Svečanim glazbeno-scenskim programom na splitskome Voćnom trgu u subotu je službeno otvorena znanstvena knjižara Školske knjige koja nosi ime Marka Marulića, slavnoga Splićanina, velikoga europskog i svjetskog humanista i oca hrvatske književnosti. Time su se Školska knjiga i Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti pridružile obilježavanju Godine Marka Marulića (2024.) koju je proglasila Vlada Republike Hrvatske u povodu 500. obljetnice smrti pisca Judite – prvoga književnog djela napisanog na hrvatskom jeziku.
Svečanost otvaranja reprezentativne, nedavno preuređene i proširene znanstvene knjižare Školske knjige u baroknoj palači Milesi, jedinstvenom spomeniku stambene arhitekture, uveličali su svojim dolaskom predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković, ministrica kulture i medija dr. sc. Nina Obuljen Koržinek, župan splitsko-dalmatinski Blaženko Boban, državna tajnica Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih Zrinka Mužinić Bikić, ravnatelj Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja Vinko Filipović i saborski zastupnik Ante Sanader.
Okupljene intelektualce, umjetnike, znanstvenike, predstavnike vjerskih institucija, građane Splita i druge cijenjene goste pozdravio je predsjednik Upravnog odbora Školske knjige dr. sc. Ante Žužul. Prigodne govore održali su premijer Andrej Plenković, ministrica kulture i medija dr. sc. Nina Obuljen Koržinek, akademik Dario Vretenar, glavni tajnik HAZU-a, akademik Kažimir Hraste, voditelj Zavoda za znanstveni i umjetnički rad HAZU u Splitu, prof. dr. sc. Dragan Ljutić, rektor Sveučilišta u Splitu, dr. sc. Radoslav Bužančić, savjetnik za UNESCO-ovu baštinu u Ministarstvu kulture i medija i izv. prof. dr. sc. Gordana Laco, predsjednica splitskog ogranka Društva hrvatskih književnika.
Povratak u Marulovo doba
Bogat glazbeno-scenski program koji je smislio redatelj Krešimir Dolenčić dočarao je Marulovo doba poput jedinstvena vremeplova – oduševljena publika vratila se pet stotina godina unazad i uživala slušajući glazbu iz Marulićeva vremena i stihove iz njegova pera te gledajući ulomke iz predstave Judita splitskoga Hrvatskoga narodnog kazališta koju su uprizorili hrvatski glumci i glazbenici.
Među ostalim, nastupili su glazbenici Igor Paro, Marko Požgaj i sopranistica Tea Požgaj, dramski umjetnici Joško Ševo i Nika Petrović te izvođači i autori fragmenata predstave Judita redateljice Brune Bebić – Dea M. Računica, Lucija Škarica, Paula Japunčić, Anđela Žužul, Katarina Lekić, Petar Salečić, Davor Pavić, Marijan Kukulj, Leon Macanović, Luka Tino Šajin, Jakov Kulić, Petar Čakić, Jakov Salečić, Andrea Mladinić i Anja Ostojić.
Suprotno aktualnim primjerima zatvaranja knjižara i njihova povlačenja izvan središta gradova, znanstvena knjižara M. Marul prostire se na 208,06 četvornih metara na elitnoj lokaciji u strogom središtu Splita, u cjelokupnom prizemlju jedne od najljepših monumentalnih baroknih palača u Dalmaciji, u kojoj djeluje Zavod za znanstveni i umjetnički rad HAZU. Ugovorom sa Školskom knjigom Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti daje dodatni doprinos ne samo nakladništvu i kulturi čitanja nego i ukupnom razvoju kulturnog života u Splitu.
Bilješke kralja Henrika VIII. na marginama Marulićeva Evanđelistara
„Ponosni smo što nam je Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti dala priliku da otvorimo ovako raskošnu knjižaru u staroj gradskoj jezgri Splita. To je naš zajednički dar kulturnom identitetu Hrvatske, grada Splita i Dalmacije. Nadamo se da ćemo potaknuti i druge gradove da u elitnim dijelovima zadrže kulturne sadržaje i ne tjeraju ih iz svojih središta. Moramo sačuvati duše gradova i zaustaviti provincijalizaciju koja na najistaknutije lokacije dovodi kockarnice, kafiće i kladionice. Kultura je nacionalna potreba koja se ne može natjecati s komercijalnim djelatnostima. Kultura je održala našu samobitnost i osigurala stjecanje slobodne i neovisne Hrvatske. Kultura je naša snaga i naša budućnost, čuvarica i braniteljica našeg identiteta”, istaknuo je dr. sc. Ante Žužul.
Znanstvenom knjižarom M. Marul Školska knjiga nastavlja bogatu splitsku tradiciju u kojoj su knjižari važni posrednici u razvoju kulture čitanja, a knjižare – poput nekadašnjeg Morpurga – kultna mjesta susreta i protoka ideja te razgovora o knjigama, časopisima i drugim važnim kulturnim i znanstvenim temama. Upravo zato u središnjem dijelu knjižare dominira Marulov stub uz koji ljubitelji knjige mogu sjesti, čitati, razgovarati i razmjenjivati informacije o kvalitetnoj literaturi i društvenim novostima.
Na samome stubu izloženi su portreti Marka Marulića – djela Emanuela Vidovića, Bele Čikoša Sesije, Davida Ponsa, akademika Miroslava Šuteja i Hrvoja Marka Peruzovića. Posebno je zanimljiva preslika stranice Marulićeva Evanđelistara na čijim se marginama vide bilješke engleskoga kralja Henrika VIII. Primjerak Marulićeva Evangelistariuma, glasovita priručnika za čestit život, zauzimao je istaknuto mjesto u knjižnici engleskoga monarha, a danas se čuva u Britanskoj knjižnici.
Nagrada dr. sc. Ante Žužul uručena splitskoj maturantici
Sudjelujući u svestranom oblikovanju javnog života, Školska knjiga svojom knjižarom znatno obogaćuje kulturnu ponudu drevnoga grada Splita. Svijet koji smo naslijedili dužni smo, obogaćen, predati budućim naraštajima. Upravo je njihova izobrazba glavna misija Školske knjige, istaknuo je na svečanosti predsjednik Upravnog odbora Školske knjige i uručio jednu od dvije dodatne ovogodišnje Nagrade dr. sc. Ante Žužul splitskoj maturantici Vicenci Arbunić iz V. gimnazije „Vladimir Nazor” (za stopostotan i najbolji rezultat iz hrvatskog jezika u 2024. godini) u iznosu od 1.000 eura.
Naime, vrijedna Nagrada dr. sc. Ante Žužul u novčanom iznosu od 5.000,00 eura dodjeljuje se od 2022. godine u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih (MZOM) za najbolje rezultate postignute na državnoj maturi iz hrvatskog jezika i povijesti. Ove godine, utemeljene su i dvije dodatne nagrade, čime se nastoji dati maksimalan poticaj učenicima koji briljiraju u pojedinačnim područjima hrvatskog jezika i povijesti.
Humanističke su znanosti temelj društvenog i osobnog razvoja, one pomažu u očuvanju osobnog i nacionalnog identiteta koji se prečesto gubi u globalizacijskim i drugim izazovima. Svijet koji smo naslijedili dužni smo, obogaćen, predati budućim naraštajima. Upravo je njihova izobrazba glavna misija Školske knjige, istaknuto je tijekom svečanog otvaranja znanstvene knjižare M. Marul.
Komentari