleposlanstava – od Nigerije, preko Buenos Airesa, Venezuele, Kine, Mađarske, Kanade, Kolumbije do Japana. Prošloga tjedna, 21. prosinca, održani su izvanredni izbori u Kataloniji, na kojima su uvjerljivo pobijedile separatističke stranke koje se zalažu za neovisnost i odcjepljenje te najbogatije španjolske regije, ali pitanje je hoće li uspjeti formirati većinu u katalonskom parlamentu. Naime, prema rezultatima poznatima u petak, stranka ECR bivšeg potpredsjednika katalonske vlasti Oriola Junquerasa koji se nalazi u zatvoru u Madridu, JxCat bivšeg predsjednika katalonske vlade Carlesa Puigdemonta koji se nalazi u egzilu u Bruxellesu i stranka Kandidatura pučkog jedinstva koja je ujedno i najekstremnija, osvojile su 70 mjesta u parlamentu, odnosno 48% glasova, dok tri unionističke stranke imaju 57 mjesta i 43% glasova. Potrebna većina je 68 mjesta. No pojedinačno najviše mjesta mogla bi dobiti unionistička stranka Ciudadanos-Građani na čijem je čelu odvjetnica Ines Arrimadas. Neposredno nakon održanih izbora, veleposlanik Eduardo Aznar dao je intervju Nacionalu u kojem je komentirao rezultate izbora, političku situaciju u Španjolskoj, odnose s EU-om i Republikom Hrvatskom i najavio buduće poteze španjolske vlade u novonastalim okolnostima.
NACIONAL: Kako ocjenjujete rezultate izbora i jeste li njima razočarani jer su separatističke stranke osvojile većinu u Parlamentu?
Zašto bih bio razočaran? Uostalom, vi ste u krivu kada tvrdite da su separatističke stranke osvojile većinu. One su osvojile većinu mjesta u parlamentu, ali ne i većinu glasova. To je tako zbog izbornih zakona prema kojima neke biračke jedinice, iako imaju manje glasača, imaju više predstavnika u parlamentu. Zbog toga broj mjesta zapravo ne odražava stvaran broj birača. Ono što smo vidjeli na ovim izborima u Kataloniji, slično je onome što smo vidjeli i na izborima 2015. i 2012. A to je da postoji veliki dio katalonskog stanovništva koji želi neovisnost Katalonije, ali i da stranke koje predstavljaju separatističke ideje ipak ne dobivaju najviše glasova birača, iako su, kao što sam rekao, osvojile najviše mjesta u parlamentu. Oni su osvojile samo 47,3% glasova, što nije većina, gledano na ukupan broj birača…
Komentari