TURUDIĆ, AFERE, MASAKRI Ovo su ključni trenuci u hrvatskom pravosuđu 2024.

Autor:

Foto: Luka Stanzl, Robert Anic/PIXSELL

Izbor novog šefa DORH-a i njegov sukob s EPPO-om u slučaju uhićenog bivšeg ministra zdravstva Vilija Beroša, čitav niz podignutih i zasad tek dijelom potvrđenih optužnica, kao i masovno ubojstvo u domu za nemoćne u Daruvaru te 18 slučajeva femicida obilježili su pravosudnu 2024.

Hrvatski sabor je u veljači, sa 78 glasova za, 60 protiv i dva suzdržana, glasovao o imenovanju Ivana Turudića novim glavnim državnim odvjetnikom.

Dotad sudac Visokog kaznenog suda (VKS), Turudić je na čelu Državnog odvjetništva (DORH) zamijenio Zlatu Hrvoj Šipek kojoj je mandat istekao krajem svibnja.

Glavni državni odvjetnik punio medijske stupce

Neposredno pred Turudićevo preuzimanje DORH-a, sudačko vijeće VKS-a odbacilo je pritužbu predsjednika tog suda Željka Horvatovića koji je, uz suglasnost predsjednika Vrhovnog suda Radovana Dobronića, protiv Turudića zatražio pokretanje postupka povrede Kodeksa sudačke etike.

Horvatović je kao razlog istaknuo Turudićeve kontradiktorne izjave u vezi sa Zdravkom Mamićem dok je aktualni šef DORH-a bio sudac zagrebačkog Županijskog suda, a bivši čelnik Dinama predmet istrage. Sve se događalo dok su mediji objavljivali srdačnu prepisku Turudića i za korupciju okrivljene bivše državne tajnice Josipe Pleslić, nekada Rimac. Turudića je u više navrata prozivao i predsjednik RH Zoran Milanović, ocijenivši da je propucavanje Turudićevog automobila u ožujku bio ”prvi slučaj samoubojstva auta”.

Objavljene stotine poruka između Turudića i Josipe Rimac: Di si radosti? Di si lipa?

Turudić je punio medijske stupce i nakon izbijanja afere Mikroskopi u kojoj je uhićen ministar zdravstva Vili Beroš. U dvije paralelne istrage, Uskok je zbog korupcije osumnjičio Beroša, predstojnika neurologije u KBC Sestre Milosrdnice Krešimira Rotima te poduzetnika Sašu Pozdera, dok je Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) u Zagrebu istog dana priopćio da je pokrenuo istragu protiv Beroša i još sedam osoba, među kojima su i bivši šef Klaićeve bolnice te poduzetnik Hrvoje Petrač i dvojica njegovih sinova.

Nakon uhićenja osumnjičenika sredinom studenoga, DORH je zatražio žurnu dostavu izvješća i cjelovitog spisa od EPPO vezanog za Berošev slučaj, dok je EPPO zatražio od DORH-a da njihov spis ustupi europskom tužiteljstvu. EPPO je u konačnici predao slučaj Uskoku, a Tamara Laptoš iz zagrebačkog ureda EPPO-a zatražila je zaštitu za delegirane europske tužitelje u Hrvatskoj.

Europska tužiteljica Laura Kovesi zbog ovog je slučaja Turudića prijavila Europskoj komisiji, a Općinsko kazneno državno odvjetništvo u Zagrebu izvijestilo je da istražuje curenje podataka iz EPPO-ve istrage naknadno spojene s istragom hrvatskog tužiteljstva.

AFERA MIKROSKOPI Tomo Pavić branit će se sa slobode, Pozder i braća Petrač ostaju u pritvoru

Bivši ministri pod teretom optužnica

Tijekom ove godine otvoren je put prema odluci o osnovanosti optužnice bivšim ministrima Darku Horvatu, Josipu Aladroviću, Tomislavu Tolušiću i potpredsjedniku Plenkovićeve vlade Borisu Miloševiću nakon što je VKS odbio žalbu obrane koja je tražila da se dokazi kojima tužiteljstvo potkrepljuje optužnicu proglase nezakonitim i u tom dijelu postupka više ne postoji pravo žalbe.

U nastavku postupka očekuje se nova sjednica optužnog vijeća zagrebačkog Županijskog suda o Uskokovoj optužnici bivšim ministrima te gradonačelniku Županje Damiru Juzbašiću. Horvata, Tolušića i Miloševića tereti se za pogodovanje pri dodjeli novčanih potpora za područja naseljena nacionalnim manjinama, dok su Aladrović i Juzbašić okrivljeni za nezakonita zapošljavanja.

ŠOK ZA EPPO Sud odbio potvrditi optužnicu Tomislavu Tolušiću. Vratio im je na doradu

Medijski je u studenome snažno popraćeno i potvrđivanje optužnice protiv bivšeg ministra obrane Marija Banožića, optuženog da je godinu dana ranije, na cesti između Vinkovaca i Županje, izazvao prometnu nesreću u kojoj je poginuo Goran Šarić (41). Mediji su problematizirali i je li Banožić u vrijeme nesreće imao alkohola u krvi.,

Slučaj Gabrijele Žalac i optužbe protiv Josipe Pleslić

Tijekom tekuće godine sporazumno je nakon nagodbe s tužiteljstvom osuđeno više državnih dužnosnika koji su bili suoptuženi s bivšom ministricom Gabrijelom Žalac. Među njima je i bivša službenica Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije Ivana Alilović koja je sredila da se europskim novcem plati rođendanska proslava ondašnje ministrice Žalac.

