‘U HRVATSKOJ KULTURA PREŽIVLJAVA, A U AUSTRIJI JE TO BIZNIS I DONOSI NOVAC’

Autor:

Saša Zinaja

Prije više od godinu dana 26-godišnji zagrebački pijanist Andrej Vesel koji studira dirigiranje u Beču, na najvećem svjetskom glazbenom sveučilištu, odlučio je s rumunjskim kolegom Ioanom-Dragosem Dimitriuom osnovati udrugu koja će pomoći najboljim mladim glazbenicima, dati im šansu da dođu na scenu i omogućiti im nastup s vrhunskim svjetskim solistima. Nakon što je prije mjesec dana udruga Ton der Jugend i osnovana, prošlog tjedna Vesel je organizirao prvi veliki koncert u bečkoj Mozartsaal, prestižnoj bečkoj dvorani sa 730 mjesta.

„Mjesecima smo tražili mlade glazbenike da budu dio našeg orkestra i uspjeli smo u tome. Napravili smo jezgru od 22 najtalentiranijih mladih gudača. Pridružio nam se Splićanin Giuseppe Terza koji također studira dirigiranje u Beču i koji je želio osnovati svoj orkestar pa smo odlučili da si ne budemo konkurencija te nam se on pridružio. Puno je planova za koncerte pa tako pripremamo i koncert s najvećom svjetskom opernom zvijezdom – Annom Netrebko“, kazao je Vesel za Nacional. Objasnio je o kakvom je prošlotjednom koncertu bilo riječ. Imali su čast dovesti Andreja Korobeinikova, jednog od najpoznatijeg europskog pijanista, vunderkinda koji je sa 17 godina diplomirao pravo i dobio medalju na moskovskom konzervatoriju. Budući da je upravo Korobeinik prošle godine Vesela vidio kako dirigira, već mu je tada predložio zajednički projekt koji se eto i ostvario.

„Kroz udrugu možemo organizirati ovakve velike stvari jer je u pitanju veliki novac i trebamo pomoć sponzora i karata, ne možemo to sami. Ti ljudi vjeruju u naš talent, a mi smo još uvijek svi studenti i svaka pomoć nam je presudna“, kazao je Vesel koji je prije dvije godine na zagrebačkoj Muzičkoj akademiji diplomirao klavir kod Vladimira Krpana, a onda je otišao u Beč na studij dirigiranja, na koji se prijavi tisuće kandidata, a samo nekolicina najboljih ostane u ‘’odabranom društvu’’. Kako kaže, glazba mu pruža nemjerljiv užitak, uživa u notama i partiturama, a planira se baviti dirigiranjem. Ali dirigent, kao obvezu, mora znati klavir, a on svira i nekoliko drugih instrumenata te je studirao i operno pjevanje.

Rekao je kako vidi situaciju u Hrvatskoj kad je riječ o klasičnoj glazbi i usporedio te dvije zemlje.

„Iako studiram i radim u Beču, Zagreb je moj grad, prijatelji, obitelj, škola, sav moj glazbeni put ostao je u Zagrebu i dat ću sve od sebe da pomognem hrvatskim kolegama. Planiram i neke projekte u Hrvatskoj, ali tek krajem ljeta. Ne žurim, vrata mi se polako otvaraju, a kako to inače bude, kad se čovjek dokaže vani, onda ga počnu cijeniti i doma. U Hrvatskoj me ne poznaju kao dirigenta, nego samo kao pijanista, a nadam se da će se čuti za moje uspjehe. Zasigurno organizacija ovakvog jednog koncerta kakav smo održali prošlog tjedna spada u velik uspjeh jer u Beču je klasična glazba jako aktivna, velika je konkurencija i nije lako to učiniti. Morali smo doslovce uvjeravati ljude da smo dobri, da ulože novac u nas, da nam vjeruju. Da bi se ovakvo što organiziralo, potrebna je velika hrabrost i ogroman rizik. Jedina karta na koju smo igrali jest – biti najbolji. Morali smo biti top kvaliteta. Uz Korobeinikova i odlične glazbenike to smo uspjeli“, rekao je Vesel koji je oduševljen reakcijama publike. U Beču, naveo je, postoji aristokracija koja organizira koncerte mladih glazbenika, mecene koji ih podržavaju, što je mladim ljudima neizmjerna pomoć u karijeri. Tako sad i oni imaju ljude koji u njih vjeruju. Ovaj koncert bio je, kazao je, predstavljanje onoga što mogu.

„S obzirom na to da nismo imali financijskih mogućnosti, cijeli koncert morali smo odsvirati u samo dvije probe. To je bio velik izazov i ogroman zalogaj, ali uspjeli smo. Sad kad je tu veća podrška, bit će i više koncerata. Terza će dirigirati nekolicinom idućih jer ja ću se ‘prebaciti’ malo na učenje i studiranje, ali sigurno ćemo ostati u ovome. Imamo najbolji orkestar, a sad kad imamo kvalitetu je lakše“, govori umjetnik. Priznao je da su on i partneri projekta pogriješili jer su osnivanje udruge kasno prijavili na natječaje grada Beča i Austrije koji inače vrlo podupiru kulturu.

„Što se tiče donacija, teško ju je dobiti jednim e-mailom ili prezentacijom projekta. Trebaš prezentirati svoj rad ‘uživo’, odsvirati, pokazati što znaš, imati osobni kontakt. U Hrvatskoj kultura preživljava, a u Beču i Austriji donosi novac. Ona je u Beču biznis. To je glavna razlika. Kultura u Zagrebu doslovce je na minimalcu, divim se svojim kolegama – bio sam i glumac – i iz kazališta i iz glazbene umjetnosti. Ja sam ipak odlučio otići i učiti od najboljih“, zaključio je Vesel za Nacional.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.