Ministarstvo poljoprivrede na čelu s ministricom Marijom Vučković priznalo je u odgovoru na upit Nacionala da je u slučaju slavonsko-brodskog poduzetnika Jerka Jankovića, kod kojeg je krajem prošle godine tulumario vrh Ministarstva poljoprivrede predvođen ravnateljicom Uprave šumarstva, lovstva i drvne industrije Renatom Ojurović, a u kućnoj posjeti kod njega je prije četiri godine bila osobno i ministrica Marija Vučković, utvrđeni nedostaci, ali odbijaju odgovoriti na pitanje tko je za to odgovoran i kakve će posljedice snositi Janković.
Nacional je, naime, u veljači ove godine došao u posjed ekskluzivnih fotografija tajne božićne zabave koju je za 20-ak službenika iz samog vrha Ministarstva poljoprivrede u luksuznoj vili u zagrebačkom naselju Gajnice organizirao poduzetnik Jerko Janković, vlasnik drvoprerađivačke tvrtke Euro Janković Đakovo d.o.o. i poznatog restorana Kuća dida Tunje u Oprisavcima. Tvrtke povezane s Jankovićem, među kojima je i tvrtka njegova sina, dobile su u proteklih nekoliko godina, od 2018. do danas, oko 300 tisuća eura bespovratnih sredstava, dok je lovačkoj udruzi čiji je Janković potpredsjednik Ministarstvo dalo na gospodarenje ogromno lovište, i to čim je udruga 2021. osnovana.
No najspornija je činjenica da je za svoj obrt Euro Janković iz Oprisavaca, Jerko Janković 2018. dobio 160.278,59 eura poticaja, a zatim je već 2019. obrt zatvorio, iako je kao korisnik potpore male vrijednosti za poticanje razvoja prerade drva i proizvodnje namještaja u 2018. imao obvezu “Ulaganje koje je sufinancirano dodjelom potpore male vrijednosti, korisnik mora zadržati u svom vlasništvu najmanje 5 godina računajući od datuma njegove konačne realizacije”, plus 10 godina obvezu čuvanja dokumentacije. Nacionalovi izvori smatraju da se Jankoviću omogućilo takvo manipuliranje sredstvima poticaja upravo zbog bliskosti s ljudima iz vrha Ministarstva poljoprivrede, na čelu s Renatom Ojurović.
Nakon upita Nacionala, ministrica poljoprivrede Marija Vučković zatražila je da se hitno ispita zašto su nadležne službe progledale kroz prste poduzetniku kod kojeg je partijao vrh njezina poljoprivrede, uključujući i njezinu tajnicu, ali je pritom u odgovoru na pitanja iz upita priznala da je i sama bila u posjetu kod Jankovića. Ministrica je u gostima kod Jankovića bila 2020., godinu dana nakon što je on zatvorio obrt za koji je 2018. dobio 160 tisuća eura bespovratnih sredstava, a da ga nitko iz Ministarstva nije „pitao za zdravlje“, odnosno zatražio povrat novca jer je imao obvezu zadržati navedeno ulaganje najmanje pet godina, a čak deset godina čuvati dokumentaciju.
Na novi upit Nacionala jesu li nadležne službe Ministarstva utvrdile propuste u slučaju Jankovićeva obrta, iz Ministarstva poljoprivrede 7. ožujka su odgovorili potvrdno, ali šturo: „Stručni nadzor u konkretnom predmetu je završen te su utvrđeni nedostaci u praćenju izvršenja ugovornih obveza.“
Međutim, budući da je odgovor bio nepotpun te se iz njega nije moglo zaključiti o kakvim je nedostacima riječ, odnosno nije bilo jasno hoće li taj poduzetnik i njegov obrt morati vratiti novac u proračun, tko je u Ministarstvu napravio propust i tko će zbog toga odgovarati te na kakav način, Nacional je poslao još jedan upit sa zahtjevom za dostavom obrazloženja i pojašnjenja kako bi hrvatska javnost mogla doznati kakve su posljedice kad netko zloupotrebljava sustav poticaja – kako i drugima ne bi takve stvari padale na pamet jer bi se u suprotnom svi mogli tako ponašati uz znanje i sigurnost da će proći nekažnjeno i da nitko to neće primijetiti.
Međutim, iz Ministarstva su odbili precizirati kakve će točno posljedice snositi Janković i pojedinci iz Ministarstva koji su ga štitili, već su u odgovoru na upit od 11. ožujka samo ustvrdili sljedeće: „U navedenom slučaju postupa se sukladno Pravilniku o postupanju i izvještavanju o nepravilnostima u upravljanju sredstvima institucija u javnom sektoru. Stoga nismo u mogućnosti komentirati detalje prije nego što se postupak završi.“
Komentari