Tvrtka za proizvodnju čipova Taiwan Semiconductor (TSMC) odgodila je početak rada tvornice u američkoj saveznoj državi Arizoni, u suprotnosti s tehnološkim ambicijama predsjednika Bidena. Tvrtka kaže da proizvodnja čipova neće započeti sljedeće godine zbog nedostatka kvalificiranih radnika.
Bijela kuća je iznijela planove za povećanje proizvodnje čipova u SAD. Ova odluka dolazi u trenutku kada se između Washingtona i Pekinga zaoštrava trgovinska svađa usredotočena na tehnologiju. Dionice TSMC-a su u petak pale više od 3% u Tajvanu.
U četvrtak je predsjednik TSMC-a Mark Liu rekao da će proizvodnja naprednih mikroprocesora u njegovoj tvornici u Arizoni na jugozapadu SAD-a započeti 2025. godine. Tijekom prezentacije financijskog plana Liu je rekao da se tvornica, koja je u izgradnji od travnja 2021., suočila s nedostatkom radnika sa “specijaliziranom stručnošću potrebnom za instalaciju opreme u postrojenju za proizvodnju poluvodiča”. Dodao je da tvrtka “radi na poboljšanju situacije, uključujući slanje iskusnih tehničara iz Tajvana da obučavaju lokalne kvalificirane radnike u SAD-u na kratko vrijeme”. TSMC je također prognozirao pad prodaje od 10% ove godine, zbog sporije potražnje za poluvodičima. Kompanija je rekla da je njezina dobit pala za oko 23% na 5,8 milijardi dolara u tri mjeseca do kraja lipnja, u usporedbi s istim razdobljem prošle godine.
TSMC je prvi put najavio planove za izgradnju pogona u Arizoni 2020. godine, za vrijeme predsjedništva Donalda Trumpa. U prosincu prošle godine tvrtka je rekla da će više nego utrostručiti svoja ulaganja u projekt na 40 milijardi dolara (31,1 milijardu funti). Ovo je jedno od najvećih stranih ulaganja u američkoj povijesti.
U to je vrijeme Liu rekao da će prvi od dva TSMC-ova proizvodna pogona za poluvodiče u tvornici u Arizoni biti operativan do 2024., dok će drugi biti pušten u rad do 2026.
Zbog dugotrajnog tehnološkog spora SAD je uveo niz mjera protiv kineske industrije proizvodnje čipova, istovremeno ulažući milijarde dolara u jačanje američke industrije poluvodiča. SAD proizvodi oko 10% globalne ponude računalnih čipova, koji su ključni za sve, od automobila do mobilnih telefona. 1990. SAD su držale 40% svjetske proizvodnje.
Prošle je godine predsjednik Biden potpisao zakon kojim se izdvaja 280 milijardi dolara za visokotehnološku proizvodnju i znanstvena istraživanja u SAD-u. Ulaganje je uključivalo porezne olakšice za tvrtke koje su izgradile tvornice za proizvodnju računalnih čipova u zemlji, piše BBC.
Komentari