Izložba umjetnika Vadima Fishkina i Nike Radić “There is no magic. There is always a story” otvara se u srijedu, 6. listopada u Galeriji Nova, u okviru projekta kustosice Martine Kontošić “Supostojanje: Prostori svjetla”.
Inicirajući susret radova Nike Radić, hrvatske umjetnice koja živi i radi u Berlinu, i Vadima Fishkina, ruskog umjetnika koji živi i radi u Ljubljani, izložba stavlja u relaciju ovo dvoje snažnih umjetničkih osobnosti kako bi omogućila dijalog njihovih praksi i interakciju s mjestom izlaganja, pažnjom i sudjelovanjem publike, ističe se u najavi.
Kako se dodaje, Fishkinova praksa temelji se na nematerijalnosti i efemernosti, a njegove instalacije prema riječima kustosice Inke Arns proizvode metafizičko, čineći ga privremeno vidljivim, dok je Nika Radić usmjerena proučavanju kompleksnih slojeva komunikacije kroz kretanje, geste i verbalnu ekspresiju, s osobito izraženim osjećajem za integraciju prostora izlaganja u svoj rad.
“Radovi supostoje s galerijom i omogućavaju joj da prazninama, vlastitim svjetlom ili njegovim izostankom nadopunjava koncept, kao što i posjetitelji sudjeluju u slojevima slobodnih interpretacija koje, s obzirom na aktualni društveni kontekst, u isto vrijeme mogu biti i tjeskobne i oslobađajuće”, napominje se.
Vadim Fishkin (Penza/SSSR, 1965.) živio je u Moskvi do 1996. godine, gdje je diplomirao na Moskovskom institutu za arhitekturu. Kao njegovo glavno područje istraživanja izdvajaju se znanost i njene metode proučavanja, no tehnološki napredak koristi prvenstveno u poetske svrhe.
Smisao za humor
Iz Galerije Nova kažu kako mnoge njegove instalacije, skulpture, fotografije i crteži pokazuju snažan smisao za humor. Izlagao je na brojnim skupnim i samostalnim izložbama, uključujući četiri Venecijanska bijenala.
Nika Radić (Zagreb, 1968.) nakon kiparstva na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, završava i studij povijesti umjetnosti u Beču.
Izlagala je na brojnim izložbama od kojih su recentnije one u Berlinu, Kyotu, Splitu te u MUO u Zagrebu. Dobitnica je više nagrada i rezidencijalnih boravaka među kojima su i Nagrada Radoslav Putar, ArtsLink stipendija na Sveučilištu Vanderbilt u Nashvilleu i Villa Kamogawa Goethe Instituta u Kyotu. Živi i radi u Berlinu.
Martina Kontošić (Zagreb, 1981.) diplomirala je povijest umjetnosti i kulturnu antropologiju na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Kustosica je i producentica projekata u kulturi, koordinatorica i suvoditeljica projekata u domeni novih medija i produkcije radova suvremenih umjetnika, a stalna je suradnica u udrugama WHW i Kurziv.
Na dan otvorenja održat će se i vodstvo izložbom uz razgovor s umjetnicima za što je potrebna predbilježba na mail [email protected].
Izložba će biti otvorena do 29. listopada.
Komentari