Ana Tuškan iz Učiteljskog sindikata gostovala je u Newsroomu u kojem je govorila o problemima učitelja, nastavnika i tehničkog osoblja u hrvatskim školama.
Ana Tuškan u Newsroomu N1 Televizije prvo se osvrnula na nedavnu uznemirujuću praksu u školstvu o tome da učiteljima zaposlenima na određeno pred Božić otkazuju ugovore da ne dobiju božićnice. Tvrdi da ima dokaze o tome.
“Pomoćno-tehničkom osoblju ne plaća se smjenski rad”
“Uputa koju ja imam govori to da oni koji rade na određeno vrijeme nemaju pravo na isplatu božićnice”, kaže Tuškan i dodaje kako su se od tad opametili pa sad upute daju usmenim putem. “Također doznala sam da daju i upute da se zaposlenicima ne plaća smjenski rad, osobito pomoćno-tehničkom osoblju”, kaže Tuškan.
Tuškan kaže da je u posjedu pisane upute da ravnatelji rastjeruju nastavnike pred Božić.
“Da je ministarstvo imalo volju onda bi poslalo dopis da se takve stvari prestanu raditi i da treba prestati raskidati ugovore ako nije došlo do povratka zamjene jer sukladno zakonu o radu oni koji imaju ugovore na neodređeno trebaju imati iste uvjete kao i oni koji rade na određeno”, kaže Tuškan.
“Povećanje plaće spremačice ne osjete”
“Biti spremačica u školskom sustavu je jako jako teško. Mi smo doslovce postali robovi”, tvrdi gospođa Anica Roksandić, spremačica sa stažom od 38 godina.
Objašnjava kako posao, koji su nekad odrađivale deset spremačica u popodnevnoj smjeni, nekim danima sad odrađuje tek pet.
“Kad nas je osam mi smo presretne. Isti je obujam posla, a nas je sve manje, mi sve starije, sve bolesnije i to je prestrašno. Sada, svaka od nas održava 1500 kvadrata, a nekad i više. S tim da imamo u našoj školi osnovnu školu i školu baleta. To je 1200 naših učenika i nastavnog osoblja plus nastavno osoblje i djeca iz baletne škole. Sad je škola zapuštena, a bit će i zapuštenija i WC će se uskoro moći naći po mirisu”, objašnjava.
“Nama su smanjeni koeficijenti, koji nikad nisu vraćeni, pa kad su povišice mi ne osjetimo ništa. Ne znam je li 20 kuna bilo posljednje povećanje”, priča gospođa Roksandić.
“Fizički više ne možemo izdržati”
Kaže kako je iz njene škole pet žena otišlo, kako su dvije preminule, dvije dale otkaz, a jedna je otišla u mirovinu, a da škola nije nikog zaposlila.
“One koje dolaze na zamjenu, nekad odrade samo jedan dan i nikad se više ne vrate. Na natječaje se nitko ne javlja. Upravo zato odlazimo u prijevremenu mirovinu. Mi ne možemo raditi toliki posao. Fizički to više ne možemo izdržati. Mi fizički više ne možemo raditi”, objašnjava.
Ističe kako je njena plaća sa 38 godina radnog staža iznosi 4200 kuna, pa zbog toga što im je plaća mala ne idu ni na bolovanje.
“Mi ne idemo na bolovanje jer nam uzmu jako puno s plaće, platnu listu nam umanje najmanje za 1000 kuna, pa sad izračunajte koliko nam ostane, ako si dopustimo bolovanje”, rekla je za N1 Anica Roksandić.
Komentari