U Bangkoku započela konferencija UN-a o klimatskim promjenama

Autor:

epa06995597 A climate change activist holds a placard during a demonstration outside the United Nations (UN) Centre during the first day of the UN Climate Change Negotiating sessions in Bangkok, Thailand, 04 September 2018. Activists from multiple countries called for a mutual agreement to reduce global warming at the UN Economic and Social Commission for Asia and the Pacific office in Bangkok. The 2018 UN Climate Change Conference (COP 24) will be held in Poland on 03 to 14 December 2018.  EPA/NARONG SANGNAK

U Bangkoku je u utorak započela konferencija Ujedinjenih naroda o klimatskim promjenama uslijed poziva razvijenim zemljama na veći napredak i povećanu odgovornost u zaštiti klime.

Više od dvije tisuće delegata iz 196 zemalja sudjelovat će na šestodnevnim raspravama o implementaciji smjernica Pariškog sporazuma o klimi.

Sporazum je potpisan 2016. godine te je obvezao 195 zemalja na ograničavanje rasta globalne temperature za ukupno najviše 2 stupnja Celzija, odnosno 1,5 stupnjeva u ovom stoljeću.

Sastanak u Bangkoku posljednji je dio pregovora prije održavanja Konferencije o klimatskim promjenama (COP24) koja se održava u prosincu ove godine u Katowicama.

Delegati su na sastanku potaknuti na ubrzanje pregovora s obzirom na dosadašnji skroman pomak.

“Nismo ostvarili dovoljan napredak. Ovo nije samo još jedna dodatna rasprava; ovo je hitan sastanak”, rekao je na otvorenju predsjednik konferencije Frank Bainimarama.

UN-ove agencije i nevladine organizacije pozvale su razvijene zemlje na veći angažman u rješavanju klimatskih problema.

“Neadekvatno financiranje za zaštitu i ublažavanje klimatskih promjena onemogućava zemljama u razvoju suočavanje s prirodnim katastrofama za koje su odgovorne bogate zemlje”, izjavio je član organizacije ActionAid International Harjeet Singh.

Nevladine organizacije smatraju kako konferencija u Bangkoku i sastanak COP24 neće rezultirati konkretnim rješenjima za klimatske promjene te su pozvali nacionalne vlade na djelovanje.

“Povjerenje u ovaj globalni proces izrazito je nisko. Moramo potaknuti svoje vlade i sami provoditi promjene”, tvrdi koordinatorica za klimatske promjene organizacije Frends of the Earth Lucy Cadena.

“Sastanci se više bave izbjegavanjem rješenja i pronalaskom izgovora za razvijene zemlje, umjesto konkretnim djelovanjem”, izjavila je u utorak Meena Raman, istraživačica organizacije Third World Network.

Konferencija UN-a o klimatskim promjenama (COP) održava se svake godine, a prva je održana u Berlinu 1995. kada je prvi put dogovorena međunarodna suradnja u zaštiti klime i ograničavanju klimatskih promjena.

Očekuje se kako će ovogodišnja konferencija u Katowicama finalizirati implementaciju smjernica Pariškog sporazuma koji bi se 2020. godine u potpunosti trebao provoditi u praksi.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.