U Hrvatskoj su za sada odobrena tri lijeka za liječenje oboljelih od covida 19 – Remdesivir, Ronapreve i Regkirona.
Pfizer je objavio da su istraživanja pokazala da njegov novi lijek Paxlovid smanjuje rizik od hospitalizacije i smrti za skoro 90 posto, te da pomaže i protiv omikrona. No, Paxlovid kao i još neki testni lijekovi još nije odobren.
Istraživanje je provedeno na više od 2.000 necijepljenih pacijenata s teškim simptomima.
“Djeluje tako da sprječava umnažanje samog virusa unutar stanice. Na taj način sprječava širenje virusa. On se pije, odnosno pretpostavljam da će se on osobama preporučiti nekoliko dana od razvoja same kliničke slike, hoće li to biti 5 ili 7 dana to ćemo vidjeti kako će oni preporučiti”, objasnila je Tihana Šlezak, epidemiologinja u HALMED-u za RTL.
Do kraja mjeseca u Hrvatsku stiže i lijek naziva Ronapreve. On sadrži protutijela slična onima koja razvijamo preboljenjem ili cijepljenjem. Nije za kućnu uporabu i koristi se nakon pojave simptoma.
“Daje se u obliku infuzije, pacijent dođe na terapiju, infuzija traje sat vremena, potrebno je još sat vremena da dođe sebi i onda odlazi kući na liječenje, znači ne treba bolničko liječenje”, tumači Ivan Puljiz, predstojnik Klinike za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević.
Naručeno je 1800 doza, a bit će za starije od 65 godina i osobe s kroničnim bolestima. Radi se o onima koji imaju dijabetes, pacijentima s kroničnim bolestima koje smanjuju imunitet, srčanim i plućnim bolesnicima.
“Jedan je odobren još prošle godine i to je remdivisir, jedan antivirusni lijek koji je namijenjen osobama koje su razvile pneumoniju i potreban im je dodatan kisik. Imamo još dva lijeka odobrena ovaj mjesec i oni su namijenjeni pacijentima koji nisu razvili teški oblik”, rekla je Šlezak.
Ocjena većeg broja lijekova
Osim ova tri, EMA trenutačno provodi ocjenu većeg broja lijekova za liječenje ili prevenciju covida.
Od listopadu rade na odobrenju lijeka koji se zove molnupiravir. To je antivirusni lijek koji se pije u obliku kapsula. Može se primjenjivati kod odraslih osoba kojima nije potrebna terapija kisikom, a kod kojih postoji povećan rizik od razvoja teškog oblika bolesti. Iako nije službeno registriran u EU-u, Slovenija ga je odobrila, piše RTL.
Komentari