Twitter Elona Muska u četvrtak je započeo s čišćenjem plavih kontrolnih kvačica od korisnika koji se nisu prijavili na njegovu pretplatničku uslugu, pri čemu su čekovi nestali s računa novinara, akademika i slavnih osoba. Plavi kvačice su nestale čak s računa nekih od najpoznatijih i najpraćenijih ljudi na društvenoj mreži, uključujući Kim Kardashian, Beyonce, papu Franju, bivšeg predsjednika Donalda Trumpa i osnivača Twittera Jacka Dorseyja.
Činilo se da je početno uvođenje promjene bilo prilično neuspješno jer su plave kvačice nestale i ponovno se pojavile na nekim računima. Čini se da neki drugi visokoprofilni naslijeđeni verificirani računi također nisu izgubili svoje potvrde, barem u početku.
Promjena, i njezino zbunjujuće uvođenje, prijeti stvaranjem još većeg rizika od lažnog predstavljanja korisnika visokog profila i zabune oko istinitosti informacija na platformi.
Twitter je prethodno rekao da će 1. travnja “početi ukidati” plave kvačice dodijeljene prema svom starom sustavu potvrde koji je naglašavao zaštitu visokoprofiliranih korisnika u opasnosti od lažnog predstavljanja. Da bi ostali verificirani, rekao je Musk, korisnici će morati platiti 8 USD mjesečno za pridruživanje pretplatničkoj usluzi Twittera Blue platform, koja od prosinca omogućuje računima plaćanje verifikacije.
Umjesto toga, Twitter je uklonio kvačicu s jednog računa iz The New York Timesa, publikacije koju je Musk više puta kritizirao, i promijenio jezik na svojoj stranici na način koji prikriva zašto su korisnici verificirani.
Prošli tjedan, Musk je tweetao da je “konačni datum za uklanjanje naslijeđenih Blue čekova 20. 4.”, datum s posebnim odjekom za poduzetnika milijardera s obzirom na njegovo značenje za ljubitelje marihuane.
Odluka da se nastavi s promjenom, nakon nekoliko zbunjujućih poruka, samo je najnoviji primjer Muskovog Twittera koji mijenja iskustvo za korisnike, i u ovom slučaju, ne bilo koje korisnike, već mnoge račune visokog profila koji su već dugo bili ključna prodajna točka za platformu.
Istaknuti korisnici poput glumca Williama Shatnera i aktivistice protiv zlostavljanja Monice Lewinsky ranije su se protivili ideji da bi, kao napredni korisnici koji privlače pozornost na stranicu, morali platiti za značajku koja ih štiti od lažnog predstavljanja.
Musk je, sa svoje strane, ranije predstavio promjene u Twitterovom sustavu verifikacije kao način “tretiranja svih jednako”.
“Ne bi trebao postojati drugačiji standard za slavne osobe”, rekao je u ranijem tvitu. Ova značajka koja se plaća također bi mogla povećati prihode, što bi moglo pomoći Musku, koji je na udaru velikih dugova nakon što je kupio Twitter za 44 milijarde dolara, piše CNN.
Komentari