Od klimatološkog početka proljeća, 1. ožujka, prošlo je nešto više od mjesec dana. Kalendarski, proljeće je počelo prije nešto više od dva tjedna. No prema onome što danas vidimo oko sebe i osjetimo kožom – počelo je ljeto.
Ovoga vikenda, prema prognozi meteorologinje N1 Tee Blažević, sunca će biti u izobilju i na kopnu i na moru. A u dijelu unutrašnjosti temperatura bi u nedjelju mogla prijeći 30 stupnjeva, uz mjestimice moguće rekordne vrijednosti. “Ako ćete dulje boraviti na otvorenom, adekvatno se zaštitite od sunčevih zraka”, poručila je meteorologinja N1.
Upozorenje je to koje u Hrvatskoj vjerojatno nikada nismo čuli već u prvome tjednu travnja. Mnogi su već u petak razmišljali o tome da uključe klima-uređaj. Neki su, kažu, ujutro uključivali grijanje, a popodne klima-uređaj.
‘Klimatski kalendar je pomaknut unaprijed’
U klimatološkom smislu, posve je jasno da s ovim proljećem nešto ne valja. Već je u veljači prosječna temperatura zraka bila viša od inače prosječne u ožujku. A travanj je počeo vremenom nalik onome svibanjskom. I to bliže kraju svibnja. S tom se konstatacijom slaže i atmosferski fizičar Branko Grisogono, profesor na Geofizičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu i vodeći domaći stručnjak za klimu.
“Da, može se reći da je klimatski kalendar pomaknut i da je ovo vrijeme sličnije svibanjskom, nego travanjskom. Pokazuju nam to i klimatski i svakodnevni meteorloški parametri. Od početka godine imamo zaredom tri, četiri temperaturno iznadprosječna tjedna, onda jedan prosječan ili ispodprosječan, a potom opet tri, četiri iznadprosječna”, kaže.
UŽIVAJTE U VIKENDU! Danas sunčano i toplo, ponegdje i do 28 Celzijevih stupnjeva
Kalendarski na početku, a klimatološki na kraju proljeća
U proljeće smo, dodaje, kalendarski ušli prije dva tjedna, ali klimatološki smo već na kraju proljeća.
“Sada smo praktički na početku lipnja. Vidjet ćemo kakvi će biti efekti ovoga u ljeto. Većina prognoza kaže da će El Niño slabjeti i prestati. Ako se to ne dogodi, onda će ovo globalno biti druga najtoplija godina”, upozorava Grisogono.
Ovo je, kaže, nastavak tople sezone još s kraja prošloga ljeta.
“Temperaturno, imamo ogroman pomak prema gore, oko osam stupnjeva iznad prosjeka, dok su oborine u nekakvim gabaritima prosjeka u nas. Ono što je dodatno pogoršalo situaciju jest velik broj finih nanočestica u zraku i ustajala južina koja nas muči još od kraja prošloga ljeta. Imali smo po tri tjedna južine pa tri dana “nečega između” pa dva dana bure i onda opet tri tjedna južine”, opisao je nenormalnost vremena prof. Grisogono.
Komentari