Twitter tužen od glazbenih izdavača zbog kršenja autorskih prava. Potražuju više od 250 milijuna dolara

Autor:

Foto: Brett Jordan, Unsplash

Grupa od 17 glazbenih izdavača tužila je Twitter za više od 250 milijuna dolara zbog masovnog kršenja autorskih prava, pozivajući se na tweetove Elona Muska kako bi utvrdili da je tvrtka namjerno prestala provoditi pravila.

U tužbi podnesenoj američkom saveznom sudu u Tennesseeju, Musk se navodi kako je rekao da autorska prava “apsurdno idu predaleko od zaštite izvornog autora” i da je “pretjerana” primjena zakona o autorskim pravima “kuga za čovječanstvo”.

“Ova izjava i druge slične njoj vrše pritisak na zaposlenike Twittera, uključujući one u njegovom timu za povjerenje i sigurnost, u vezi s pitanjima koja se odnose na autorska prava i njihovo kršenje”, tvrdi se u tužbi koju je podnijela Nacionalna udruga glazbenih izdavača u ime tvrtki uključujući Sony Music Publishing , BMG Rights Management i Universal Music Publishing Group.

Otkako je Musk kupio tvrtku krajem prošle godine, dvoje njezinih dužnosnika za povjerenje i sigurnost, Yoel Roth i Ella Irwin, otišlo je.

Srž tvrdnje leži u činjenici da Twitter nije platio opću licencu koja njegovim korisnicima omogućuje učitavanje materijala zaštićenog autorskim pravima, za razliku od većine njegovih konkurenata uključujući TikTok, Facebook, Instagram, YouTube i Snapchat.

Optužuju platformu da ima “nepravednu prednost” nad rivalima. Ove je godine New York Times izvijestio da su razgovori na Twitteru o licenciranju tog materijala, koji traju od 2021., zapeli zbog cijene od 100 milijuna dolara i propali su otkako je Musk kupio stranicu.

Popis od 1700 pjesama uključen je u sudski podnesak, a tužitelji tvrde da su svaku učitali “određeni korisnici koji su već identificirani u više ranijih obavijesti”. U svakom slučaju, navodi se, Twitter “nije ekspeditivno uklonio ili onemogućio pristup”.

“Pravila Twittera pokazuju da Twitter smatra sebe, a ne zakon, arbitrom koji je sadržaj dopušten na platformi Twittera”, tvrdi se u slučaju.

“Unatoč tvrdnji da uklanja tweetove kao odgovor na obavijest o kršenju u roku od nekoliko sati ili minuta, Twitter rutinski čeka puno dulje prije nego što nešto poduzima, ako uopće djeluje”, dodaje se. “Postoje tisuće slučajeva u kojima je Twitter čekao 30 dana ili više da ukloni ili onemogući pristup identificiranom sadržaju.”

U tužbi se traži zakonska kazna od 150.000 dolara za svako od tisuću kršenja.

Korisnici Twittera primijetili su slabu provedbu politike tvrtke na vlastitoj platformi. Korisnici su počeli objavljivati ​​čitave filmove na platformi, u početku u dvominutnim dijelovima, a zatim, kako su ograničenja učitavanja povećana, u segmentima od sat vremena. Jedan je korisnik postavio film Super Mario Bros, dok je još bio u kinima, na platformu i imao je gotovo 10 milijuna pregleda u samo dva dana.

Musk je prošlog listopada kupio Twitter za 44 milijarde dolara, no pod njegovom vladavinom vrijednost mu je pala i  sada vrijedi jedva trećinu, piše Guardian.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.