Postupak zbog trošenja po restoranima je četvrti po redu koji su hrvatski i europski tužitelji pokrenuli protiv Žalac. Među ostalim ju terete da je od bivše državne tajnice i kninske gradonačelnice Josipe Pleslić tražila da joj sredi prolazak brata na državnom ispitu te da je na traženje Rimac lobirala da Hrvatska banka za obnovu i razvoj (HBOR) povoljno kreditira projekt vjetroelektrane Krš-Pađene poduzetnika Milenka Bašića.

UVJETNO OSUĐENA Direktorica Turističke zajednice priznala da je rođendan Gabrijele Žalac platila EU novcem

Osim u tzv. aferi Vjetroelektrane Josipa Pleslić je optužena i za pogodovanje poduzetniku i bivšoj zadarskoj rektorici te niz drugih korupcijskih nezakonitosti, a i njene optužnice, kao i one Gabrijele Žalac, čekaju sudsku odluku o osnovanosti. Obrana pritom pokušavaju osporiti zakonitost dokaza koje je Uskok prikupio tijekom istraga, među kojima su i njihove poruke s inicijalima A. P. prema čemu je i nazvan u ožujku usvojen “Lex AP” koji brani otkrivanje podataka iz istraga.

U EPPO-ovoj istrazi uhićen dužnosnik Ministarstva kulture

Početkom svibnja, po nalogu EPPO-a zbog sumnje na korupciju u sklopu istrage na zagrebačkom Geodetskom fakultetu uhićen je Davor Trupković, bivši pomoćnik ministrice kulture i medija Nine Obuljen Koržinek i glavni konzervator u Upravi za zaštitu kulturne baštine.

Trupković je osumnjičen da je u zamjenu za novac i poklone omogućio preplaćenu procjenu štete na nepokretnim kulturnim dobrima prouzročenim potresom. Nacional navodi da EPPO u sklopu te afere istražuje i Obuljen Koržinek, no ministrica kulture ističe da su prošli sve revizije bez ijedne primjedbe.

INTRIGANTAN MANEVAR Zlata Hrvoj-Šipek nepovratno prepustila političku sudbinu Nine Obuljen Koržinek europskim tužiteljima

U rujnu ove godine na zagrebačkom Županijskom sudu započelo je suđenje međimurskom županu Matiji Posavcu, optuženom za zlouporabu ovlasti i primanja mita kako bi njegov suoptuženik Josip Kobal bio ponovno imenovan za člana upravnog vijeća Županijske uprave za ceste.

Suđenje u slučaju Veliki Agrokor još nije počelo

Tijekom godine na izmaku još uvijek nije počelo suđenje u slučaju Veliki Agrokor jer je zagrebački Županijski sud u siječnju naložio DORH-u da u roku od godinu dana dopuni optužnicu protiv bivšeg vlasnika Agrokora Ivice Todorića i njegovih suokrivljenika.

U tom roku DORH mora pronaći novog vještaka, koji mora napraviti novo financijsko vještačenje poslovanja Agrokora. Prvim vještačenjem bilo utvrđeno da je za Todorićeve uprave Agrokor oštećen za preko milijardu tadašnjih kuna. No, to vještačenje napravio je vještak u suradnji s kolegama za koje je utvrđeno da su bili u sukobu interesa.

AFERA BORG Podnesena kaznena prijava protiv Hrvoj Šipek zbog ‘Velikog Agrokora’

Slučaj Marija Mamića

Tijekom ove godine na osječkom Županijskom sudu nastavljeno je suđenje za izvlačenje novca iz NK Dinama u sklopu zločinačkog udruženja. Mario Mamić, sin bivšeg čelnika Dinama Zdravka Mamića, osuđen je na temelju sporazuma s Uskokom na godinu i četiri mjeseca zatvora.

Izrečena mu je i sporedna novčana kazna od 750.000 eura, dok oštećenom Dinamu mora nadoknaditi štetu od 2,08 milijuna eura te platiti troškove postupka od 70.000 eura. Mamićev otac Zdravko te stric Zoran, koji su također optuženi u tom postupku, i dalje se nalaze u bijegu u Bosni i Hercegovini.

NAGODIO SE S USKOKOM Mario Mamić dobio zatvorsku i novčanu kaznu. Evo što kaže branitelj Glavaš

Zabilježeno 18 femicida u 2024.

Od početka ove godine do sredine prosinca zabilježeno je čak 18 femicida koje je izmjenama Kaznenog zakona ove godine uvedeno kao samostalno kazneno djelo pod nazivom teško ubojstvo ženske osobe. Ovogodišnji “rekorder” po izrečenoj kazni je S. R. (58), optužen za dugogodišnje silovanje vlastite maloljetne kćeri te silovanja svoje supruge. Njemu je VKS potvrdio kaznu zatvora u trajanju 40 godina, a koju je prethodno izrekao Županijski sud u Zadru.

Umirovljeni vojni policajac Krešimir Pahoki ubio je krajem srpnja u daruvarskom Domu za starije i nemoćne šestero ljudi, dok je dva mjeseca kasnije od zadobivenih ozljeda preminula i sedma žrtva. Na dan kad je protiv ubojice podnesena optužnica u osnovnoj školi u zagrebačkom naselju Prečko, 19-godišnji mladić nožem je napao učenike i nastavnicu, pri čemu je sedmogodišnje dijete preminulo.

DAN ŽALOSTI Zastave na pola koplja diljem Hrvatske, pojačat će se sigurnost u školama

Javnost je krajem godine zgrozila i vijest o dvoje zanemarene djece čija su tijela pronađena zakopana u dvorištu, a njihovi su roditelji završili u istražnom zatvoru, dok im je treće, također zanemarivano, dijete oduzeto.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.