Biti dirigent najsloženiji je dio ozbiljne glazbe, mnogim glazbenicima nije jednostavno prvi put stati pred orkestar. Kako bi im se to olakšao, Dubrovački simfonijski orkestar i ugledni dirigent Uroš Lajovic već osmu godinu organiziraju seminar za mlade dirigente. Ove godine većina polaznika su žene.
Što je potrebno da bi ste bili dobar dirigent: bijeli štapić, visoki podij ili nešto treće?
“Ni štapić, ni podij, nego sve ono što je u glavi jer biti dirigent je nešto više od samog stajanja za pultom i držanja štapića u ruci”, naglašava Uroš Lajovic, profesor dirigent, voditelj seminara.
A to nešto više svaki od mladih dirigenata mora imati u sebi: Vanessa je napustila sviranje cella, kako bi stala pred orkestar a to nije bio lagan korak.
“Počela sam dirigirati jer sam se tako mogla bolje izraziti, nisam morala misliti o tehnici i instrumentu, već sam mogla imati potpuni doživljaj glazbe. Osjećam da se ovako najbolje mogu izraziti”, istaknula je Vanessa Chartrand-Rodrigue, dirigentica iz Kanade.
Mladi dirigenti ne propuštaju jedinstvenu priliku učiti i raditi s pravim orkestrom. Seminar dirigiranja u Dubrovniku se održava već 8 godinu za redom.
“Mislim da je to nekakav svijet u koji mi ulazimo nakon studija. Što prije se nekako spojimo s profesionalnim svijetom to bolje, govori Nika Kožar”, studenica 3. godine dirigiranja na Muzičkoj akademiji u Zagrebu.
Prvi puta na seminaru dominiraju dirigentice. Maestro Lajovic priznaje kako je to trend u svjetskoj ozbiljnoj glazbi.
“Tu nema više ovih granica, ovih šovinističkih granica, da je to samo za muškarce – nije! Nego za svakoga koji ima poriv, koji ima interes da na ovaj način kaže nešto svijetu, rekao je Lajovic za HRT.
A koliko su u tome uspjele pokazat će večeras, na koncertu s Dubrovačkim simfonijskim orkestrom.
Komentari