TUŽNA HRVATSKA STVARNOST Više od polovine penzionera ima mirovinu manju od prosjeka

Autor:

Pixabay (ilustracija)

Isplata mirovina za lipanj počinje 8. srpnja, za 1.227.174 korisnika.

Iako je prosječna mirovina isplaćena u prošlom mjesecu iznosila 534 eura, gotovo 612 tisuća umirovljenika dobit će mirovinu od oko 470 eura, što je, prema izračunu portala mirovina.hr, stvarni prosjek za sve umirovljene prema općim propisima. To pak znači da više od polovine umirovljenika, njih 55 posto, prima mirovinu manju od 470 eura.

HZMO je pak objavio podatak da prosječna mirovina iznosi čak 580 eura, a do tog je iznosa došao tako što je iz izračuna izbacio mirovine prema međunarodnim ugovorima, koje iznose prosječno tek 158 eura i “kvare” prosjek. Umirovljeničke udruge stoga negoduju, jer podatak o 580 eura mirovine služi Vladi kako bi prikazala rast udjela prosječne mirovine u prosječnoj plaći, koji se u tom slučaju penje na 40 posto, iako je on daleko niži, posebno kad se izuzmu povlaštene mirovine. Tako se može zaključiti da HZMO u izračun uzima samo visoke mirovine kako bi “ušminkao” prosječnu mirovinu. Primjerice, ako se iz izračuna izbace obiteljske mirovine, tada prosječna mirovina pada na samo 459 eura, piše Glas Slavonije.

Nerazmjer u izračunima prosječne mirovine proizlazi iz činjenice da osim mirovina prema općim propisima postoje i one prema posebnim propisima – kao što su saborske mirovine, koje su i do četiri puta veće od prosječne mirovne te obiteljske mirovine. Prosjek snažno podižu i braniteljske mirovine. U lipnju su isplaćene 71.724 mirovine braniteljima umirovljenima prema posebnom zakonu, a njihova prosječna mirovina iznosi 1136 eura. Znatno manje od toga, ali opet iznad prosjeka, 749 eura, primaju i 16.154 umirovljena vojnika i policajca prema posebnom zakonu, a nekadašnji pripadnici HVO-a imaju također iznadprosječnih 628 eura, koliko prima njih 7182.

Mirovine prema posebnim propisima, odnosno kombinaciji radnog staža i povlastica, primaju 186.734 korisnika, od kojih su 672 nekadašnji saborski zastupnici, članovi Vlade i ustavni suci, a njihova mirovina iznosi 2042 eura.

S druge strane, 25 posto umirovljenika, ili svaki četvrti, prima najnižu mirovinu, koja prosječno iznosi 366 eura, a udio takve mirovine u prosječnoj plaći je samo 27,7 posto. Invalidsku mirovinu od prosječnih 390 eura, što čini 29,5 posto udjela u prosječnoj plaći, prima više od 87 tisuća korisnika, a obiteljsku mirovinu od 450 eura, što je 34 posto udjela u plaći, prima oko 16 tisuća hrvatskih građana.

Situacija će se umirovljenicima ponešto popraviti nakon srpanjskog usklađivanja s rastom plaća i inflacijom, ali s isplatom u rujnu.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Avatar photo
Lumumba

prije 4 mjeseca

Za bilo kakve procjene o veličini penzije najmjerodavniji je podatak o radnom stažu. Penzije su takve kakve jesu zahvaljujući velikom broju prerano penzioniranih i onih s takozvanim PTSP-om, koji je izmišljen po uzoru na Ameriku. Amerika ima manje PTSP-ovaca od RH, jer se taj status gubi nakon 11 godina, kada se ostvaruje prednost pri zapošljavanju. Ako sam dobro informiran u cijelom SAD-u samo su dvojica s doživotnim PTSP-om poradi rata.

Avatar photo
eglavor

prije 4 mjeseca

NE ZNAM DA LI BI DRUG ANDREJ MOGAO OBJASNITI KAKO JE MOJA MIROVINA 201 EURO A SOCIJALNA POMOC U SLOVENIJI 690EUR U ITALIJI PREKO 800 E. KAKO TOG MULJATORA NIJE MALO SRAM DA SE SEPURI OKOLO U ODIJELU KOJE KOSTA VISE OD MOJE GODISNJE MIROVINE