Trut: “U Hrvatsku stigla 3641 izbjeglica iz Ukrajine, 204 osobe već napustile našu zemlju”

Autor:

25.02.2022., Plitvicka jezera - Predstavljanje sposobnosti i novih tehnologija specijalisticke ronilacke skupine unutar modula za spasavanje na vodi Drzavne intervencijske postrojbe civilne zastite Ravnateljstva civilne zastite Ministarstva unutarnjih poslova odrzana je na rijeci Korani kod Plitvickih jezera. Na pokaznom dijelu vjezbe,  pripadnici specijalisticke ronilacke skupine Drzavne intervencijske postrojbe CZ i ronilacki tim Republike Slovenije prikazali su potragu za utopljenicima pri cemu su koristili nove tehnologije: posebne sonare, podvodne robote i skutere te drugu specijalnu opremu za ronjenje u otezanim uvjetima. Vjezbu su pratili ravnatelji Civilne zastite Hrvatske Damir Trut i Slovenije Darko But. 
 Photo: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL

Kristina Stedul Fabac/PIXSELL

Pomoćnik ministra unutarnjih poslova i ravnatelj Civilne zaštite RH Damir Trut u srijedu je u emisiji ‘Dobro jutro, Hrvatska’ HRT-a komentirao izbjeglički val iz Ukrajine.

Prema posljednjim podacima, do šest sati jutros u Hrvatsku je stigla 3641 izbjeglica iz Ukrajine, među njima je 1707 žena, 441 muškarac i 1493 djece. trut je otkrio i da su 204 osobe već napustile Hrvatsku.

“Mjesta za smještaj izbjeglica je dovoljno, trenutačno imamo tri prihvatna centra i šest kolektivnih, a razmješteni su po cijeloj Hrvatskoj, dok je u pojedinačnom smještaju 2945 osoba”, rekao je i dodao da prihvatni centri služe za boravak do 48 sati kako bi se obavio administrativni dio, oni mogu imati kapacitet do 5000 kreveta, a nakon toga osoba ide u kolektivni ili pojedinačni smještaj.

“Vlada je u ponedjeljak donijela Odluku o uvođenju privremene zaštite u Hrvatskoj za raseljene osobe iz Ukrajine, ta odluka nastavlja se na direktivu EU-a donesenu prošli tjedan, a njome osobe koje dolaze kao izbjeglice iz Ukrajine dobivaju status privremene zaštite te imaju mogućnost boravka u Hrvatskoj, imaju zdravstvenu i socijalnu zaštitu, mogućnost školovanja i zapošljavanja i sve potrebno da bi se mogli ugodno osjećati u Hrvatskoj”, poručio je.

Trut ističe da se veliki broj građana javlja i želi pomoći. “Objekti za smještaj izbjeglica moraju biti kvalitetni i primjereni za život te opremljeni, a pravilo je da se radi foto-elaborat kako bi se dokumentiralo u kakvom je stanju smještajni kapacitet”, rekao je Trut i naveo podatak da trenutačno imaju 150 objekata u pričuvi.

“Povezali smo se s različitim udrugama koje pružaju psihološku pomoć, surađujemo i s različitim humanitarnim udrugama i svima koji u ovom trenutku mogu pružiti pomoć u zbrinjavanju izbjeglica iz Ukrajine u Hrvatskoj”, poručio je za HRT.

Posljednjih se dana ponovno aktualiziralo pitanje atomskih skloništa. Trut je rekao da su Zakonom iz 2015. skloništa su dana na upravljanje lokalnoj samoupravi, ona koja su bila u društvenom vlasništvu, a skloništa koja se nalaze su sklopu stambenih objekata, pripadaju vlasniku, odnosno suvlasnicima tog objekta te su oni dužni skrbiti o njima, država je izgubila pravo nadzora i upravljanja nad njima.

“Ne očekuje se da bi Hrvatska bila meta nuklearnog napada, ali ako bi došlo do takvih aktivnosti u Ukrajini, tada se kod nas postupa sukladno planu za sigurnost u radiološko-nuklearnim nesrećama ili izvanrednom događaju koji propisuje kako postupati”, objasnio je.

Naglasio je da za takve situacije nisu potreba skloništa – dovoljno je skloniti se u zatvoreni objekt koji se može hermetizirati, tada se zatvaraju prozori i ventilacija dok takav val ne prođe. Trut je zaključio da su u stalnom kontaktu s međunarodnim organizacijama, a imaju i vlastiti sustav praćenja.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.