U organizaciji Ravnateljstva civilne zaštite u Regionalnom nastavnom centru Divuljama u srijedu je počela radionica osposobljavanja pripadnika operativnih snaga za postupanje prema osobama s invaliditetom u hitnim situacijama na kojoj sudjeluju i pripadnici CZ iz Slovenije i Crne Gore. Dvodnevna radionica se održava u sklopu projekta SEE ME – Sigurni i jednaki u hitnim situacijama. Na njoj će pripadnike operativnih snaga sustava civilne zaštite iz Hrvatske, Slovenije i Crne Gore predstavnici udruga osoba s invaliditetom i osobe s invaliditetom kao predavači upoznati s načinom komunikacije i tehnikama evakuacije osoba koje imaju tjelesna oštećenja, oštećenja vida i sluha, te sa strategijama komunikacije i evakuacijskim tehnikama osoba s poremećajem iz spektra autizma i osoba s mentalnim i intelektualnim teškoćama.
Osim predavanja, na radionici će biti predstavljene simulacije situacija i primjeri dobre prakse te smjernice za razvoj procedura.
Voditeljica Regionalnoga nastavnog centra civilne zaštite u Divuljama i voditeljica projekta SEE ME Marijana Berket objasnila je da je taj projekt odobren u sklopu natječaja za projekte prevencije i pripravnosti Mehanizma Europske unije za civilnu zaštitu, a svrha mu je izjednačavanje mogućnosti spašavanja osoba s invaliditetom u hitnim situacijama.
Vrijedan je više od 367 tisuća eura, sufinancira ga Europske komisija 85 posto, a provodi Ravnateljstvo civilne zaštite MUP-a RH, uz partnere Ministarstva unutarnjih poslova Crne Gore i Uprave Republike Slovenije za zaštitu i spašavanje.
Predsjednik Županijske udruge slijepih iz Splita Ivan Tokić ističe kako su radionice iznimno važne jer osobe s invaliditetom imaju mnoge teškoće te zato što im katkad nije lako pomoći, pogotovo u tim kriznim situacijama kada su pod stresom. Misli da je današnja radionica jedna od najvažnijih u kojoj je sudjelovao u protekle tri godine.
“Polaznicima radionice ćemo pojasniti vrste sljepoće, kako pristupiti slijepoj osobi, kako je voditi i na koji se način ponašati prema njoj u kriznoj situaciji”, rekao je Tokić.
Ladan Burić iz uprave za zaštitu i spašavanje Crne Gore rekao je da su na radionicu došli kako bi vidjeli određene specifičnosti s kojima se susreću kad je riječ o osobama s posebnim potrebama.
Ocijenio je kako u praksi, koliko god se trude da sve prođu na obukama, to bude nešto drugačije, no unatoč tome osposobljavaju se da što brže i učinkovitije reagiraju u stvarnim situacijama i pomognu unesrećenim osobama.
Vođa preventive Javne vatrogasne postrojbe grada Kranja Primož Jadrič smatra da su obuke vrlo važne kako bi vatrogasci naučili kako u izvanrednoj situaciji spasiti osobu s invaliditetom. Njegova iskustva u takvim situacijama su rijetka, ali dogodi se da spase i takve osobe, rekao je Jadrič.
Komentari