U Gazi su 24 Hrvata spremna za evakuaciju: “Radi se o vrlo kompleksnoj situaciji…”

Autor:

epa10932896 A man looks on as an excavator removes the rubble of a residential building that was leveled following an Israeli airstrike on Khan Younis refugee camp, southern Gaza Strip, 22 October 2023. More than 4,500 Palestinians and 1,400 Israelis have been killed, according to the Israel Defense Forces (IDF) and the Palestinian health authority, since Hamas militants launched an attack against Israel from the Gaza Strip on 07 October.  EPA/HAITHAM IMAD

EPA/HAITHAM IMAD

Za evakuaciju iz Pojasa Gaze spremna su 24 hrvatska državljana, doznaje u nedjelju RTL. Diplomatskim kanalima stigao je signal da bi se uskoro mogla otvoriti granica s Egiptom, a diplomacija kaže da je spremna za izvlačenje Hrvata.

“Danas popodne, iako to nije provjereno, javila nam se još jedna osoba – još jedna hrvatska državljanka. To bi onda bilo dvadesetčetvero. Nemamo kontakt s tom 24. osobom, nego je to posredno. Zato nismo još uvijek sigurni da se radi o pravom slučaju i o pravoj osobi, ali moglo bi biti”, rekao je za RTL hrvatski veleposlanik u Egiptu Tomislav Bošnjak.

Veleposlanstvo Hrvatske u Kairu pokušalo je stupiti s njima u kontakt, ali su telefonske linije prekinute. “Posredno doznajemo za jednu skupinu od 7, koja se sastoji od šestero djece i jedne supruge, da su u relativno dobrom stanju, jedino što su zabrinuti i ta anksioznost je nešto u čemu im mi ne možemo pomoći. Ali što se fizičkog stanja tiče, koliko doznajemo, u dobrom su stanju”, dodao je Bošnjak.

Jedini mogući koridor za izvlačenje Hrvata je prijelaz Rafah prema Egiptu, ali radi se o vrlo kompleksnoj situaciji jer je razina opasnosti najveća moguća. “Trebaju suglasnost obiju sukobljenih strana, treba to dobro organizirati ako govorimo o tehnici organiziranja, tu su jako bitni obavještajni podaci, zatim izviđanje, tu se štite kolone ili konvoji koji se uspostave, postoje zaštitnice. Dakle, postoji cijeli kompleksni mehanizam zaštite i naravno tu ne postoje 100 posto garancije jer rat je, ima puno kolateralnih žrtava”, objasnio je analitičar za sigurnost Tonći Prodan.

“U niskom smo startu da počnemo s izvlačenjem naših državljana i da im pomognemo da dođu u Hrvatsku što prije. I to je što se tiče vozila, smještaja i ostalih logističkih pitanja. To je spremno. Međutim, političke odluke o kojima ovisimo – na njih nismo u stanju utjecati”, naglasio je Bošnjak.

Sličnih situacija iz područja zahvaćenih ratom već je bilo. “Bilo je to recimo prije 15-ak godina u Libanonu, pa onda u Gruziji, vrlo recentno u Ukrajini, u travnju ove godine u Sudanu. Svako veleposlanstvo, svaka država brine se o svojim državljanima, daje im upozorenja da napuštaju ova područja”, zaključio je Prodan za RTL.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.