“U eri Industrije 4.0. koju obilježava kvantni skok u području digitalizacije, što dalje podrazumijeva otvaranje novih kreativnih zanimanja, disruptivni procesi i ubrzana digitalizacija društva i samog gospodarstva traže bez odlaganja bitne promjene ne samo u sustavu formalnog obrazovanja, već i u intenzivnom uključivanju neformalnog i informalnog obrazovanja odnosno cjeloživotnog obrazovanja. To istodobno upućuje, što se počesto zaboravlja, i na obrazovanje široke javnosti koja po našim saznanjima može utjecati i pozitivno i negativno, nerijetko poticana ambicijama neodgovarajuće obrazovanih li neobrazovanih, o čemu svjedočimo gotovo svakodnevno. Hrvatski inženjerski savez (HIS), s više od 20.000 inženjera hrvatskih diploma i porijekla u zemlji i inozemstvu, putem svoje 32 domaće inženjerske udruge te članstva u svom europskom udruženju FEANI, povezan s 34 nacionalne europske članice i približno 3,5 milijuna inženjera u Europi, predstavlja solidnu podlogu za potrebno cjeloživotno obrazovanje koje slijedi nakon formalnog obrazovanja na tehničkom području za održivi razvoj hrvatskog gospodarstva’’, izjavila je prof.dr. sc. Vjera Krstelj, predsjednica HIS-a,na tradicionalnom Danu inženjera Hrvatske povodom ovogodišnjeg obilježavanja 140 godina hrvatskog inženjerstva.
Izaslanik premijera Predrag Štromar, potpredsjednik Vlade i ministar graditeljstva i prostornog uređenja, očekuje renesansu graditeljske djelatnosti najavivši u narednom četverogodišnjem razdoblju ulaganja u energetsku obnovljivost od gotovo 5 milijardi kuna te intenzivne potrebe za stručnjacima u građevinarstvu u narednih 10-ak godina.
Blaženka Divjak, ministrica znanosti i obrazovanja osvrnula se između ostalog na značajnu podršku u konkretne mjere podrške obrazovanju – između ostalog na 3400 STEM stipendija uključivši studente te udvostručenje stipendija za studente slabijeg imovinskog stanja, naglasivši da će se zahvaljujući globalnoj digitalizaciji 65 % sadašnjih prvašića susresti sa zanimanjima koja danas ne postoje.
Komentari