Putnici u dvjema najvećim njemačkim zračnim lukama Berlin i Hamburg suočili su se s poremećajima u redu letenja jer zaštitari i zemaljsko osoblje provode jednodnevni štrajk zbog plaća. Zračna luka Berlin-Brandenburg priopćila je da su svi odlasci otkazani, a neki dolasci će također biti pogođeni pošto je sindikat Verdi sazvao štrajk zaštitarskog osoblja do ponoći.
Glasnogovornik zračne luke rekao je da je predviđeno polijetanje otprilike 240 zrakoplova.
Zaposlenici privatne tvrtke Aviation Handling Services Hamburg (AHS), koja se bavi prijavama za let, ukrcajem i izgubljenim i pronađenim stvarima za brojne zrakoplovne tvrtke, uključujući Lufthansu, u hamburškoj zračnoj luci također su sazvali jednodnevni štrajk u kratkom roku.
Očekuje se da to neće utjecati na dolaske i letove drugih kompanija, rekla je zračna luka.
AHS je trebao obraditi 84 dolaska od ukupno 160 u ponedjeljak, a do 9 sati ujutro već je 31 dolazni let otkazan.
Sindikati provode pritisak tražeći veće plaće da nadoknade rastuće životne troškove. Prošli tjedan štrajkovima su bile pogođene zračne luke Duesseldorf, Hamburg, Koeln-Bonn i Stuttgart.
Izvršni direktor udruge zračnih luka ADV Ralph Beisel rekao je da sindikati koriste svoje pravo na provedbu štrajkova upozorenja prije arbitraže do apsurdnih razmjera.
Njemačka vlada i sindikati dogovorili dogovor o plaćama za javne radnike
Njemačka vlada, lokalne vlasti i sindikati postigli su dogovor o višim plaćama za 2,5 milijuna radnika u javnom sektoru zemlje, čime su otklonili mogućnost štrajkova na neodređeno vrijeme.
“Izašli smo u susret sindikatima onoliko koliko smo mogli odgovorno učiniti u teškim proračunskim okolnostima”, rekla je Nancy Faeser, ministrica unutarnjih poslova zemlje. Sindikat Ver.di pozvao je na značajna povećanja jer se zemlja, poput mnogih drugih diljem kontinenta, bori s visokom inflacijom.
Između ostalog, dogovor uključuje neoporezive jednokratne isplate u ukupnom iznosu od 3.000 eura u nekoliko faza, pri čemu će prvih 1.240 eura biti isplaćeno u lipnju, nakon čega slijedi 220 eura svaki mjesec od srpnja do veljače 2024. U ožujku 2024., mjesečno plaće za sve javne službenike povisit će se za 200 eura, nakon čega slijedi povećanje plaća od 5,5 posto, uz minimalno povećanje od 340 eura. Ugovor traje 24 mjeseca.
Kompromis se uvelike temelji na prijedlogu arbitara koji su pozvani nakon prekida pregovora prošlog mjeseca. Ver.di je isprva tražio povišicu od 10,5 posto i najmanje 500 eura više plaće u razdoblju od dvanaest mjeseci.
Frank Werneke, predsjednik sindikata, rekao je da pregovori nisu bili laki. “S našom odlukom da napravimo ovaj kompromis, prešli smo prag boli”, rekao je.
Općine u zemlji strahuju da bi im sporazum mogao predstavljati nove financijske izazove. Prije pregovora, Karin Welge, predsjednica Saveza općinskih udruga poslodavaca, procijenila je da bi sporazum mogao stvoriti dodatne troškove od 17 milijardi eura za gradove i općine.
Sporazum stavlja točku na višemjesečne pregovore. U nizu štrajkova, predstavnici zaposlenika posljednjih su mjeseci poremetili javnu upravu i druge javne službe. Krajem prošlog mjeseca Ver.di je zajedno s nacionalnim željezničkim i transportnim sindikatom obustavio željeznički i zračni promet diljem zemlje u velikom štrajku, piše POLITICO.
Komentari